- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
28. 05. 2025.
16:17 >> 16:15
ASP: Kako je Vlada DPS-a popustila Orascomu u milionima za zakupninu
Kada je Vlada Demokratske partije socijalista (DPS) pregovarala sa egipatskim Orascomom za projekat turističke valorizacije Luštice u Tivtu, njena velika očekivanja u odnosu na fiksnu zakupninu bila su da godišnje dobije 75 centi po kvadratu zemljišta, uz rezervnu projekciju od 50 centi po kvadratu, za razliku od stranog investitora, koji je nudio 10 centi po kvadratu zemljišta.
To pokazuje istraživanje Akcije za socijalnu pravdu (ASP), na osnovu zvanične dokumentacije.
"Iznos fiksne zakupnine za oko 6,6 miliona kvadrata zemljišta bilo je jedno od bitnih pitanja u pregovorima vođenim od kraja 2008. godine, nakon što je Orascom dostavio ponudu na međunarodnom tenderu za kupovinu 90 odsto vlasništva u akcionarskom društvu 'Luštica Development' (koju je Vlada osnovala početkom te godine) i za zaključenje ugovora o dugoročnom zakupu, izgradnji i razvoju Poluostrva Luštica, na teritoriji Opštine Tivat", rekla je direktorica ASP-a Ines Mrdović.
Podsjeća da su pregovori okončani godinu kasnije zaključenjem oba ugovora, koje je u ime Vlade potpisao tadašnji premijer Milo Đukanović, ali na kraju nije dobijen očekivani iznos fiksne zakupnine.
"Dugoročni zakup za turističku izgradnju Luštice na tivatskoj teritoriji, jedan je od više ugovora zaključenih po hibridnom pravnom modelu istovremenog i zakupa i prodaje dijela zemljišta pod vilama ili apartmanima, radi turističkog razvoja lokacija, a koji prevashodno donose koristi stranim investitorima, a neuporedivo manje državi", dodala je Mrdović.
Konzorcijum Orascoma je, kaže Mrdović, oktobra 2008. u svojoj ponudi predložio 10 centi zakupnine po kvadratnom metru, pri čemu bi plaćanje zakupa počelo od dana dobijanja dozvola za gradnju, koje su neophodne za "kritičnu masu" (5 hotela, golf, povezane nekretnine), a nakon toga su uslijedili pregovori dvije strane na usaglašavanju ugovornih odredbi.
"'Vaše pismo u vezi sa našim razgovorima o Luštici proslijeđeno mi je iz kabineta premijera', pisao je u martu 2009. predstavniku Orascoma Samihu Savirisu tadašnji ministar finansija i predsjednik Tenderske komisije za tivatski dio Luštice Igor Lukšić, što ukazuje da je egipatska strana osim komunikacije sa Tenderskom komisijom, imala i direktnu komunikaciju sa Đukanovićevim kabinetom", smatra Mrdović.
Ona kaže da je u odnosu na fiksnu zakupninu Lukšić u tom pismu naveo da bi predlog egipatske strane od milion eura (manje od 15 centi po metru kvadratnom) bilo veoma teško opravdati ili braniti u Crnoj Gori.
"Bilo bi razumno da plaćanje ove zakupnine počne mnogo ranije nego što ste predložili, jer je ova komponenta zakupnine u stvari za pristup zemljištu i njegovo korišćenje. Kao kompromis, spremni smo da značajno smanjimo naš predlog na 2,5 miliona...", pisao je on.
Pored ostaloga, Mrdović navodi da se Lukšić u tom pismu osvrnuo i na zakupninu od prometa, odnosno tzv obrtnu rentu, ukazujući da predlog egipatskog investitora obuhvata primjenu na "komercijalni prostor" i zalažući se da se primijeni na sve prihode koji idu zakupcu.
"Pod pretpostavkom zadovoljavajućeg rješenja ostalih pitanja zakupnine, spremni smo da smanjimo naš predlog na 2 odsto svih prihoda koji idu zakupcu", naveo je.
Prema riječima Mrdović, crnogorska strana zalagala se i za plaćanje dijela zakupnine unaprijed (avansno), a u odnosu na tzv. "zemljište u slobodnom posjedu", odnosno pitanje prodaje zemljišta na placevima, gdje treba da budu sagrađene vile, Lukšić je navodio da crnogorska strana, iako spremna da razmotri korišćenje fiksne naknade po kvadratu, smatra da je jasnija i pravednija procentualna podjela nakon prodaje vila, te da je crnogorska strana spremna da smanji predloženi udio u prihodima od prodaje vila na 30 odsto.
"Mislili smo da postoji dogovor da će jedino zemljište koje se nudi na bazi slobodnog vlasništva biti za vile", naveo je takođe u pismu, osvrćući se na predlog Egipćana o naknadi od 15 eura po kvadratu kod prenosa vlasništva nad zemljištem na treću stranu ili podružnicu radi "izgradnje hotela", dodala je Mrdović.
Kada je tadašnja Vlada krajem oktobra 2009. dostavila radi potvrđivanja Skupštini Crne Gore ugovor o dugoročnom zakupu za nepunih 6,6 miliona kvadrata, a na 90 godina zakupa sa egipatskim investitorom, u njemu je, kaže Mrdović, bilo ugovoreno: za prvih 10 godina zakupnina godišnja od milion eura (plaćenje avansno); za prvih 10 godina dodatna godišnja zakupnina od milion eura u akcijama za Vladu u zajedničkoj firmi "Luštica Development"; obrtna renta 2 odsto od prihoda; nakon 10-te godine plaća se 15 centi zakupnine po kvadratu zemljišta.
"U isto vrijeme, za prenos vlasništva nad zemljištem nad kojim je izgrađena vila (ispod i koje joj funkcionalno pripada) ugovoreno je da se Vladi plaća 80 eura po kvadratu, ali četiri eura po kvadratu za preostalo zemljište na 'parcelama za vile'. Cijena od 80 eura je ugovorena i za prenos vlasništva nad apartmanima (bez prenosa zemljišta), a 15 eura po metru kvadratnom za raspolaganje zemljištem za poslovne objekte...", kazala je Mrdović.
Lokacija je bila, ocjenjuje Mrdović, netaknuti dio crnogorske obale i "na pjeni od mora".
"Vladinu Tendersku komisiju činili su i ministri Branimir Gvozdenović i Predrag Nenezić, tadašnji predsjednik tivatske opštine Dragan kankaraš, pomoćnik ministra finansija Milorad Katnić, pomoćnik minPredrag Nenezić već godinama je uposlen u Orascovim podružnicama", zaključila je Mrdović.
Коментари0
Остави коментар