- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
25. 07. 2025.
19:02 >> 19:13
Čitaj mi:
Udruženje sudija Crne Gore: Nijesmo prepreka, već garant pravde i sigurnosti
Udruženje sudija Crne Gore (USCG) reagovalo na zaključke sa sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost, saopštivši da su za veting, ali bez političkog pritiska i uz poštovanje ustavnih garancija.
Nakon što je sa sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost najavljeno sprovođenje hitnog vetinga u pravosuđu zbog, kako je navedeno, uočenog trenda porasta krivičnih djela i istovremenog povećanja broja ukinutih pritvora, oglasilo se Udruženje sudija Crne Gore, poručujući da sudije nijesu prijetnja bezbjednosti, već njen garant.
Iz Udruženja upozoravaju da dovođenje sudstva u direktnu vezu sa bezbjednosnim izazovima, bez detaljne analize i prisustva predstavnika pravosuđa u tim diskusijama, može stvoriti pogrešnu percepciju u javnosti i predstavljati oblik političkog pritiska.
“Implicaija da su sudije odgovorne za porast nasilja u društvu, samo zato što određeni pritvori nisu potvrđeni, pokazuje nerazumijevanje uloge i nadležnosti sudske grane vlasti. Svaka sudska odluka mora biti utemeljena na zakonu i dokazima, a ne na očekivanjima ili statistikama koje služe kao opravdanje za političke poruke”, poručuju iz Udruženja.
Sudije podsjećaju da nijesu protiv provjera i reformi, uključujući i veting, ali insistiraju da se takvi procesi sprovode “fer, nepristrasno i transparentno”, u skladu sa Ustavom, zakonima i međunarodnim standardima. Posebno naglašavaju da politički motivisan veting može ugroziti nezavisnost sudske vlasti i dovesti do ozbiljnih posljedica po vladavinu prava.
“Sudije su spremne da učestvuju u svim reformama koje vode ka unapređenju pravosudnog sistema, ali ne pristajemo da budemo ‘dežurni krivci’ za kompleksne društvene i bezbjednosne probleme. Povezivanje sudskih odluka sa porastom kriminaliteta, bez dublje analize, može biti opasno i kontraproduktivno”, navodi se u saopštenju.
Iz Udruženja su takođe pozvali Sudski savjet da aktivnije zaštiti sudije od nedopuštenih uticaja, bilo da dolaze iz političkih ili drugih centara moći. Takođe, ukazali su da bezbjednost građana zahtijeva koordinisan rad svih aktera – policije, tužilaštva, sudova i izvršne vlasti – u okviru svojih zakonskih nadležnosti.
“Nezavisno sudstvo nije prepreka, već preduslov za pravu i održivu bezbjednost. Samo sud koji odlučuje slobodno, po zakonu, bez pritiska i unaprijed zacrtanih ciljeva, može obezbijediti pravičnost, povjerenje građana i stabilnost društva”, poručuju sudije.
Udruženje je na kraju još jednom izrazilo spremnost za dijalog i konstruktivan doprinos reformskim procesima, ali uz jasno upozorenje da se sudska vlast mora zaštititi od politizacije i neosnovanog targetiranja.
Podsjećamo, Vijeće za nacionalnu bezbjednost predložilo je hitan veting u pravosuđu, uz tvrdnju da postoji korelacija između porasta krivičnih djela i povećanja broja ukinutih pritvora, te zadužilo Ministarstvo pravde da do oktobra pripremi zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom. Izvršna vlast poručila je da će već krajem sedmice razmatrati operativne mjere usvojene na ovoj sjednici.
Коментари0
Остави коментар