Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

K. J.

02. 04. 2025. 15:21 >> 18:05
Čitaj mi:

Hesus Himeno: Podrška stranim investicijama, ekonomski rast u interesu Crne Gore

Uprkos svim izazovima, u proteklom periodu, Crna Gora je ostvarila istorijski iskorak u pregovorima sa EU. S velikim ponosom ističem činjenicu da je, zahvaljujući predanom radu na jačanju zakonodavnog okvira i uspješnom sprovođenju reformi, naša zemlja ušla u završnu fazu pristupnih pregovora, rekao je poslanik Dejan Đurović na parlamentarnom odboru Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) koja se održava u Evropskom parlamentu u Strazburu. Đurović je predsjedavajući Delegacije Skupštine Crne Gore na toj važnoj sjednici.

Kako je rekao, nakon čak sedam godina zastoja, krajem prošle godine, na Međuvladinoj konferenciji u decembru, konačno smo zatvorili tri važna pregovaračka poglavlja: Poglavlje 7 – Pravo intelektualne svojine, Poglavlje 10 – Informatičko društvo i mediji, te Poglavlje 20 – Preduzetništvo i industrijska politika.

"Posebno želim da istaknem da je i Poglavlje 31 – Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika, već ispunilo sve interne kriterijume, iako je zatvaranje ovog poglavlja privremeno prolongirano. Ovi konkretni uspjesi predstavljaju jasan dokaz naše nepokolebljive odlučnosti i opredijeljenosti da Crnu Goru uvedemo u završnu fazu integracionog procesa. Uz snažnu podršku naših evropskih partnera i jasnu želju građana Crne Gore, imamo vrlo ambiciozan, ali realan cilj – da do 2028. godine Crna Gora postane sljedeća članica Evropske unije", poručio je Đurović.

Kako je kazao, u skladu s ovim ciljem, naša država ima precizno definisane prioritete za naredni period.

 

"Tokom 2025. godine planiramo zatvaranje još šest važnih pregovaračkih poglavlja, što će predstavljati značajan iskorak ka punopravnom članstvu. Na osnovu podataka Ministarstva evropskih poslova, tokom prve polovine ove godine biće fokus na zatvaranju Poglavlja 4 – Sloboda kretanja kapitala i Poglavlja 5 – Javne nabavke. Druga polovina godine biće posvećena zatvaranju Poglavlja 3 – Pravo osnivanja preduzeća i sloboda pružanja usluga, Poglavlja 6 – Privredno pravo, Poglavlja 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, te Poglavlja 13 – Ribarstvo. Kada sumiramo sve ostvareno, jasno je da smo značajno napredovali", ocjenjuje Đurović.

To je, kaže, jasan rezultat ove parlamentarne većine, koja se zalaže za ostvarenje onog cilja koji je pred nas stavilo preko 80% građana Crne Gore.

"Iza nas su opsežne reforme i izazovni procesi harmonizacije zakonodavstva s evropskim standardima, ali isto tako, ispred nas je period u kojem ćemo još intenzivnije raditi kako bismo ovaj proces uspješno priveli kraju. Sve naše aktivnosti imaju za cilj ne samo formalno pristupanje Evropskoj uniji, već prije svega suštinsko poboljšanje životnog standarda naših građana, ekonomski razvoj i stabilnost. Svjesni smo da upravo naša posvećenost reformama jača međunarodni ugled Crne Gore i pozicionira nas kao ozbiljnog i pouzdanog partnera u evropskoj porodici naroda", ukazao je Đurović u EU parlamentu.

On navodi da je tokom proteklog perioda, Skiupština Crne Gore djelovala predano i odgovorno, dajući aktivan doprinos ubrzanju evropskih integracija naše zemlje.

"Ipak, ovaj put nije bio lak niti lišen prepreka. Parlamentarna većina suočila se sa, u određenim momentima, opstrukcijom jednog dijela opozicije, čime je mogao da se uspori proces reformi i evropskih integracija Crne Gore. Iako je ta blokada trajala kratko, važno je istaći da je naša većina, i u tim okolnostima, ostala fundamentalno posvećena procesu evropskih integracija, kontinuirano insistirajući na dijalogu, saradnji i zajedničkom naporu svih parlamentarnih stranaka ka ostvarenju krajnjeg cilja – punopravnog članstva u Evropskoj uniji. Stoga danas izražavam zadovoljstvo što su kolege iz opozicije prepoznale značaj svog aktivnog učešća u parlamentarnim aktivnostima i što su shvatili da bojkot parlamenta nikome ne donosi dobro, a najmanje građanima koji su im ukazali povjerenje svojim glasovima. Zajednički interes svih nas jeste da Crna Gora bude zemlja mira, stabilnosti i ekonomske prosperiteta, a prije svega sljedeća članica Evropske unije", istakao je Đurović.

 

Sastanak POSP-a organizuje se danas i sjutra u Strazburu. Sastanku će kopredsjedavati Tomas Vajs, predsjedavajući Delegacije Evropskog parlamenta i Dejan Đurović, predsjedavajući Delegacije Skupštine Crne Gore.

Odbor će razmijeniti mišljenja o odnosima EU i Crne Gore i stanju pristupnih pregovora, a govoriće se o Reformskoj agendi Crne Gore, sa fokusom na reformu vladavine prava, uključujući izborne procese.

Pored toga poslanici će raspravljati o bezbjednosti i saradnji na Mediteranu, kao i o održivom turizmu kao ekonomskom pokretaču.

Na sastanku učestvuje i ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, koja je kazala da će kroz rad uspjeti da sagledaju rezultate sa posebnim akcentom na plan rasta da bi što bolje iskoristili mogućnosti.

"Uspjeli smo da proces pristupanja ubrzamo. Godina iza nas je godina plana rasta, u domenu EU integracije. Zahvaljujući intezivnoj saradnji radilo se na konkretim planovima reformi. Nije prošlo ni mnogo vremena kako smo kao region, sa skepticizmom posmatrali prve konture ove ambiciozne incijative Evropske komisije", podsjetila je Gorčević.

Kako je navela, možemo sa ponosom reći da su rezultati ostvareni u ovoj oblasti.

Kada su u pitanju ostvareni rezultati u oblasti vladavine prava, podsjeća da je krajem novembra izabrana predsjednica Vrhovnog suda.

Pomenula je da je dostupan i registar državnih preduzeća koji će biti redovno ažuriran, a navodi i da je povećana transparentnost u oblasti javnih nabavki.

 

Šefica odjeljenja za Crnu Goru i BiH, Barbara Hesus Himeno kaže da je dobro što se rješavaju problemi u Crnoj Gori, ali da treba da se riješe sporovi oko Ustavnog suda.

"Pozdravljamo što ste tražili mišljenje od Venecijanske komsiije i nadam se da ćete usvojiti mišljenje koje Venecijanska komisija da. Intenzivne aktivnosti su u toku da ova godina bude uspješna kao pethodna", navela je ona.

Novi medijski zakoni prema njenim riječima su važni, i omogućili su da se pređe u ključnu fazu pregovora.

"Puna pimjena ovih zakona je važna za pristup ka EU. Nadam se da će se uskoro imenovati članovi Savjeta AEM", istakla je ona.

Crna Gora kako kaže, ima dobre odnose i sa državama van EU.

"Pozdravljamo sporazum koji je nedavno potpisan sa UAE, vezano za zajedničke investicije jer ekonosmi rast jeste u interesu Crne Gore i treba ga ostvariti na način koji je u skladu sa EU standardima i propisima javnih nabavki. Zajedno sa Crnom Gorom radimo na tome da privučemo strane, direktne investicije, ako je moguće iz EU. Sva ova pitanja su u vašim rukama ali ističemo podršku koju vam i mi nudimo i podržavamo Crnu Goru kroz insturmente za predpristupnu pomoć da se ostvari napredak za sva završna mjerila" istakla je ona.

Funkcioner Pokreta Evropa sad i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović kazao je da je Crna Gora zatvaranjem tri pregovaračka poglavlja krajem prošle godine uz internu spremnost da zatvorimo i poglavlje 31 vezano za vanjsku, bezbjednosnu i odbrambenu politiku, preokrenula trend stangancije koji je trajao od 2017. godine.

"Sa šest zatvorenih poglavlja Crna Gora je još jednom potvrdila da je država kandidatkinja koja je nabliže punopravnom članstvu u EU", poručio je Pejović.

Poručio je da je cilj Crne Gore da jača ekonomsku stabilnost i životni standard građana kako bi se kada uđe u Evropsku uniju izbjegao masovan odlazak stanovništva.

Posljednji sastanak POSP-a održan je u oktobru 2024. godine u Podgorici.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније