Политика
09. 05. 2023. 14:54 >> 14:54
МАНС
Сумњиве донације током предсједничке кампање
Анализа података о донацијама које су током предсједничке кампање примили кандидати, открила је бројне сумње у кршење Закона о финансирању политичких партија и изборних кампања, саопштено је из Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС).
Из те невладине организације (НВО) су казали да је анализа показала и наставак пасивног односа Агенције за спрјечавање корупције (АСК) према надзору над спровођењем Закона.
Из МАНС-а су навели да је кандидат за предједника Црне Горе и лидер Нове српске демократије (НСД), Андрија Мандић, током изборне кампање прикупио близу 88 хиљада еура донација.
Од тог износа, како су казали, скоро половина је донирана супротно Закону о финансирању политичких партија и изборних кампања према којем НВО не смију донирати политичке субјекте.
"Ипак, Мандић је од невладиних организација Друштво за равноправност и толеранцију и Друштво за унапријеђење политичке, културне и привредно-економске сарадње Црне Горе, Србије и Републике Српске добио двије донације од по 20 хиљада еура", казали су из МАНС-а.
Они су додали да је НВО Друштво за равноправност и толеранцију до сада финансирана из државног Фонда за заштиту и остваривање мањинских права Црне Горе, одакле је од 2009. до 2017. године добила преко 1,1 милиона еура.
Из МАНС-а су указали да друга НВО до сада није добијала средства од црногорског Фонда или српске Управе за дијаспору, а да је њен оснивач бивши посланик Демократског фронта и актуелни вршилац дужности генералног директора у Министарству полопривреде, шумарства и водопривреде Владислав Бојовић.
Како су навели, Бојовић је уједно и један од власника Српске куће, која је кампању Мандића такође помогла са 20 хиљада еура.
Из МАНС-а су рекли да у записницима о спроведеним контролама политичких субјеката током изборне кампање за предсједничке изборе, нема доказа да је АСК констатовала или санкционисала то кршење закона.
"МАНС ће наредних дана АСК-у поднијети званичну иницијативу за покретање поступка због сумњи да је прекршен Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања", каже се у саопштењу те НВО.
Наводи се да је, осим поменутих донација, Мандић кампању финансирао и са десет хиљада еура које је донирала Демократска народна партија (ДНП), пет хиљада које је уплатила НСД и три хиљаде еура од Радничке партије.
Мандић је, како су саопштили из МАНС-а, пријавио да је добио и четири услуге у вриједности од скоро десет хиљада еура од компанија Медитеран Еxпресс и Медитеран Травел.
Из МАНС-а су казали да је једна од компанија које су новчаним прилозима подржале кампању изабраног предсједника Јакова Милатовића, у посљедње три године добила више државних послова, због чега није смјела на било који начин учестовати у финансирању политичких субјеката.
"Компанија Центрославија, која је кампању кандидата Европе сад подржала са износом од хиљаду еура, у посљедње двије године је учествовала на више тендера које су расписали државни органи и уговорила послове вриједне близу преко пола милиона еура", навели су из МАНС-а.
Како су објаснили, Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања прописује забрану финансирања за правна и са њима повезана физичка лица уколико су у посљедње двије године, између осталог, са државним органима закључили уговор о јавним набавкама.
Из МАНС-а су истакли да, као и случају Мандића, нема доказа да је АСК сповео контролу финансирања кампање Милатовића.
"Због тога ће МАНС и у овом случају упутити овој институцији иницијативу због сумње да су прекршене одредбе Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања", каже се у саопштењу.
Из МАНС-а су навели да је највише донација за предсједничке изборе прикупио досадашњи предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, нешто преко 210 хиљада еура.
Према њиховим наводима, мањи дио тог новца је уплатила Демократска партија социјалиста (ДПС), 13,3 хиљаде еура, док је остатак, макар званично, дошао од функционера, чланова и симпатизера те странке.
Из МАНС-а су казали да су шему да високи јавни функционери, али и радници јавних предузећа, синхронизовано помажу изборне кампање Ђукановића и његове партије, открили још током парламентарних избора 2016. и 2020. године.
"Пракса да бивши 'корисници социјалне помоћи', издашно помажу кампање ДПС-а је забиљежена и током ових предсједничких избора, па је тако МАНС поново регистровао неколико примјера да та лица уплаћују хиљаде и стотине еура, упркос 'тешкој материјалној ситуацији', навели су у из МАНС-а.
Из те НВО су казали да Специјално државно тужилаштво није адекватно процесуирало ниједан од до сада идентификованих и пријављених случајева сумњивог финансирања политичких партија и њихових кампања.
Коментари 0
остави коментар