- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
28. 06. 2024.
06:36 >> 06:39
1
BRISEL O POGLAVLJU 23
EU traži bolja pravila o finansiranju partija
Crna Gora treba pod hitno da otkloni nedostatke u pravnom okviru koji reguliše finansiranje političkih kampanja, partija i njihovih subjekata, a na osnovu posvećenosti koju je izrazila Vlada uz međustranačku podršku Parlamenta. To se navodi u Zajedničkoj poziciji EU za poglavlje 23 (pravosuđe i osnovna prava), u koju je Portal RTCG imao uvid.
Posebno je istaknuto da Crna Gora treba, kroz poštovanje preporuka GRECO-a i ODIHR-a, značajno da poveća transparentnost i kontrolu potrošnje političkih partija, kao i da spriječi zloupotrebu državnih resursa, uključujući i odvraćajuće sankcije. U tom smislu, EU poziva Crnu Goru da učini birački spisak potpuno tačnim.
Pored navedenog, navodi se da Crna Gora treba da implementira solidan strateški pristup u integraciji napora za sprečavanje i borbu protiv korupcije.
To bi, kako se navodi u pomenutom dokumentu, trebalo da se pretvori u značajna poboljšanja u pravcu iskorjenjivanja korupcije u ranjivim sektorima, a na osnovu kreiranja politike zasnovane na dokazima, uz efikasno sprovođenje konkretnih mjera.
"EU podstiče Crnu Goru da usvoji Etički kodeks za najviše izvršne zvaničnike u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima i obezbijedi njegovu efikasnu primjenu. Takođe, naglašava važnost efikasne, transparentne i depolitizovane Državne izborne komisije", ističe se u dokumentu.
Iz evropskog saveza podsjećaju da je potrebno više transparentnosti u upravljanju javnim fondovima.
Potpuna transparentnost neophodna je i u postupcima javnih nabavki.
"EU poziva Crnu Goru da poveća transparentnost u postupcima javnih nabavki, poveća konkurentnost i pravičnost tendera za javne nabavke, ograniči upotrebu povjerljivih procedura i uvede mjere zaštite od neprimjerenog uticaja. EU dalje poziva Crnu Goru da implementira e-nabavke i da poveća učestalost i kvalitet provjera ukupnog ciklusa javnih nabavki", ukazuju iz EU.
Podsjećaju da su jaka nezavisna nadzorna tijela i dalje neophodna u oblastima koje su posebno sklone korupciji.
"Pozivamo Crnu Goru da pojača napore na efikasnom podizanju svijesti o korupciji u javnom sektoru, sprječavanju i rješavanju problema korupcije, koristeći u potpunosti dobro uspostavljene alate kao što su zakon o javnom izvještavanju, pravila i procedure za prijavu interesa i imovine kako bi se spriječio sukob interesa situacije, i usvajanje i sprovođenje kodeksa ponašanja na svim nivoima", piše u dokumentu.
Posebno je naglašena potreba za kredibilnom i dosljednom primjenom disciplinskih sankcija ili drugih mjera protiv javnih službenika koji krše kodekse ponašanja različitih javnih uprava i zakonske odredbe.
"EU apeluje na Crnu Goru da aktivno promoviše transparentnost i da osigura odgovornost i kulturu etike i integriteta u politici i javnom životu uopšte", zaključuje se u Zajedničkoj poziciji EU za poglavlje 23.
Podsjetimo, u Poziciji EU za poglavlje 23 navodi se da Crna Gora treba da povede istrage u slučajevima neobjašnjivog bogatstva, kao i da uspostavi kredibilnu i dosljednu praksu zapljene i konfiskacije imovinske koristi stečene krivičnim djelom u vezi sa korupcijom.
Коментари1
Остави коментар