- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
22. 02. 2025.
07:21 >> 10:32
1
Čitaj mi:
Ukidanje funkcionerskih naknada: Dobar potez ili bacanje prašine u oči?
Ukidanje dijela funkcionerskih naknada pozitivan je korak ka smanjenju privilegija i usklađivanju s interesima građana, poručuje Nikola Đurašević iz Centra za građansko obrazovanje. Đurašević očekuje da će se u narednom periodu zakon obuvatiti sve javne funkcionere bez izuzetka.
Dugogodišnji poslanik Branko Radulović ocjenjuje da je riječ o bacanju prašine u oči, te da bi trebalo preispitati sve dosadašnje naknade.
Skeptični su kada je riječ o optimizaciji javne uprave, jer se, kako ističu, do sada ništa nije uradilo po tom pitanju.
Pozdravljaju u Centru za građansko obrazovanje odluku Vlade o usvojenom predlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i namještenicima, koji propisuje značajno ograničenje prava rukovodnog kadra na tzv. funkcionerske naknade po prestanku mandata.
Smatraju i da bi trebalo predlog proširiti na sve javne funkcionere bez izuzetka.
Nikola Đurašević iz CGO-a ostaje dosljedan stavu da su ove funkcionerske naknade nepotrebne i da ih je potrebno ukinuti.
“Izražavamo nadu da ove izmjene zakona prođu u što većem obimu i da donesu suštinske promjene u interesu svih građana”, kaže Đurašević, za Radio CG.
Dugogodišnji poslanik Branko Radulović zalaže se za potpuno preispitivanje svih odluka o funkcionerskim naknadama.
“Ko zna kome, koliko i na koji način, ukoliko treba ukinuti naknade, tada treba prije svega ukinuti sve one penzije, čak i retroaktivne koje su dobili poslanici. Ništa nije definisano, sve je samo ovo bačanje prašine u oči”, navodi Radulović.
Kada je riječ o optimizaciji državne uprave, odnosno otpuštenju 20% zaposlenih što od nas očekuje Evropska unija, sagovornici Radija CG su skeptični.
Nikola Đurašević napominje da je itekako važno konačno riješiti to pitanje, ali nije siguran da li će izvršna vlast uspjeti da taj plan sprovede u dijelo.
“Mi smo svjedoci godinama unazad da se ova tema često provlačila u medijima i da su se nosioci vlasti bez obzira iz kojih političkih struktura dolazili deklarativno, svi zalagali za to, ali suštinski ništa se mnogo nije uradilo na rješavanju ovoga pitanja”, kaže Đurašević.
Radulović je stava da bi javnu upravu trebalo depolitizovati.
“Treba svu administraciju testirati, dovesti bez političke ikakve pripadnosti ljude na pravo mjesto. Treba izvršiti potpuno prečišćavanje cijele administracije”, kaže Radulović.
Podsjećamo, resorni ministar Maraš Dukaj saopštio je da je reforma javne uprave proces koji traje te da ga je potrebno pažljivo isplanirati.
Коментари1
Остави коментар