- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
17. 11. 2024.
19:47 >> 19:47
4
Stranci u Crnoj Gori suočeni s novim preprekama za produženje boravka
Stranci koji u Crnoj Gori imaju firmu kažu da ovih dana nailaze na prepreke jer moraju da za produženje boravka donesu i uvjerenje iz matične države da nijesu kažnjavani.
I dok iz MUP-a objašnjavaju da su se na taj korak odlučili zbog zloupotreba u praksi, stranci problematizuju što su uslovi promijenjeni bez najave, a ostavljen im je kratak rok da dostave traženo uvjerenje.
Dok je Njemačka za mnoge u Crnoj Gori sinonim boljeg života, Sonja i Martin Štelbauer doselili su se u Bar, gdje su kupili kuću i započeli novi život. Uprkos pozitivnim utiscima života u gradu pod Rumijom, zbog novih pravila za produženje boravišne dozvole našli su se u problemu.
„Zbog toga što sam u Njemačkoj boravila tri dana duže od dozvoljenih 90 dana, sada sam dobila samo turističku dozvolu na tri mjeseca. U tom roku moram da se vratim u Njemačku i ponovo vadim svu dokumentaciju, između ostalog i uvjerenje da nisam osuđivana, sa apostil pečatom na koji se čeka po osam i više nedjelja", kaže Sonja Štelbauer.
Sonja nije jedina. Od sredine oktobra, strani državljani preduzetnici i izvršni direktori koji imaju najmanje 51 odsto vlasništva u nekoj firmi u Crnoj Gori, u obavezi su da za produženje boravka donesu i uvjerenje iz matične države da nijesu kažnjavani. Oni koji strancima vode poslovne knjige kažu da su uslovi promijenjeni bez prethodne najave.
„Za određene strance to nije problem, jer imaju konzularna predstavništva u CG i prilično brzo mogu da pribave te potvrde o nekažnjavanju, ali imamo situacije gdje su ljudi iz Kine, Novog Zelanda, Indije, s nekih daljih destinacija, koji nikako ne mogu da ispoštuju rokove koje je MUP propisao“, istakla je Marinela Pejović iz Agencije za računovodstvo.
A rok je, kažu iz MUP-a, 15 dana. Objašnjavaju da su se na promjenu uslova za izdavanje dozvola odlučili zbog zabilježenih zloupotreba u praksi.
„Tokom provjera uvjerenja stranaca da u matičnoj državi nijesu kažnjavani, Ministarstvo unutrašnjih poslova naišlo je na veći broj dokumenata koja nijesu autentična ili su falsifikovana. S druge strane, ova kategorija stranaca, za razliku od ostalih, dobija dozvole mimo godišnje kvote, a tokom trajanja boravka mogu biti van Crne Gore do 90 dana“, saopšteno je iz MUP-a.
Naši sagovornici problematizuju i rokove.
„Po Zakonu o upravnom postupku oni imaju apsolutno pravo, ako dokumentaciju ne donesemo u tom roku, da taj predmet odbace, i ljudima propada taj kompletan boravak koji su imali u CG, te moraju da počnu sve iz početka“, navodi Marinela Pejović.
„Dok ne dobijem stalni boravak, ne mogu ponovo da registrujem auto niti da podignem novac s računa u banci. Zbog svega toga razmišljamo da napustimo Crnu Goru“, kaže Sonja Štelbauer.
Da za tim ipak neće biti potrebe, nadaju se iz MUP-a. Uvjeravaju da će imati razumijevanja, pa kažu da neće biti obustavljen ili odbijen nijedan zahtjev stranaca ukoliko ne uspiju da u predviđenom roku dostave traženo uvjerenje.
Коментари4
Остави коментар