Парламентарни избори
25. 05. 2023. 13:08 >> 13:08
МОНИТОРИНГ ЦГО
Mање негативних и мизогиних коментара у односу на предсједничке изборе
На друштвеним мрежама партија и листа, у првих 11 дана кампање за парламентарне изборе, забиљежено је мање негативних и мизогиних коментара у односу на предсједничке и локалне изборе, показао је медијски мониторинг Центра за грађанско образовање (ЦГО).
Сарадница на програмима у ЦГО-у Милица Зиндовић је, представљајући налазе првог пресјека мониторинга од 11. до 22. маја, казала да је у тих 11 дана на Фејсбуку било више од 600 објава званичних налога партија, коалиција и носилаца листа, на Инстаграму 470, а на Твитеру 60 објава.
Она је нагласила да је питање родне равноправности још једном на маргинама наратива на друштвеним мрежама.
Како је рекла, готово да нијесу постојале објаве чији је главни и основни циљ промоција родне равноправности.
„Примијећен је одређени помак у дијелу говора мржње и негативних коментара упућених женама. Посебно је примијећен у односу на предсједничке и локалне изборе, када су негативни коментари били посебно изражени“, рекла је она.
Зиндовић је казала да су субјекти који су највише комуницирали на питања на Фејсбуку Бошњачка странка (БС), Покрет за промјене (ПЗП), Социјалистичка народна партија (СНП), УРА, Борис Мугоша, Алтернатива, Социјалдемократе (СД), Демократска партија социјалиста (ДПС) и покрет „Ми можемо“.
У фокусу садржине тих објава, како је навела, био је проценат жена на изборним листама и жене у фокусу, реакције на мизогин чланак портала Актуелно.
Зиндовић је истакла да је листа „Ми можемо“ промовисао објаву која се тицала учешћа жена на изборним листама.
„Имали су визуал „код нас жене нису квота“, али и констатацију да листу „краси“ 60 одсто жена, што је итекако доказ одређеног неразумијевања“, рекла је Зиндовић.
Она је навела да су на Инстаграму најактивнији били ДПС, „Ми можемо“, БС, СНП и УРА, а углавном су били исти постови који се преносе са једне на другу друштвену мрежу.
Како је рекла, на Твитеру су најактивнији били ДПС, СД и БС.
„Анализирали смо и постојање говора мржње, мизогиних, сексистичких и негативних коментара испод постова. Забиљежен је велики помак у односу на претходне периоде и није био толики број негативних и мизогиних коментара“, рекла је Зиндовић.
Како је рекла, жене које су биле предмет таквих коментара су Божена Јелушић, Јелена Божовић, Александра Вуковић, Милена Вуковић Секулић, Симонида Кордић, Јелена Недовић, Оливера Ињац и Вјоса Османи.
„Уочили смо да је био велики број и позитивних коментара и то су углавном биле реакције грађана о неадекватној заступљености жена на изборним листама“, додала је Зиндовић.
Зиндовић је казала да се питање родне равноправности класификовали у неколико тема – партиципација жена у политици, политичко и економско оснаживање, сексуална и репродуктивна права, борба против насиља над женама, економска, социјална и културна права.
„Након првих 11 дана кампање испоставило се да су се те теме само спорадично могле наћи у медијским иступањима кандидата за посланике“, рекла је Зиндовић.
Она је навела да се као доминантна тема истиче предвиђање резултата, у 43 одсто медијских објава.
Зиндовић је казала да је било очекивано да теме које се тичу родне равноправности неће бити заступљене.
„Забиљежено је свега два одсто објава у вези са темама родне равноправнасти“, истакла је Зиндовић.
Како је казала, анализирали су и сентимент медијских објава у односу на слику коју субјекти стварају о женама и већински је неутралан сентимент.
„Било је нешто позитивних и осам негативних објава у том контексту“, рекла је Зиндовић.
Она је казала да је портал Актуелно имао двије објаве које су примјери мизогиног извјештавања, а у питању су чланци који су негативно таргетирали посланице Грађанског покрета УРА Божену Јелушић и Суаду Зороњић.
Зиндовић је истакла да су искључиво жене из политичких партија реаговале и осуђивале такву негативну кампању усмјерену ка Јелушић и Зороњић.
Она је навела да, када је у питању визуелно представљање жена, у првој дебати на Јавном сервису 18. маја није било жена међу учесницима.
Како је рекла, до понедјељка су била свега два изборна спота.
„Спот коалиције „Храбро се броји“ спортска прича, гдје жене ни на који начин нијесу заступљене. Имамо и спот ПЗП, конципиран тако да носилац листе говори“, рекла је Зиндовић.
Координатор за развој у ЦГО-у Дамир Никочевић казао је да су пратили рад десет телевизија, три дневна листа и 12 портала.
Како је казао, од 11. до 22. маја забиљежено је много саопштења и обраћања носитеља листа и кандидата, и у тих 11 дана забиљежене су 2.594 медијске објаве на тему парламентарних избора.
„Онлајн медији су у највећој мјери преносили скоро сва саопштења политичких партија и изборних актера“, рекао је Никочевић.
Он је навео да је највише објава међу порталима имао Градски портал, а слиједи портал Аналитика.
Никочевић је истакао да је од штампаних медија највише објава имала Побједа, а код телевизија предњаче Адриа и Телевизија (ТВ) 7.
Он је казао да су најзаступљеније теме биле општа политичка питања – коалициони капацитети, предаја листа, као и идентитетска питања, економија, социјалне теме, корупција и организовани криминал, процес придруживања Европској унији, НАТО и предвиђање резултата.
Никочевић је казао да су партије до скоро биле препознате по томе да се лидери најчешће обраћају, а сада је другачије и највише су се обраћали кандидати, па носиоци.
Он је рекао да је највише објава генерисала листа ДПС али, како је додао, то не значи да је та странка добро представљања у медијима.
„Слични закључци важе и за листу Покрета Европа сад (ПЕС)“, додао је Никочевић.
Он је навео да су и СДП и СНП такође генерисали значајан број објава, јер су многи аналитичари процјењивали да ли ће прећи цензус.
Никочевић је казао да је листа „Заједно“ имала највише позитивних, али и највише негативних објава.
„Слична је ситуација и са ПЕС и коалицијом ЗБЦГ“, рекао је Никочевић.
Како је навео, углавном се о политичким представницима мањина извјештавало неутрално.
Никочевић је рекао да се о листи Владимира Лепосавића углавном неутрално извјештавало, са неколико негативних и много више позитивних објава.
Он је казао да се о листи Преокрета такође извјештавало доминантно неутрално, док је мало другачије када је ПзП у питању, гдје је било разнолико медијско извјештавање, са више позитивних него негативних објава.
Никочевић је навео да се углавном неутрално извјештавало и о листама „Ми можемо“, Хрватске грађанске иницијативе и СДП-а.
Како је рекао, када је ријеч о коалицији „Заједно“, убједљиво највише негативних објава је забиљежено на Борби, а највише позитивних на Антени М и Градском порталу.
Никочевић је казао да је извјештавање било углавном неутрално и о Албанском форуму и БС.
„ПЕС је имао отприлике подједнак број негативних и позитивних објава, а неутралне доминирају. Највише негативних објава је забиљежено на порталу Борба и Градски. Иако је број негативних највише на порталу Борба, има и највише позитивних извјештавања о ПЕС“, рекао је Никочевић.
Каолиција ЗБЦГ, како је рекао, највише негативних објава имала је на порталима Градски, Актуелно, Аналитика и Антена М, а највише позитивних на порталу Борба.
„Када је ријеч о савезу УРА и Демократе „Храбро се броји“, највише негативних објава је било на Градском порталу, а највише позитивних на порталима РТЦГ и Борба“, рекао је Никочевић.
Он је додао да је извјештавање о коалицији СНП-Демос било углавном меутрално и да је било више негативних објава.
Албанка алијанса, према ријечима Никочевића, није имала ниједну негативну медијску објаву, а Народна коалиција имала је више позитивних него негативних објава.
Никочевић је рекао да је на Телевизији Црне Горе била највише заступљена коалиција „Заједно“, као и на телевизијама Вијести, Прва и Градској, док је на Адрији највише била заступљена коалиција ЗБЦГ.
„Код Нове М то је такође највише ДПС, али ту се биљежи уједничен и избалансиран приступ. На ТВ 7 убједљиво највише простора има листа „Заједно“, на ТВ Пинк највише секунди је предвиђено за ПЗП, а на ТВ Е такође листа „Заједно“, рекао је Никочевић.
Коментари 0
остави коментар