Политика

Бојана Баранин [ ТВЦГ ]

17. 03. 2023. 20:01   >>  20:01

АНАЛИТИЧАРИ ЗА ТВЦГ

"Избори неопходни али спорна процедура расписивања"

На одлуку предсједника државе да распусти Парламент и распише изборе, различите реакције правника и аналитичара. Ипак, кажу да таква одлука није изненађење, те да су ванредни избори Црној Гори неопходни, али је спорна процедура расписивања.

Предсједник Црне Горе имао је уставно овлашћење да распусти Скупштину, каже правница Снежана Јоница. То право му је, истиче, дефинисала парламентарна већина измјенама Закона о предсједнику у којима се наводи да се Скупштина распушта уколико се уроку од 90 дана од објављивања закона не формира влада.

"Тих 90 дана је истекло 15. марта и након тога је он имао уставно овлашћење на које се ипозвао у указу, а с друге стране рок и околности користио је из Закона о предсједнику, иако је тај закон оспоравао", сматра Јоница.
Опречна мишљења о начину на који је Скупштина распуштена,за професорицу Николету Ђукановић, доказ су недостатка демократске зрелости црногорског друштва.

"Оно што је важно рећи јесте да се створила таква клима да нема пуно правника који исто мисле, односно преовладавају политичке одлуке, направили смо такав амбијент да свако питање рЈешавамо не на основу Устава и закона него на основу политике и политичких интереса", оцијенила је Ђукановић.

Такво дјеловање, сматра Милош Вукановић из ЦЕМИ-ја, може се одразити и на функционисање Скупштине у наредном периоду.

0"Бојим се да не уђемо у неки технички мандат Скупштине гдје би требало да имамо нека ограничења у раду Скупштине макар по питању доношења одлука, а да ћемо доћи у ситуацију као с владом која је у техничком мандату а и те како доноси одлуке везане за развој Црне Горе", сматра он.

Како би се обновио легитимитет институција, Црној Гори су неопходни ванредни избори,поручује Милица Ковачевић из ЦДТ-а. Истиче, међутим, да су они могли битиорганизовани и на другачији начин.

"То је могло да се уради без правних вратоломија и неуставних закона. Постојало је рјешење да одговорни политичари усвоје одлуку о скраћењу мандата и то би била једна ситуација укојој не би било никаквих правних интерперација", казала је Ковачевић.

У међувремену на дјелу су различите правне интерпретације и о иницијативи парламентарне већине за оцјену уставности одлуке о распуштању Скупштине.

"Нисам стигла детаљно да прочитам, али ако су покренули преиспитивање указа о распуштању Скупштине то по мом правном мишљењу није могуће зато што је указ појединачни правни акта пред Уставним судом се могу оспоравати само општи правни акти", казала је Јоница.

У саопштењу парламентарне већине наводи се да су осимоцјене уставности, затражили и да се обустави извршење свих појединачних акатаи радњи до коначне одлуке Уставног суда.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније