- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
30. 04. 2025.
06:30 >> 06:30
Čitaj mi:
"Državljanstvo dodjeljivati na osnovu stručnih referenci"
Praksa dodjele crnogorskog državljanstva od strane institucija, u obliku u kome je do sada postojala, ne bi nikako više trebalo da se primjenjuje, smatraju sagovornici Radija Crne Gore (RCG). Predlažu da se za državljanstvo ubuduće daje na osnovu stručnih referenci. Vlada će, kako je najavio premijer Milojko Spajić, preispitati dosadašnje odluke o davanju crnogorskog pasoša.
Nakon što je crnogorski premijer Milojko Spajić zahtijevao da se hitno pokrene postupak za uzimanje državljanstva biznismenu sa Kosova, Naseru Ramaju, tražio je i preispitivanje svih do sada dodijeljenih državljanstava.
RCG podsjeća, crnogorski pasoš osim Ramaju dodijeljen je i drugim biznismenima koje prate kontroverze, Taksinu Šinavatri, Mohamedu Dahlanu, Naseru Keljmendiju, Petrosu Statisu.
Da nikako ne bi trebalo nastaviti praksu kakva je postojala, smatra izvršna direktorica Akcije za socijalnu pravdu (ASP) Ines Mrdović.
"To treba da postane prošlost, pošto se prosto pokazalo da su sve kontrole koje su se preduzimale očigledno bile nedovoljne, da se spriječi dolazak kontroverznih ljudi, odnosno da mi postanemo kao zemlje u neku ruku, prostor da kontroverzni biznismeni ili kogod oni bili mogu ovdje da peru svoj nezakonito zarađeni novac", rekla je Mrdović.
Iako je bivši čelnik Agencije za investicije Mladen Grgić saglasan da crnogorski pasoš ne bi trebalo dodjeljivati na način koji je postojao do sada, ipak podsjeća da je Crna Gora od ekonomskog državljanstva imala veliku finansijsku korist.
"On jeste kontroverzan jer vi na osnovu ulaganja nekome dajete državljanstvo i to povlači dosta moralnih nedoumica da li je to ispravno ili nije. Definitivno s finansijske strane on je bio izuzetno uspješan", smatra Grgić.
Crnogorski pasoš, po mišljenju Mrdović, trebalo bi u budućnosti da se dodjeljuje samo zaslužnima.
"Naš pasoš treba da bude mogućnost za dobijanje, odnosno otvoren samo za one koji zaista zaslužuju da postanu crnogorski državljani i koji mogu da kroz određene doprinose u bilo kojoj oblasti jednostavno potvrde da oni zaslužuju da budu crnogorski državljani", dodala je Mrdović.
Grgić dodaje i da je moralna dilema da li nekome dodijeliti pasoš u trenutku kada je aktuelna priča o dvojnom državljanstvu.
"Da li je u redu da neko kupi državljanstvo, a neko drugi ne može da ga dobije na ovaj ili onaj način? Ono što ja mislim da bi bilo ispravno jeste da Crna Gora proba da privuče ljude koji ne finansijski, nego mogu doprinijeti na drugi način", zaključio je Grgić.
RCG podsjeća, počasno državljanstvo Crne Gore dodjeljuje se isključivo na osnovu predloga najviših državnih zvaničnika, dok se ekonomsko dobija na predlog vlade, a radi realizacije posebnih ulaganja.
Коментари0
Остави коментар