Политика
26. 11. 2022. 07:35 >> 16:51
РЕЗУЛТАТИ СТУДИЈЕ
Скоро половина Холанђана за пријем земаља Западног Балкана у ЕУ
Холандија се често приказује као скептична у погледу политике проширења Европске уније. Неколико узастопних истраживања потврдило је генерално негативне ставове холандске јавности према питању проширењу ЕУ, при чему је већина испитаника показала само површно интересовање за ово питање, посебно када је у питању Западни Балкан.
С друге стране, до сада је било мало доказа о томе како је руски рат у Украјини утицао на јавно мњење о ЕУ, европском јединству или проширењу, међутим резултати добијени студијом приказују позитивну слику о актуелним ставовима холандске јавности према проширењу ЕУ, посебно када је ријеч о Западном Балкану.
Подаци у истраживању показују да холандско јавно мњење по питању проширења ЕУ на Западни Балкан, уопштено гледано, није негативно. У ствари, оно је прилично подијељено: 45 одсто јавности сматра да би проширење ЕУ на Западни Балкан било веома добро или прилично добро, 34 одсто наводи да га доживљавају прилично негативно или веома негативно, а 21 испитаника није сигурно.
Проширење ЕУ на Западни Балкан није значајно питање за већину Холанђана
Истраживање показује да проширење ЕУ на Западни Балкан за већину холандског становништва не представља значајно питање.
Педесет и један одсто (51%) испитаника очекује да њихови животи неће много или уопште бити погођени придруживањем земаља Западног Балкана Европској унији, док 34 одсто сматра да ће то утицати на њихове животе, 15 одсто није сигурно у то. Поређења ради, када је ријеч о потенцијалном уласку Турске у ЕУ, 44 одсто наводи да ће то утицати на њихове животе, што показује да холандска јавност има различите погледе на земље кандидате.
Док у холандској јавности постоји низ забринутости у вези са земљама Западног Балкана, на примјер у погледу владавине права, грађанских права или потрошње буџетског новца, већи дио холандске јавности је увјерен да би се кључне политике ЕУ, као што су економска, безбједносна или културна политика, или побољшале или би остале исте у случају придруживања земаља Западног Балкана Европској Унији.
Ставови према проширењу ЕУ одражавају општу слику грађана о ЕУ
Ставови према проширењу ЕУ уско су повезани са општим ставом према Унији. Када се упореде профили ставова, студија показује да грађани који подржавају проширење ЕУ на Западни Балкан уједно имају и позитивнију слику о ЕУ. Више од двије трећине оних који подржавају проширење има и позитиван став о ЕУ. Сходно томе, само једна трећина оних који не одобравају проширење дијели позитивне ставове о ЕУ.
Критеријуми за приступање ЕУ кључни за холандску јавност
У складу с холандским мотом проширења ЕУ – „строго, али правично“ – свеукупно, двоје од троје испитаника наводе да би земље кандидати требало да се придруже ако су критеријуми за приступање испуњени.
Близу 90% оних који подржавају проширење ЕУ слаже се са том изјавом, а такав став одобрава чак и близу 50% испитаника који се противе придруживању земаља Западног Балкана.
Иако је грађанима Холандије стало да се критеријуми поштују, они мало знају о њима. Знање о процесу проширења ЕУ и кандидатима са Западног Балкана је површно у свим профилима. На примјер, више од 50 одсто холандске јавности сматра би Турска аутоматски приступила ЕУ ако би то учиниле земље Западног Балкана.
Многи од интервјуисаних политичара и креатора јавних политика истакли су да би лакше и разумљивије информације о ЕУ и процесима проширења, као и позитивне поруке са Западног Балкана, помогли да се холандско јавно мњење преокрене и заузме још већи курс подршке.
Поред тога истраживање показује да су личне везе са Западним Балканом од великог значаја за ставове према проширењу ЕУ. Људи који лично познају некога одавде или који су посећивали овај регион испољавају већи степен подршке проширењу ЕУ на Западни Балкан.
Заокрет ка већој подршци проширењу због рата у Украјини
Важно је рећи да 80 процената (80%) холандске јавности брине због рата у Украјини, али само 26% жели да се ЕУ брзо прошири због рата. Међутим, и овде постоје велике разлике између профила ставова: преко 40 одсто оних који подржавају проширење ЕУ на Западни Балкан сматра да би ЕУ требало брзо да се шири због рата. Такав став дели тек десетак одсто оних који не одобравају проширење.
У интервјуима са политичарима и доносиоцима одлука рат у Украјини је често био истицан као један од главних фактора који су изазвали заокрет холандске јавности у последње време према подршци проширењу. Према њиховој перцепцији, мање људи у Холандији је подржавало проширење ЕУ на Западни Балкан пре рата у Украјини. У исто време, многи учесници у интервјуима питали су се колико ц́е дуго трајати ефекат рата у Украјини или да ли је он заувек уобличио холандско јавно мњење према ставу који је више наклоњен проширењу ЕУ.
Истраживање су спровели Европски фонд за Балкан (ЕФБ), Саветодавна група за јавну политику Балкан у Европи (БиЕПАГ) и и д|парт.
Коментари 0
остави коментар