Политика
24. 03. 2023. 06:41 >> 22:08 1
ЗОРАН МИЉАНИЋ ЗА ПОРТАЛ РТЦГ
Резултате СДТ-а ограничава то што немамо антимафија закон
Непостoјање антимафија закона ограничава резултате рада тужилаштва и Специјалног полицијског одјељења. Уз процесуирање, најважнија ствар је одузимање финансијске моћи криминалним клановима, рекао је у интервјуу за Портал РТЦГ министар без портфеља задужен за борбу против корупције Зоран Миљанић.
Миљанић каже да је потребно наставити са процесуирањем свих који су се огријешили о законе.
- Како оцјењујете процес усвајања Закона о поријеклу имовине?
- Усвајање Закона о поријеклу имовине или такозваног антимафија закона једно је од најважнијих питања за црногорско друштво. Свједоци смо да је у протеклом периоду пропуштено доста шанси да се закон усвоји, иако је то предуслов да се озбиљно угрози финансијска моћ криминалних кланова и корумпираних функционера. Тај акт мора бити у складу са Уставом Црне Горе и европским законодавством. Имајући у виду да се стално процесуирају припадници криминалних кланова и њихови сарадници унутар система, те с обзиром на то да послије кадровских промјена Специјално државно тужилаштво и Специјални полицијски тим дају мјерљиве резултате, сваки дан без тог закона је дуг. Другим ријечима, непостајање антимафија закона ограничава резултате рада тужилаштва и Специјалног полицијског одјељења. Уз процесуирање, најважнија ствар је одузимање финансијске моћи криминалним клановима. Сада је све у рукама парламента, гдје закон чека на усвајање и надам се да ће то бити што прије.
- Да ли је било опипљивог напретка у борби против високе копрупције у посљедње двије године?
- У посљедње двије године на том плану урађено је више него 30 година раније. Свакодневно смо свједоци процесуирања челника судства, тужилаштава, полиције и осталих институција што јасно говори да, уз високо професионално руководство Специјалног државног тужилаштва и Специјалног полицијског одјељења, постоји недвосмислена политичка воља власти да се обрачуна са корупцијом и организованим криминалом. Уз тај процес, потребно је донијети стратешка документа која ће допринијети превенцији у тим областима. Подсјећам да Национални савјет за борбу против корупције, поред осталог, има задатак да припреми Националну стратегију за борбу против корупције до краја 2023. године, што је први такав документ у историји Црне Горе.
- Шта урадити да се одблокира процес преговора са ЕУ, посебно у вези са поглављима 23 и 24?
- Када је ријеч о тим поглављима, подсјетио бих да је у посљедњем извјештају Европске комисије похваљен напредак Црне Горе на пољу борбе против корупције. Потребно је наставити са конкретним активностима и са усвајањем стратешких докумената као што су Закон о Агенцији за спрјечавање корупције, већ поменути антимафија закон и други акти који ће допринијети ефикасном раду институција задужених за антикорупцијске мјере. Потребно је наставити са процесуирањем свих који су се огријешили о законе, али и имати у воду да су правоснажне пресуде једино мјерило ефикасности цјелокупног система.
- Мислите ли да треба преиспитати запошљавање у Главном граду у периоду од посљедњих избора до данас, с обзиром на то да постоје информације да су бројни уговори сумњиви?
- Није ријеч само о запошљавању, већ о многим пословима Главног града који су посљедњих деценија били под лупом критичке јавности, а најчешће нијесу имали судски епилог. Сматрам да је неопходно, да у оквиру Главног града, буде формирана канцеларија за антикорупцију која ће сарађивати са надлежним државним институцијама због отклањања бројних сумњи у регуларност пословања у претходном периоду.
- Шта очекујете од другог круга предсједничких избора и да ли има основа за тврдње да се спрема долазак великог броја грађана из иностранства и притисак на бираче?
- Када је ријеч о господину Милу Ђукановићу, постоји основ за све такве сумње јер он има дугогодишње искуство у изборним и осталим малверзацијама. Разлика у односу на претходни период је у томе што су се грађани ослободили страха, па било какви притисци и уцјене више не могу дати резултат. Због тога очекујем убједљиву побједу Јакова Милатовића 2. априла. Сматрам да је дијаспора увидјела ко је највећи кривац за то што су грађани морали да напуштају своја огњишта. Надам се да ће се брзо створити услови за трајни повратак исељеника и да ће им бити омогућено и да слободно инвестирају свој капитал у домовини. Они су грађани Црне Горе и имају право да самостално одлуче коме ће дато свој глас - ономе ко их је отјерао из Црне Горе или ономе ко настоји да обезбоједи услове да се врате.
- Какви су планови за политичку будућност ЦИВИС-а?
- Као што је јавности познато, ЦИВИС је једина парламентарна структура која је прије првог круга предсједничких избора подржала кандидата Јакова Милатовића. Самим тим ЦИВИС је опредијелио свој даљи политички пут. Споразум о стратешкој сарадњи са Покретом Европа сад, огледа се у заједничким ставовима везаним за евроатлантску будућност Црне Горе, грађански концепт државе, динамичан економски развој и деполатизацију и професионализацију институција преко јавних конкурса и принципа меритократије. Све те ставове сматрамо лијеком за оздрављење друштва.
Коментари 1
остави коментар