Политика

К. Ј. [ Портал РТЦГ ]

10. 05. 2023. 12:01   >>  14:54 2

ОКРУГЛИ СТО

Ковач похвалио могућност da АСК провјерава приходе и стил живота функционера

Министар правде Марко Ковач на Округлом столу на коме се расправља о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о спречавању корупције похвалио је рјешење које омогућава Агенцији за спречавање корупције да покрене поступак ако сазна да је стил живота јавног функционера значајно раскошнији у односу на приходе и имовину.

У Скупштини је расправљано о овом важном документу, које према ријечима Ковача треба да допринесе напретку у области антикорупције.

“Законска рјешења  већ постојећег Закона су унапређење, јер до сад је било мањкавости”, рекао је Ковач.

Министар правде је оцијенио да је добро што ће АСК имати нове надлежности које се односе на утврђивање постојања сукоба интереса у вршењу јавне функције у областима просторног планирања и урбанизма, посебно у области додјеле концесија, јавних набавки које, како оцјењује, представљају плодно тло за појаву корупције на што већ годинама упозоравају међународни партнери.

“Професионализација АСК је добра идеја као и увођење двостепености у поступку, односно могућност изјављења жалбе Савјету на одлуке директора. Тиме се постиже већи степен контроле и поспјешује се законитост. Јачање Савјета и основање унутрашње службе, јача унутрашњу контролу”, навео је Ковач.

Према новом законском рјешењу, јавни функционери ће бити и нотари и јавни извршитељи и министар правде то сматра оправданим.

“Чланом 10, бришу се ријечи “уколико живе у заједничком домаћинству”, што се односи на дјецу функционера, а чиме се хтјело постићи уклањање могућности да самим чином пријаве новог пребивалишта, дође до прикривања спорне имовине. У начелу поздрављам, али морамо да будемо опрезни јер се то тиче и задирања у људска права”, нагласио је Ковач.

Поставио је питање и да ли је оправдано да се тражи увид у банковни рачун од чланова породице јавног функционера, који су давно формирали своје породице и који можда немају јаке везе са члановима породице који обављају неку јавну функцију.

Предсједник Одбора за антикорупцију Драган Бојовић навео је да је комуникација коју су имали са са руководством АСК била лоша јер су, тврди он, одбијали сарадњу.

“То је врло тешка ситуација, и зато треба да се та контрола и сарадња појачају. То одсуство контроле и комуникације је довело до неефикасности рада у ове двије године и надам се да ће се то исправити. Ово је врло осјетљива област желимо да се максимално увећа и транспарентност и ефикасност, а морају се сачувати елементарна права људи који се баве јавним функцијама”, навело је Бојовић.

Навео је да треба имати у виду да су дјеца појединих јавних функционера преко ноћи постала милионери без дана радног стажа.

Ковач је рекао да је било и ситуација фиктивних склапања бракова, али да те особе не би биле подвргнуте контроли по овом Нацрту закона и да се размисли и о тој солуцији.

У име Министарства финансија Милош Меденица коментарисао је члан 3 став 1, који се односи на то да се статус јавног функцинера додијели и оним члановима комисија који воде поступак јавних набавки и да је тај број људи јако велик.

“Само у електронском систему јавних набавки има 4.455 особа, то је огроман број. Чланови комисија су често експертски кадар и онда ће и они имати обавезу да поднесу извјештај, што је прилично проблематично”, навео је Меденица.

Министар без портфеља Зоран Миљанић рекао је да Закон мора да буде у складу са ЕУ заканодавством и да има позитивно мишљење ЕК, што је према његовом мишљењу важно.

“Морамо дјеловати у складу са временом и трендовима јер су носиоци корупције они који нас не чекају него иду напријед и морамо све то ограничити да не би каскали за њима”, казао је Миљанић.

Члан одбора за антикорупцију Никола Бајчетић (ДФ) наводи да у АСК-у постоје људи који раде свој посао часно, али да упућује критике према Савјету те институције.

“Измјенама и допунама Закона желимо да допринесемо реформама АСК, да боље раде. Проблеми су вишедимензионални јер има недостатка политичке воље да се ради, а и слаба је независност институција, а то је све посљедица вишегодишњег режима јер су институције биле заробљене”, навео је Бајчетић.

И Горан Ђуровић из Медиа центра сматра да је ДПС кривац што је, како истиче АСК заробљена институција.

“Ово су службеници једне партије - ДПС-а. Почели су да раде кад су осјетили да ће остати без функција, а и то што раде не раде добро”, казао је Ђуровић.

Момо Копривица (Демоктате) говорио је о отпремни којa некад, како наводи, када нема критеријума и ограничења, може да буде коруптивна радња. Подсјетио је да се новим рјешењем отпремнина забрањује руководиоцима државних предузећа. 

“Свједоци смо штетне праксе и нарушавања јавног интереса па је рушено и повјерење у фирме и институције, чак и у цијели систем. Директор Инвестиционо развојног фонда је био изврни директор фонда и члан УО и сам са собом је уговорио сопствену отпремнину. То је феномен са правног и моралног аспекта”, навео је Копривица.

Казао је да се не смијемо ослањати само на морал, јер неким људима то ништа не значи, јер морал немају.

“Потребна је и правна одговорност. Предмет овог Закона су ограничења у вршењу јавних функција и то је добро”, навео је Копривица.

 

 

 

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије