Политика
14. 09. 2023. 11:27 >> 12:35
ПОДНЕСЕНО ВДТ-У
Пријава против Перовић, лични подаци премијера и министара дати страној фирми
Адвокат Никола Ангеловски поднио је данас Врховном државном тужилаштву кривичну пријаву против директорице Агенције за спрјечавање корупције Јелене Перовић и НН овлашћених лица из те институције, потврдио је он за Портал РТЦГ. Ово је учинио јер су, како тврди, мимо законских прописа, дозволили новосадској фирми “Прозоне”, да има увид у податке сваког црногорског функционера, почевши од Владе и Скупштине.
Ангеловски је казао да је скандалозно ово што се десило те да може да изазове злоупотребе невиђених размјера.
“Сматрам да би у Сједињеним Америчким Дрзавама и земљама Европске уније ово био прворазредни безбједоносни и правно-политички скандал, па подношењем кривичне пријаве као савјесни грађанин, адвокат и јавни функционер - замјеник члана Државне изборне комисије тражим од Врховног државног тужилаштва да као орган гоњења по службеној дужности ово испита и доводе до краја”, истакао је Ангеловски у изјави за наш Портал.
И његови подаци су злоупотријебљени, због чега се одлучио за тужбу.
Казао је да се у конкретном случају десило да су без знања Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама отишли лични подаци свих јавних функционера у Црној Гори и чланова њихови породица.
“А ми до данас не знамо гдје су ти лични подаци завршили и ко је осим запослених из фирме ,,Прозоне'' из Новог Сада имао увид у те податке и да ли је направљена копија података и да ли се они и даље могу злоупотребљавати и дијелити неограниченом броју непознатих лица, а што се врло вјероватно може десити имајући у виду пораст сајбер криминала у свијету”, истакао је Ангеловски.
АСК има задатак да заштити простор са подацима црногорских функционера, али је парадоксално да је управо одатле дозвољен приступ свим подацима који су тајна, фирми која није из Црне Горе.
Та фирма је на тај начин имала увид у податке појединачно сваког црногорског функционера, почевши од Владе и Скупштине, па до службеника који су у обавези да достављају имовински картон Агенцији за спрјечавање корупције.
На овај начин, сваки функционер појединачно има право да тужи АСК.
Агенција за заштиту личних података је устврдила да су информације од црногорским функционерима обрађиване у ван Црне Горе, те јасно саопштила да је АСК прекршила закон.
Приватна фирма из стране државе тако је добила увид у информације о свим црногорским функционерима, али и члановима њихових домаћинстава.
Сходно закону, сви црногорски функционери су дужни да периодично достављају извјештаје АСК-у, покретној и непокретној имовини, висини примања, задужењу у банци и низ других информација, како личних, тако и чланова своје породице. У све ове податке, као и у податке о матичним бројевима, али и бројевима телефона, пропустом, АСК-а, увид је имала и фирма Прозоне из Новог Сада. Са овом фирмом АСК послује од 2016. године. Иако се дуго ова документација скривала од јавности, тек недавно је, на основу слободног приступа информацијама, достављена адвокату Николи Ангеловском.
Све је почело тако што је МАНС поднио захтјев за инспекцијски надзор АСК-а, како би се утврдило да ли је било ко, изузев њих имао приступ подацима функционера.
“МАНС је дошао до сазнања да је Агенција за спрјечавање корупције, базу података јавних функционера, са личним подацима функционера и са њима повезаних лица прослиједила компанији Прозоне из Новог Сада, са којој је закључен уговор о набавци услуге одржавања аоликативног софтвера АСК-а, а све без претходно прибављене сагласности Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама”, наводи се у пријави.
Да је истина да су подаци функционера били доступни фирми Прозоне, устврдила је и Агенција за заштиту личних података, на сједници у септембру прошле године.
Тада су донијели одлуку о забрани изношења података.
“Забрањује се Агенцији за спрјечавање корупције повјеравање послова обраде и изношење личних података из инфомративног система привредном друштву Прозоне, са сједиштем у Новом Саду, супротно Закону о заштити података о личности”, пише у закључку са сједнице Агенције за заштиту личних података.
Директорка АСК-а Јелена Перовић раније је казала да се пропуст десио јер је Министарство правде Црне Горе са Агенцијом за борбу против корупције Републике Србије још 2015. потписало протокол о уступање “Соурце цоде” у циљу успостављања информационог система Агенције за спрјечавање корупције Црне Горе.
Због тога, према њеним ријечима, АСК није имала обавезу прибављања сагласности, као ни обавезу склапања уговора.
Коментари 0
остави коментар