Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

A.J.

12. 06. 2025. 20:16 >> 23:50
3
Čitaj mi:

"Najava Ibrahimovića da će podržati ulazak Kosova u SE nepotrebna"

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove i član Predsjedništva Pokreta Evropa sad (PES) Filip Ivanović kazao je u emisiji Argumenti da vjeruje da će Tenderska komisija odabrati najbolji predlog koju kompaniju izabrati za koncesiju za aerodrome, te da će svaka odluka, biti najbolja za Crnu Goru.

"Ono što smo imali zvanično jeste da smo imali sjednicu Vlade koja je trebalo da se upozna sa određenim detaljima procedure koju je Tenderska komisija sprovodila a zbog određenih spekulacija u javnosti, kako bismo otklonili bilo kakvu sumnju u taj proces. Na toj sjednici smo upoznati od strane predsjednika Tenderske komisije i drugih članova komisije, o proceduralnim aspektima njihovog dotadašnjeg rada. Ta sjednica Vlade nije bila konfortirajuća, nisu se čuli nikavi oprečni stavovi, već smo se čuli sa procedurama koje je komisija do tada sprovela i upoznali smo se sa predlogom predsjednika Tenderske komisije da se produži rok za završetak posla", kazao je Ivanović.

Očekuje, kaže, da će zakonskim radom Tenderske komisije, u koji ne sumnja, dobiti najbolji predlog koju kompaniju izabrati za koncesiju za Aerodrome.

"Građani mogu internet pretragom da se uvjere da se radi o dva vrlo renomirana međunarodno priznata ponuđača, i koja god ponuda da se izabere, ukoliko je kvalitetnija, sigurno će biti dobra za Crnu Goru", dodao je on.

Nije želio da komentariše navode iz Fancuskog konzorcijuma jer su oni, kako je rekao, odustali od ponude. Istakao je da članovi Vlade koji su prisustvovali vanrednoj sjednici, nijesu se niti interesovali niti dobili bilo kakvu informaciju koja se tiče suštinskih aspekata ponude jednog ili drugog ponuđača. Demantovao je da je Srbija ikada bila jedan od ponuđača za koncesije.

Govoreći o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) , Ivanović je kazao da smo čuli sve i svašta, ali na nivou spekulacija.

"Primjena i najčistijeg zakona može biti sporna. Prema tome i sporazum međudržavni može da bude dobar kao što je ovaj dobar, ali naravno da će se voditi računa o tome kakva će njegova implementacija da bude. Pošto smo čuli toliko napada, potpuno je prirodno da naši partneri u Briselu žele da se ograde. Vlada Crne Gore će voditi računa da primjena tog sporazuma bude i u skladu sa zakonodavstvom. EK želi da skine UAE sa tzv. sive liste što se tiče pranja novca. Prema tome, ukoliko EK i brojne druge evropske države sarađuju sa Emiratima, zašto ne bi mogla i Crna Gora? Vidjećemo narednih mjeseci komunikaciju dvije vlade koja će se u skladu sa sporazumom, ticati određenih uslova koje će CG postaviti svojim partnerima u Emiratima, na osnovu kojih će se predlagati odnosno birati tzv entitet, odnosno kompanije koje mogu doći u obzir za ulaganje u Crnu Goru", rekao je on.

Naglasio je da garantuje da PES, čiji je član, neće podržati nijedno rješenje koje može biti štetno po građane i državu.

Mišljenja je da će u budućnosti biti pitanja oko kojih neće svi akteri Vlade imati isto mišljenje.

"Ovo je parlamentarna većina sastavljena od desetak političkih partija i potpuno je prirodno da svaka od tih partija i poslanici ne misle o svemu isto. Crna Gora punim plućima živi demokratski pluralistički život. Što je on demokratskiji i pluralistički, to je izvjesnije da će se doći do najboljih rješenja jer nekad morate da razgovarate, vodite dijalog i dolazite do kompromisa. Parlamentarna većina se okupila oko ubrzanog puta EU, poboljšanja životnog standarda građana i vladavina prava. To su osnovni stubovi većine", naveo je Ivanović, poručivši da nema sumnje da će Vlada ne samo da izdrži do kraja mandata, već da će konstituenti sadašnje većine dobiti podršku građana da mogu da nastave ono što su započeli.

To što je ovo vlada sa najvećim brojem resora, nije uticalo na budžet države, dodaje Ivanović.

Na pitanje kada bismo mogli očekivati evaluaciju rada ministara, Ivanović odgovara da je to pitanje za premijera.

Ističe da najava ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića da će Crna Gora podržati Kosovo u Savjetu Evrope se bespotrebno našla na dnevnom redu.

"Ministar vanjskih poslova, po određenju, ima pravo da određene odluke donosi samostalno. Pored ostalog, to su glasanja u međunarodnim tijelima. Mislim da se ta tema potpuno nepotrebno našla na dnevnom redu. O tom pitanju se govori godinama ali to nikad nije došlo na komitet ministara koji odlučuju o tome", rekao je Ivanović i dodao da Crna Gora ima dobre međususjedske odnose sa svim državama.

Kad se kriterujumi za članstvo Kosova u Savjet Evrope ispune, Crna Gora treba tada da razmišlja o tome, dodao je on.

Na pitanje da li je znao da je u resoru Ervina Ibrahimovića, na poziciji savjetnika ministra vanjskih poslova, zaposlen Ranko Krivokapić, Ivanović je kazao da da je on na poziciji ministra vanjskih poslova, mjesta za Ranka Krivokapića u tom resoru ne bi bilo.

Ističe da ni njemu ni premijeru, kao ni ljudima iz PES-a, ne smetaju učestale kritike predsjednika države Jakova Milatovića na rad Vlade.

Tvrdnja da će Crna Gora zatvoriti šest do devet poglavlja do kraja 2026. godine, zavisi kaže Ivanović, od tehničkih faktora naše države i evaluacije Evropske komisije onoga što im naša država pošalje.

"Taj proces obično traje od tri do šest mjeseci. Druga dimenzija je politička, a to je da je za zatvaranje svakog poglavlja potrebno 27 svjetala, odnosno da 27 država članica da zeleno svjetlo za svako poglavlje koje treba da se zatvori. Mi ćemo biti spremni, a koliko će se poglavlja zatvoriti to zavisi od druge tehničke dimenzije, a to je procjene EK i da sve prijestonice EU daju zeleno svjetlo", objašnjava Ivanović.

Ističe da Crna Gora ostaje država predvodnica na evropskom putu.

"Želimo da sve države okruženja postanu članice EU... Raduje nas to što je Albanija intenzivirala proces pristupa EU, ali jedno mi imamo otvorena sva 33 poglavlja. Dakle, nijedna druga država kandidat nije otvorila sva poglavlja. Albanija je otvorila a mi smo u procesu zatvaranja poglavlja. Nema nikakvog govora o gubitku statusa države predvodnice, niti da se ne završi proces do kraja 2026. ako ostane sve ovako sa naše strane. To je naš cilj i od toga ne odustajemo", kaže on, dodavši da će za dvije nedjelje grupa europarlamentaraca boraviti u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori.

Potpredsjednik Vlade kaže da mu nije poznato da američki predsjednik Donald Tramp vrši pritisak na balkanske države da prime imigrante iz SAD.

"Nisam siguran da Crna kapaciteta a ni potrebe za tako nečim", zaključio je Ivanović.

Prema njegovim riječima, navodi da unutar PES-a ima brojnih nesuglasica i da su tražene pojedine ostavke, Ivanović kaže da je to sve na nivou spekulacija.

"Neki su svojevoljno napustili stranku kao predsjednik Milatović, neki su isključeni, ali to govori da PES ima određenu odlučnost da kad vidi da neki njeni članovi ne rade u skladu sa programom i interesom, da ih isključi", navodi Ivanović.

Zaključuje ocjenom da se u Crnoj Gori ništa neće promijeniti ulaskom u EU, ako se stvari ne promijene do ulaska u EU.

Пратите нас на

Коментари3

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније