Политика
21. 01. 2023. 12:09 >> 12:19 11
НИКОЛИЋ
"Кандидат ДПС-а ће побиједити на предсједничким изборима"
Кандидат Демократске партије социјалиста (ДПС) побиједиће на предсједничким изборима у Црној Гори, оцијенио је посланик те странке Андрија Николић наводећи да ће органи партије наредних дана одлучити ко ће то бити.
На питање да ли ће лидер ДПС-а Мило Ђукановић бити кандидат, Николић је рекао да је на претходним предсједничким изборима Ђукановић, остварио апсолутну већину гласова у првом кругу и да је то била најубједљивија побједа на неким изборима од увођења вишестраначја.
„И данас мјесне и општинске организације ДПС-а виде Ђукановића као једног од најозбиљнијих кандидата за највише државне функције, укључујући мјесто предсједника државе и Владе“, казао је Николић у интервјуу агенцији МИНА.
Према његовим ријечима, такво размишљање партијске јавности ДПС-а није изненађење, посебно када се узме у обзир да је у претходне двије и по године институција Предсједника Црне Горе била једина функционална у земљи, из које се бранило уставно уређење.
„Ђукановић је у најтежим временима новије политичке историје Црне Горе показао највиши степен одговорности према државним пословима, доносио је одлуке које су пројектовале будућност земље, правилно бирао тајминг и пут који води ка остварењу државних интереса у будућности“, навео је Николић.
У јавности се помињу имена потенцијалних кандидата за предсједника државе, између осталих, професорице Милице Пејановић Ђуришић.
Николић је, одговарајући на питање да ли би ДПС-у било прихватљиво да Пејановић Ђуришић буде кандидат, казао да је она скоро три деценије ангажована на важним државним пословима, да је била прва предсједница ДПС-а.
Николић је рекао да је Пејановић Ђуришић била и прва Црногорка на челу Министарства одбране, као и да је углед који има у земљи и иностранству увијек чини предиспонираном за обављање највиших државних функција.
Из појединих партија опозиције саопштили су да се залажу за заједничког кандидата, а у Социјалдемократској партији сматрају да би то требало да буде нестраначка личност.
Николић је, одговарајући на питање да ли је ДПС-у то прихватљиво, казао да њихове традиционалне и потенцијалне партнере и савезнике нијесу путем медија обавјештавали о размишљањима на ту или било коју другу важну тему, него су се руководили да прво обаве унутрашње консултације, а да након тога обавијесте јавност путем медија.
„Сви до чијег мишљења држимо, укључујући актуелне и неке потенцијалне савезнике, биће благовремено обавијештени о ономе што су наша размишљања, а након тога ћемо, сигуран сам, сви заједно обавијестити заинтересовану јавност о томе“, додао је Николић.
Упитан да ли то значи да не искључује могућност јединственог кандидата, Николић је рекао да и ако буде заједнички, биће и других и ДПС-а.
На питање како коментарише оцјене да није добро што су предсједнички избори расписани без претходних консултација, Николић је одговорио да је сагласан са тим јер, како је навео, одговорним људима није потребно све прописати.
Он је рекао да је, нажалост, изостало консултовање представника парламентарних политичких субјеката у вези са расписивањем предсједничких избора.
Николић је оцијенио да то није ствар само непоштовања неких неписаних стандарда, него и одлика дефицита демократске културе коју живимо у Црној Гори.
Тај потез, како је додао, не изненађује.
„Све то личи на тактику одлагања парламентарних избора како би политички субјекти мале снаге, који контролишу смијењену Владу, одржали статус кво и наставили са злоупотребом система власти до крајњих граница“, казао је Николић.
На питање да ли међу 26 кандидата за судије Уставног суда виде неког кога би подржали, он је одговорио потврдно.
„Ми желимо да судије Уставног суда буду изабране. ДПС је обнављала ову државу, а стабилност државе огледа се у стабилности њених институција. Дакле, нас не треба подстицати да учинимо функционалном једну од најважнијих институција у ЦГ.“, казао је Николић.
У ДПС-у, како је навео, очекују да дође до рационалног компромиса који ће водити ка избору кандидата за судије Уставног суда, како би та институција коначно постала функционална и земља покренула процес европских интеграција, који је дуго у стагнацији.
„Подразумијева се, уз инсистирање на критеријумима професионализма“, рекао је Николић.
Он је казао да није било формалних преговора партија о избору судија и да је логично да их нема све док траје процедура саслушања кандидата пред Уставним одбором.
„Наравно, када се та процедура оконча, вјерујем да ће бити расположења да кренемо у том правцу, а до тада свакако одржавамо неформалну комуникацију са потенцијалним партнерима на том заједничком послу“, навео је Николић.
Упитан од кога очекује да покрене дијалог на ту тему, он је казао да је за очекивати да тај позив дође од парламентарне већине, ако се узме у обзир да је питање избора судија Уставног суда надлежност парламента.
На питање шта ће се десити уколико не буду изабране судије Уставног суда, да ли ће преговори са Европском унијом (ЕУ) бити заустављени или ће то остати на нивоу упозорења, Николић је рекао да је, на бази редовних разговора које води са представницима ЕУ, убијеђен да се они не шале и да “не пријете из празне пушке“.
То су, како је навео, врло озбиљна упозорења.
„Уколико желите да постанете чланица ЕУ, морате да се придржавате стандарда који су дефинисани у том клубу“, казао је Николић.
Према његовим ријечима, ЕУ има право да захтијева од Црне Горе да испоручи одређене резултате, посебно у ситуацији када државна власт наводно жели чланство у ЕУ, а игнорише сугестије са европских адреса.
„То што (Дритан) Абазовић калкулише са тим да ли су упозорења ЕУ реална или не, рекао бих да је то у склопу његовог уобичајеног неозбиљног и недораслог односа, те да је ријеч о политичкој игри која треба да му продужи политички живот, на платформи обмане јавности да се ништа страшно не дешава на европском путу“, навео је Николић.
Он је истакао да је јасно да су упозорења ЕУ и осталих партнера веома озбиљна.
„Надам се да ће овога пута бити довољно памети у парламентарној већини или њеном дијелу да се Уставни суд коначно деблокира“, казао је Николић.
Он је казао да су неки из међународне заједнице са занимањем дочекали политичке промјене које су се догодиле у Црној Гори 2020. године, а неки са симпатијама.
Међутим, како је навео, врло брзо је услиједило отрежњење.
Николић је додао да су, такође, неки из међународне заједнице имали наду да ће Влада Абазовића, коју је подржао ДПС, испоручити очекиване реформе.
Он је оцијенио да је та влада постала перманентно разочарење.
„Шта је искуство и шта је поука? Жањемо онако како смо посијали и вјерујем да ћемо на неким наредним изборима бити паметнији“, додао је Николић.
На питање зашто ДПС није поднио иницијативу за скраћење мандата парламенту, он је одговорио да нијесу регистровали да у овом тренутку постоји расположење парламентарних политичких субјеката, за изгласавање скраћења мандата.
ДПС, како је додао, у парламенту има 30 посланика, а да би се скратио мандат парламенту потребна је подршка 41 посланика.
“Предност дајемо покушају да се Уставни суд деблокира, и онда ћемо, сигуран сам, имати рационалан основ и код осталих, или дијела осталих, за скраћење мандата Скупштини”, казао је Николић.
Коментари 11
остави коментар