Политика

А.М.

04. 09. 2023. 14:38   >>  14:40

ПРЕДАЛИ УСТАВНОМ СУДУ ПРЕДЛОГ

​​Раичевић и Ђељошај траже оцјену уставности Закона о спрјечавању корупције

Предсједник Општине Бар Душан Раичевић и предсједник Општине Тузи Ник Ђељошај предали су Уставном суду предлог за оцјену уставности одредаба Закона о спрјечавању корупције. Предлогом се захтијева и тумачење дијела о неспојивости функција предсједника Општине и посланика у Скупштини.

"Предлогом се захтијева тумачење да ли су чланови овог Закона у складу са Уставом Црне Горе, прије свега са принципима који се односе на слободе грађанина, права и дужности изабраних посланика, те јасну неспојивост функција у случајевима које Устав препознаје, када је у питању неспојивост функције предсједника Општине и посланика у Скупштини", наводи се у саопштењу.

Како објашњавају, суштина предлога јесте сумња да Закон није усклађен са темељним одредбама Устава.

"Устав јасно прописује да је грађанин носилац суверенитета државе, те да се свака власт формира на основу изборне воље. Такође, прописано је да сваки пунољетни грађанин са боравком у Црној Гори може бити биран за посланика у Скупштини Црне Горе, у којој представља управо исказану изборну вољу грађана, на непосредним и тајним изборима", наводи се у саопштењу.

Како кажу, посланик је обавезан да обавља своју функцију и репрезентује вољу грађана, било професионално или волонтерски, без надокнаде, сходно сопственој одлуци.

"Са друге стране, функција предсједника Општине, професионална је функција на коју се лице бира од стране одборика у Скупштини Општине, а не директно на непосредним изборима, као својеврсни менаџер локалне управе, лице које позицију предсједника мора обављати професионално, као запослено лице на овој позицији. Додатно, до 2015. године овакво тумачење није постојало нити је предсједник општине био онемогућен у обављању посланичке функције", наводи се у саопштењу.

Дакле, како додају, Устав као највиши правни акт, али ни Закон о избору одборника и посланика који регулише предметну област, не препознаје јасно функцију предсједника Општине као неспојиву са функцијом посланика у Скупштини Црне Горе.

"Такво тумачење може се сматрати, у најмању руку, непрецизним и нејасним, али и нечим што директно задире у бирачко права како изабраног посланика тако и грађана који су бирали, задире у начела Устава Црне Горе и темеље суверености која почива на вољи грађана", наводи се у саопштењу.

Такве одребе Закона, како оцјењују, могу нанијети само штету и непоправљиве посљедице како по лица која обнашају ове позиције, тако и по грађане, локалну управу али и цјелокупан принцип демократије и уставности, те је од посебног значаја да Уставни суд што прије сазове сједницу на којој ће одлучивати о уставности ових одредаба, а на коју ће позвати и предлагаче како би све ово могао образложити.

"Овакав предлог ће сигурно допринијети оснаживању правне државе и владавине права, правној сигурности грађана који морају јасно знати шта да очекују од закона али и укупном побољшању правног система који се до сада није бавио детаљима овог Закона који може да буде изузетно штетан или пак користан по очување правног система и принципа демократије у Црној Гори", наводи се у саопштењу.​

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније