Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

A.J. [ Vijesti.me ]

15. 04. 2025. 09:47 >> 09:47

Kovačević traži poništenje prodaje "Bemaxa" da ne bi platio 28 miliona na ime poreza

Bivši vlasnik kompanije “Bemax” Veselin Kovačević pokrenuo je tužbu za raskid kupoprodajnog ugovora, kojim je u julu prodao tu firmu Ivanu Uboviću za 750.000 eura. To je uradio nakon što je dobio rješenje Poreske uprave da treba da plati 28,5 miliona eura na ime poreza na kapitalnu dobit nastalu iz ovog ugovora.

Kovačević u žalbi na ovo poresko rješenje navodi da mu u trenutku potpisivanja ugovora nije bilo poznato da će naknadno zakon o porezu na dohodak biti mijenjan i da će imati retroaktivnu primjenu. Smatra i da sada treba prekinuti upravni postupak određivanja poreske obaveze dok Osnovni sud ne odluči o njegovoj tužbi za poništenje ugovora.

Poreska uprava je na osnovu izvještaja ovlašćenog vještaka utvrdili poresku obavezu Kovačeviću, u iznosu od 23,7 miliona eura zbog toga što je tu kompaniju u julu 2022. godine vrijednu 158,2 miliona eura prodao Ivanu Uboviću za 750 hiljada eura. Rješenjem je utvrđena i pripadajuća kamata od 4,7 miliona eura od nastanka poreske obaveze do donošenja rješenja 20. februara ove godine.

To je navedeno u dijelu dokumentacije u koju su “Vijesti” imale uvid.

Kovačević je na ovo rješenje uložio žalbu Ministarstvu finansija, ali žalba ne odlaže rješenje. “Vijesti” nisu mogle da dobiju potvrdu da li je Kovačević platio iznos utvrđene poreske obaveze ili je Poreska uprava pokrenula postupak prinudne naplate. Kovačević nakon rješenja Ministarstva finansija može pokrenuti tužbu kod Upravnog suda.

Prema zakonu o porezu na dohodak fizičkih lica, obveznik poreza na kapitalnu dobit je onaj ko je prodao udio u pravnom licu, a da se porez računa na razliku između uloga u kapital tog preduzeća i iznosa za koji je prodat.

“Vijesti” su u oktobru 2022. godine objavile tekst da je Kovačević prodao Uboviću stopostotni udio u ‘Bemaxu’ za 750 hiljada eura, iako je na kraju 2021. godine prema finansijskim izvještajima ukupan kapital te kompanija vrijedio 142 miliona eura, a na računima je imala neraspoređenu dobit od 141 milion eura. Odnosno da je Kovačević dobrovoljno prodao svoju firmu za svega 0,5 odsto njene vrijednosti.

U kupoprodajnom ugovoru je navedeno da je Kovačević osnovao kompaniju sa početnim ulogom od svega 12 hiljada eura u januaru 2007. godine, kao i da je naknadno uplatio dodatni ulog od 300 hiljada eura i na nju prenio nenovčana sredstva od 437,8 hiljada eura. Tako da su njegov uloženi novac i sredstva u kompaniju vrijedila 749,8 hiljada eura, odnosno nakon 15 godina upravljanja firmom i vrtoglavog rasta njene vrijednosti, Kovačević je na prodajnoj cijeni zaradio svega 200 eura na koju bi platio porez po stopi od 15 odsto.

Nakon teksta u “Vijestima”, Ministarstvo finansija, na čijem je čelu bio Aleksandar Damjanović, pokrenulo je izmjene zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, odnosno dodat je dio “Ako je prodajna vrijednost udjela u pravnom licu niža od tržišne, prodajnu vrijednost utvrđuje nadležni poreski organ u skladu sa zakonom kojim se uređuje poreski postupak”. Izmjenama zakona utvrđen je i javni interes njegovog retroaktivnog važenja od 1. januara 2018. godine, kao i da je poreski organ dužan da za taj period provjeri sve ugovore o prodaji udjela u firmama.

Ministarstvo finansija je u obrazloženju izmjena zakona iz decembra 2022. godine navelo da će se ovim spriječiti zloupotrebe, kao i da će budžet Crne Gore ostvariti dodatne prihode.

“Važećim zakonskim rješenjem je propisano da kapitalni dobitak od udjela u pravnom licu predstavlja razliku između prodajne i nabavne vrijednosti udjela, ne precizirajući zaštitne norme u slučaju kada je prodajna vrijednost nerealno iskazana. Iz tog razloga, Ministarstvo finansija predlaže da ukoliko je prodajna vrijednost niža od tržišne, u tom slučaju prodajnu vrijednost utvrđuje nadležni poreski organ u skladu sa zakonom kojim se uređuje poreski postupak”, navedeno je u obrazloženju.

Izmjene zakona stupile su na snagu u januaru 2022, ali od tada nije utvrđivana stvarna poreska obaveza povodom kupoprodaje “Bemaxa”. Potpredsjednik Vlade Momo Koprivica je 17. juna 2024. godine podnio Poreskoj upravi inicijativu za provjeru poreske obaveze u ovom slučaju. Poreska uprava je obavila inspekcijski nadzor i 16. januara ove godine sačinila o tome zapisnik. Rješenje je donijeto 20. februara kojim je utvrđena poreska obaveze Veselinu Kovačeviću na ima poreza na kapitalnu dobit na osnovu ostvarene prodaje udjela u kompaniji “Bemax”.

Utvrđeno je da Kovačević ima poresku obavezu za period 2022. godine gdje mu je poreska osnovica utvrđena u iznosu od 158.257.765,29 eura (vrijednost kompanije) i da se na nju primjenjuje poreska stopa od 15%. Time je utvrđena poreska a nenaplaćena obaveza u iznosu od 23.738.664,79 eura, na koju se obračunavala zakonska kamata po stopi od 0,03% dnevno koja je u trenutku pisanja rješenja iznosila ukupno 4.707.377,23 eura.

Ivan Ubović je sin biznismena Ranka Ubovića, za kojeg je Kovačević u emisiji “Načisto” u novembru 2021. godine kazao da je od početka neformalni suvlasnik “Bemaxa”, iako se njegovo ime nikada nije pominjalo u dokumentaciji kompanije.

Kovačević se žali na retroaktivnost, traži da se čeka Ustavni sud
Kovačević je u žalbi naveo da je rješenje Poreske uprave donijeto u nezakonitom potupku, da je zasnovano na dokazima na kojima se ne može zasnovati rješenje, kao i da je jedini cilj postupka da se njemu nanese šteta. On osporava to da primjena ovog zakona može biti retroaktivna jer je ugovor potpisan u julu a zakon usvojen u decembru. Smatra da retroaktivnost ne može da važi jer je sporni član o njenom utvrđivanju donijet na predlog grupe poslanika, a ne Vlade.

Navodi da je Ustavnom sudu podnijeta pocedura za utvrđivanje ustavnosti dva člana zakona na kojima počiva rješenje, i da je utvrđivanje poreske obaveze zbog toga trebalo da miruje.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније