Политика
09. 12. 2022. 10:16 >> 10:28 2
ПРЕДЛОЖИЛИ ВЕЋЕ КАЗНЕ
Демократе траже измјену закона: Спријечити фиктивне пријаве пребивалишта
Посланици Демократске Црне Горе предали су скупштинску процедуру предлог измјена Закона о регистрима пребивалишта и боравишта, да би се, како су казали, рјешавали проблеми пребивалишта који су ескалирали уочи посљедњих локалних избора.
Најочигледнији проблем је у Општини Шавник, гдје још није завршен изборни процес.
Посланик Демократа Момо Копривица казао је на прес конфенренцији у Скупштини да смо у посљедњем периоду свједоци озбиљних злоупотреба када је ријеч о бирачком списку, у којем је, како је казао, створена институционална лаж.
"У скупштинску процедуру предали смо Предлог закона о Измјенама закона о регистрима пребивалишта и боравишта да би рјешавали проблеми пребивалишта што је ескалирало уочи локалних избора 23. октобра", саопштио је Копривица.
Додао је да то није нова појава те да је до ескалације је дошло од новембра 2020. године, након брисање одредбе да је потребан резиденцијални услов од шест мјесеци за упис у бирачки списак.
"Институционална фарса је могућа јер смо имали непотпуне законе, али и потпуне планове оних који су жељели да кршењем прописа заштите себе, своје фотеље, а злоупотребљавајући грађане да крше законе", рекао је Копривица.
"Изборни туристи" починили кривично дјело
Он је поручио да су сви "изборни туристи" починили кривично дјело.
"Вријеме је да се запитају да ли је неопходно да краду право на избор локалне управе грађанима друге општине, ризикујући да оду у затвор због тог", поручио је Копривица.
Он је навео да њихови прелдози садрже два нова механизма.
"Први је механизам за спречавање пријављивање фиктивног пребивалишта и позајмљивање адреса изборним туристима, јер поједини грађани допуштају појединим пребивалиште у Шавнику да се пријаве на адресу стана или куће која њима припрада а немају додирних тачака са Шавником", рекао је Копривица.
Други механизам се тиче теренске контроле полиције за провјеру тачности пријављених података.
Уз пријаву пребивалишта, како је навео, грађанин треба да да изјаву да се настанио у мјесту и на адреси коју је пријавио. Пријава промјене пребивалишта неће бити могућа без доказа о праву својине или сусвојине стана или куће, а ако је пријављено пребивалиште у објекту другог лица, уз пријаву се доноси уговор о закупу са станодавцем.
"Ако постоји сумња у тачност података, тужилаштво ће од министарства тражити провјеру промјене адресе. МУП ће бити омогућен да спријечи пријаву пребивалишта, али ће и тужилаштво моћи да покрене кривични поступак", рекао је Копривица.
Превиђене су и веће новчане казне за кршење овог закона, које ће бити од 200 до хиљаду еура.
"Крајње је вријеме да се у оквиру закона пронађе изборни туризам који поткопава право и право да грађани бирају локалну управу у општинама у којима живе", закључио је Копривица.
Коментари 2
остави коментар