- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
10. 07. 2025.
19:14 >> 19:14
Za 5,7 odsto akcija u Institutu "Igalo“ Vlada će platiti 1,3 miliona
Vlada Crne Gore će za 21.762 akcije Instituta "Igalo", odnosno za 5,7 odsto kapitala, izdvojiti 1,262 miliona iz budžeta, navedeno je u informaciji o aktivnostima na postupak obaveznog javnog preuzimanja dionica u skladu sa planom restrukturiranja. Za razliku od Vlade, HTP Vile Oliva će za malo preko 33 hiljade akcija, što je 8,65 odsto, izdvojiti 1,92 miliona eura. Akcije manjinskih akcionara, Vlada i HTP Vile Oliva, čiji je vlasnik Žarko Rakčević, planiraju da plate 58 eura po akciji. To bi značilo da će vlasnici 54.846 akcija, odnosno nekih 14,35 odsto dionica dobiti blizu 3,2 miliona eura.
HTP Vile Oliva trenutno imaju 29,2 odsto akcija Instituta, što bi značilo da će nakon realizacije ove trgovine, koja bi trebalo uskoro da se desi, imati blizu 38 odsto vlasništva, što je nekoliko procenata iznad jedne trećine dionica, a što im omogućava da se pitaju oko budućnosti Instituta.
Država, sa druge strane, ima 56,5 odsto vlasništva i sa realizacijom ove trgovine imala bi oko 62 odsto vlasništva Instituta. To im ne omogućava da sami odlučuju o sudbini Instituta, već to moraju raditi u partnerstvu sa HTP Vile Oliva.
Manjinski akcionari nisu u obavezi da prodaju akcije Vladi i HTP Vile Oliva po 58 eura. Juče nismo uspjeli da dobijemo stav dijela manjinskih akcionara o ponudi Vlade za otkup preostalih akcija.
Vlada je ovim povodom na telefonskoj sjednici u ponedjeljak usvojila informaciju o zajedničkom djelovanju sa HTP Vile Oliva, na osnovu koje planiraju da iskažu interes za preuzimanje, odnosno otkup 54.846 akcija Instituta, koje su u vlasništvu manjinskih akcionara.
"Ugovor o zajedničkom djelovanju i odluka potpisani su 3. jula, o čemu će biti obaviješteni Komisija za tržište kapitala i Emitent u roku od dva radna dana od dana potpisivanja. Pored navedenog, Odluka će biti objavljena u dva štampana medija, koji se distribuiraju na teritoriji Crne Gore, u roku od četiri radna dana od dana potpisivanja, u skladu sa Zakonom o preuzimanju akcionarskih društava. Ugovor o zajedničkom djelovanju i odluka već su potpisani od strane relevantnih subjekata. U cilju nastavka procesa, neophodno je preduzeti dalje korake koji uključuju formalno podnošenje zahtjeva za odobrenje javne ponude za preuzimanje Komisiji za tržište kapitala, potpisivanje ugovora sa Centralnim klirinškim depozitarnim društvom (CKDD) o evidentiranju akcija deponovanih u postupku sprovođenja javne ponude za preuzimanje, kao i ispunjavanje finansijskih i tehničkih uslova potrebnih za sprovođenje javne ponude i otkupa akcija u skladu sa Zakonom o preuzimanju akcionarskih društava", navedeno je u informaciji.
Kao dio pripremnih aktivnosti, pripremljen je i Nacrt prospekta za preuzimanje akcija Instituta. Prospekt će biti objavljen u dva štampana medija i dostupan javnosti u roku od tri radna dana nakon izdavanja rješenja Komisije za tržište kapitala kojom se odobrava javna ponuda za preuzimanje, dostavljen Institutu i CKDD-u, nakon čega se tek stiču formalni uslovi za sprovođenje postupka javne ponude u skladu sa Zakonom o preuzimanju akcionarskih društava, navedeno je u informaciji.
Ugovorom o zajedničkom djelovanju, dogovoreno je da od 54.846 akcija, odnosno od 14,35 odsto kapitala, HTP Vile Oliva preuzmu 60,32 odsto, a država 39,68 procenata. Odnosno Vile Oliva će uzeti 8,65 odsto, a država 5,7 odsto akcija.
"U konkretnom slučaju, Vlada je u obavezi da obezbijedi sredstva u iznosu od 1.262.309 eura, što odgovara proračunu zasnovanom na maksimalnom broju akcija koje mogu biti predmet otkupa, po utvrđenoj cijeni otkupa u iznosu od 58 eura po akciji, a koja je definisana odlukom i utvrđena u skladu sa članom 17, stav 1 Zakona o preuzimanju akcionarskih društava", precizirano je u infromaciji Vlade.
Radi realizacije ove obaveze, Ministarstvo finansija će izvršiti preraspodjelu sredstava iz budžetske rezerve, i to sa pozicije Ministarstva finansija na budžetsku jedinicu Uprave za državnu imovinu.
Коментари0
Остави коментар