- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
30. 11. 2024.
21:42 >> 21:50
REAGOVANJE
Šušić: Ne smijemo dozvoliti antisemitizam u javnim ustanovama
Odbornik, predsjednik kluba odbornika NSD u skupštini Glavnog grada Podgorice Mitar Šušić kazao je da političke poruke koje su upućene sa izložbe "Palestina kroz crnogorske oči" koja je otvorena u KIC-u Budo Tomović ne mogu biti dobre za Crnu Goru.
Na otvaranju izložbe, ambasador Palestine u Crnoj Gori Rabi Hantouli poručio je da je došlo vrijeme da se izraelski počinioci zločina u Gazi privedu pravdi. Pozdravio je inicijativu 20 nevladinih organizacija koje su uputile otvoreno pismo Vladi Crne Gore da odmah prekine saradnju sa Izraelom, posebno u oblasti vojske i trgovine oružjem.
“Sa nevjericom smo primili k znanju da je u KIC-u Budo Tomović u Podgorici prethodnog dana održan politički skup u formi umjetničke izložbe, sa kojeg je zatraženo od Vlade Crne Gore da prekine saradnju sa državom Izrael. Poruke koje su se čule na ovom skupu, koji je nažalost Podgorice i Crne Gore, a na odgovornost i sramotu onih koji su to dozvolili, organizovan u javnoj ustanovi, odišu klasičnim, otvorenim antisemitskim narativom. Neshvatljivo je da bilo ko danas daje sebi za pravo da poziva Crnu Goru da prekida diplomatske odnose sa bilo kojom zemljom, a ponajmanje Izraelom, zemljom i narodom koji predstavlja istorijsku moralnu vertikalu čovječanstva”, navodi se u saopštenju.
Šušić je kazao da jednostrane ocjene o prirodi, uzrocima i posljedicama sukoba na bliskom istoku, “čija eskalacija je započela divljačkim terorističkim napadom na izraelske civile oktobra prošle godine”, mogu biti izraz nečijih ličnih projekcija, ali ne smiju biti emitovane u javnom prostoru Crne Gore, posebno ne iz javnih ustanova kulture.
“Ukoliko sam sadržaj izložbe nastavlja neprihvataljivi narativ uvodne riječi na otvaranju, onda takva postavka mora biti što prije uklonjena iz javne ustanove, a nadležna lica pozvana na odgovornost, koja u ovom slučaju može biti i krivična, jer se u izrečenim konstatacijama vrlo jasno uočavaju elementi govora mržnje i izazivanja međunacionalne netrpeljivosti”, navodi Šušić.
Poručio je da niko nema pravo da svojim političkim izjavama dovede i do najmanjeg osjećaja ugroženosti kod pripadnika jevrejskog naroda koji živi ili boravi u Crnoj Gori.
“Jevreji su u Crnoj Gori uvijek a posebno danas, kada talas novog antisemitizma ovog puta usmjerenog protiv države Izrael preplavljuje globalni javni prostor, imali razloga da se osjećaju sigurno, bezbjedno i uvaženo i to će tako ostati. Ovakve izjave ne mogu biti dobre za Crnu Goru i ne mogu dolaziti od njenih prijatelja”, navodi se u saopštenju.
On je poručio da Crna Gora saosjeća sa bolom svakog ljudskog bića.
“ Ali, Crna Gora ne pristaje da se iz njenog glavnog grada šalju poruke koje jednostrano, pristrasno i neobjektivno vezuju negativne kvalifikacije sa bilo kojim učesnikom tog sukoba, a ponajmanje sa jevrejskim narodom, sa kojim srpski i crnogorski narod u velikoj mjeri dijele istoriju stradanja, nade i opstajanja u naizgled bezizlaznim situacijama”, zaključio je Šušić.
Коментари0
Остави коментар