Политика

[ Ивана Влаовић, Радио Црне Горе ]

01. 10. 2023. 07:24   >>  18:25 1

РАДУЛОВИЋ И МИРКОВИЋ

Непостојање закона о Влади отвара простор за злоупотребе

Непостојање закона о Влади отвара простор за различите врсте злоупотреба како у изборним периодима, тако и у техничким мандатима сматрају предсједник Удружења правника Црне Горе, Бранислав Радуловић и Никола Мирковић из Центра за грађанско образоовање.

Да је неопходно доношење закона, јасан је став и сарадника на програмима Центра за грађанско образовање (ЦГО) Николе Мирковића. Непостојање тог документа, довело је до, како је казао за Радио Црне Горе, доношења бројних одлука Владе у техничком мандату, а то ће проузроковати озбиљне посљедице.

Иронично је, како је истакао Мирковић, да Влада која припрема Нацрт закона грубо крши принципе који су садржани у том документу.

Казао је и на који начин је Влада у техничком мандату злоупотријебила непостојања тог закона.

„Издвојили бисмо енорман број именовања и разрјешења на свакој сједници Владе, доношење крупнијих политичких одлука, као и одлука које захтијевају стварање нових финансијких обавеза. Све што, према Нацрту закона о Влади, у будуће неће бити дозвољено“, објаснио је Мирковић.

Већ шест мјесеци није донијет ниједан закон. Предсједник парламента још није изабран, иако је мандат посланицима 28. сазива Скупштине Црне Горе почео 27. јула.

Удружење правника, чији предсједник је Радуловић, очекује да мандатар приликом излагања Експозеа као један од приоритета издвоји и неопходност предлагања новог закона о Влади.

Самим тим надају се, како је додао Радуловић, и да ће новоуспостављени парламент у најкраћем року усвојити предлог закона. Прије тога мора се, како је казао, спровести одговарајућа јавна расправа како би се сваки од института додатно разрадио.

Нацрт закона о Влади, који је израђен од стране Министарства јавне управе, послат је Венецијанској комисији (ВК). Мирковић је истакао да је ЦГО на састанку са експертима тог савјетодавног тијела представио преко 20 препорука.

Указали су, између осталог, на дјелове који морају бити усклађени са постојећим нормативним оквиром, попут Закона о предсједнику или Закона о пријестоници.

ЦГО је става да је Црној Гори потребна мања, рационалнија и ефикаснија Влада.

„Сходно томе, препоруке су да се број потпредсједника ограничи на једног, као и број државних секретара по ресору, док позицију министра без портфеља треба у потпуности елиминисати“, казао је Мирковић.

Додао је и да међу обавезним министарствима, осим шест предвиђених, морају бити образовање и култура.

Тим законским текстом требало би, навео је, дефинисати и обавезне секретаријате, потом детаљније објаснити дијелови као што су однос Владе са Скупштином и обавезе Владе у односу на Скупштину. То је дио препорука, које је Мирковић саопштио, а о којем су детаљније представници ЦГО говорили у претходном периоду.

Радуловић сматра да предлагач закона треба да буде 44. Влада, а не Влада у техничком мандату. Вјерује да ће то бити став и Венецијанске комисије.

Нацрт закона о Влади представља, мишљења је Радуловић, добру основу за даљу надградњу.

„Мислим да је неопходно обавити квалитетан дијалог са цивилним друштвом и академском заједницом, како би се прецизније дефинисали поједини институти. Наравно и Удружење правника имаће свој сет предлога, посебно након добијеног мишљења ВК, када ће поједина питања бити јасније прецизирана“, навео је Радуловић.

А када је ријеч о изборној реформи, Мирковић сматра да је више питања која треба ријешити.

Једно од њих је степен надзорности рада Државне изборне комисије (ДИК).

„Видимо чему воде ситуација попут сценарија у Шавнику, гдје ДИК не може ништа да уради, док Општинска изборна комисија не поштује њихове захтјеве и за то нема санкција“, саопштио је Мирковић.

Истакао је и да би добро било омогућити члановима бирачких одбора коришћење електронских уређаја у циљу ефикаснијег и бржег добијања прелиминарних резултата. Простор постоји, како је казао, и за боље дефинисање Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања.

Када је у питању медијско извјештавање, мишљење Мирковића је, да и ту треба направити одређене измјене.

„Свједоци смо да је дигитално доба потпуно обесмислило правило изборне ћутње“, додао је Мирковић.
За крај је навео да треба размислити и о другим моделима изборних листа, као и о томе да ли ће се и на који начин уважити отворене листе, које значајан број грађана подржава.

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније