Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

Ivan Mijanović, TVCG

19. 04. 2025. 19:53 >> 19:53
Čitaj mi:

Martens: Crna Gora da se orjentiše na članstvo u jedinstvenom tržištu EU

Zemlje Zapadnog Balkana trebalo bi da se orijentišu na članstvo u jedinstvenom tržištu, koje nudi većinu benefita kao i punopravno članstvo u Evropskoj uniji, ocjenjuju sagovornici Javnog medijskog servisa... Da li ima otpora procesu proširenja, te da li ga možemo očekivati uskoro istraživao je Ivan Mijanović.

Do proširenja može doći jedino nakon reformi unutar EU, rečenica je koja se navodi u koalicionom sporazumu buduće njemačke vlade pod vođstvom Fridriha Merca. Za novinara Frankfurter Algemanje Cajtunga, Mihaela Martensa, to predstavlja jasnu poruku da Berlin neće uskoro biti spreman za prijem novih članica.

"Svi znaju da reformi, odnosno napuštanja principa jednoglasnosti u glasanju, neće biti. To u suštini znači da neće biti proširenja, jer ako vam kažem da dijelim sav svoj novac sa vama pola-pola, ako, recimo, gravitacija na Zemlji prestane, onda to u suštini znači da nisam spreman da podijelim, jer postavljam preduslov koji je potpuno iluzoran i potpuno jasan da se to neće dogoditi", ističe Martens.

Ambasador Njemačke u Crnoj Gori, Peter Felten ističe da je perspektiva pristupanja zemlja Zapadnog Balkana jednoglasno dogovorena od strane svih 27 zemalja članica.

"Trenutno ne vidim nikakav otpor proširenju. Vlade i građani zemalja kandidata za članstvo ne bi trebalo da se obaziru na takve tvrdnje, već da brzo, dosljedno i vjerodostojno sprovedu reforme koje su potrebne za pristupanje EU. Istovremeno, i unutar same EU moramo se zalagati za reforme kako bismo osigurali našu sposobnost djelovanja. To, međutim, moramo činiti u svakom slučaju - i nezavisno od procesa proširenja", ocijenio je Felten.

Martens, s druge strane kaže da EU treba da bude iskrena prema Zapadnom Balkanu, kako bi obje strane izvukle pouke i vidjele šta je u njihovom interesu. Tu navodi potrebu integrisanja regiona u jedinstveno evropsko tržište, po uzoru na Norvešku.

"Ako ste na jedinstvenom tržištu, ako ste u Norveškoj, čak ni u svakodnevnom životu ne shvatate da niste u Evropskoj uniji. Ako bi Crna Gora, na primer, mogla ili bi da se pridruži jedinstvenom tržištu, to bi značilo da otvorite firmu u Budvi ili u Podgorici ili Rožajama, gdje god, to bi bilo kao da otvorite firmu u Parizu, u Hamburgu ili u Berlinu. Bili biste punopravni, gotovo punopravni građanin Evropske unije. Mogli biste da radite gdje god želite, mogli biste da živite gdje god želite, nije vam potrebna dozvola, imate sva prava koja imaju građani Evropske unije, sa tri izuzetka. Crna Gora ne bi imala svog komesara, ne bi imala pravo veta u Evropskom savjetu, a Crnogorci ne bi učestvovali na izborima za Evropski parlament", objašnjava Martens.

Međutim, njemački ambassador Peter Felten ističe da zvanični Berlin snažno podržava perspektivu pristupanja Crne Gore EU koja opravdano nosi naziv predvodnice predovaračkog procesa.

"Proces pristupanja je zasnovan na zaslugama, što znači da kandidati za članstvo moraju ispuniti sve dogovorene kriterijume prije nego se uzmu u obzir za pristupanje. Zato nas raduje što je Crna Gora već postigla mnogo - ali još ima dosta toga da se uradi, prije nego što sva pregovaračka poglavlja budu zatvorena. Dakle: nastavite tako", poručuje Felten.

No ipak, Felten i Martens saglasni su u jednom - ne postoji povod za zabrinutost od okretanja regiona ka drugim centrima moći, jer treće strane ne mogu dati regionu veću i atraktivniju ponudu nego što to čini EU.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније