- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
04. 04. 2025.
14:18 >> 14:18
3
Čitaj mi:
Alabar na novoj Forbsovoj listi milijardera: Vrijednost njegove imovine oko dvije milijarde dolara
Mohamed Alabar vlasnik kompanije Igl hils (Eagle Hills) koja želi da gradi luksuzni rizort u Crnoj Gori, zauzeo je 1.573 poziciju na svjetskoj listi milijardera magazina Forbes sa ukupnim bogatstvom od oko dvije milijarde dolara.
Prema podacima Forbesa, on je 6. na listi milijardera iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Prvi na listi milijardera u UAE je vlasnik Telegrama Pavel Durov (porijeklom iz Rusije, uzeo državljanstvo UAE) čije je bogatstvo procijenjeno na 17,1 milijardu dolara, drugi je Husein Sadžvani (Hussain Sajwani) vlasnik Damac Properties-a (10,2 milijarde dolara), treći Abdula Al Fataim sa porodicom (Abdulla Al Futtaim & family) vlasnik Futtaim group (4,7 milijardi dolara), četvrti Abdula bin Ahmad Al Gorer sa porodicom (Abdulla bin Ahmad Al Ghurair & family), osnivač Mashreqbank (4,6 milijardi dolara), a peti Husein Bingati Aljbori (Hussain Binghatti Aljbori) osnivač Binghatti Properties-a (2,5 milijardi dolara).
Alabarovo bogatstvo je 1. aprila, kada je objavljena Forbesova lista milijardera (njih ukupno 3.028), iznosilo 2,3 milijarde dolara.
Alabar je osnivač kompanije za razvoj nekretnina Emaar Properties sa sjedištem u Dubaiju, koja je izgradila najvišu kulu na svijetu – Burdž Kalifa, prenosi Adria.
Kompaniju je osnovao 1997. godine, a izveo ju je na berzu u Dubaiju 2000. godine. Povukao se sa mjesta predsjednika upravnog odbora 2020. godine.
Većina Alabarovog bogatstva potiče od njegovog 33% udjela u javno listiranoj kompaniji Americana Restaurants, koja upravlja franšizama brze hrane na Bliskom istoku, piše Forbes.
Igl hils je osnovao 2014. godine u Abu Dabiju. Kompanija razvija luksuzne stanove, hotele i maloprodajne objekte u deset zemalja na tri kontinenta.
Alabar takođe posjeduje udjele u platformi za elektronsku trgovinu Noon.com sa sjedištem u Rijadu, kao i u digitalnoj banci Zand Bank sa sjedištem u Dubaiju.
Diplomirao je poslovnu administraciju na Univerzitetu u Sijetlu, a prvi mu je posao bio u centralnoj banci UAE.
Alabar ima poslove i u regiji, o čemu su ranije pisali Forbes Srbija i Forbes Hrvatska.
Potpisao je ugovor o preuzimanju uspješne turističke kompanije Sunčani Hvar, a s bivšim zagrebačkim gradonačelnikom, Milanom Bandićem, pokušao je (bez uspjeha) da gradi kontroverzni projekt koji je nazvan „zagrebački Menhetn“.
„Najnoviji pokušaj akvizicije u Hrvatskoj, kupovine kompanije Sunčani Hvar za više od 200 miliona eura pokazuje da vjeruje u potencijale regije. U Hrvatskoj je već vlasnik kompanije Sunce Hoteli, takođe firme koja upravlja turističkim objektima na više lokacija, a koju je prema pisanju hrvatskih medija platio više od 100 miliona eura“, navodi se u tekstu Forbesa Srbija.
Dodaje se da je „vrata regije“ otvorio je projektom Beograd na vodi, a nakon toga je uočio potencijal u razvoju luke Drač u Albaniji.
„Nedovoljna transparentnost koja je prisutna u poslovnim poduhvatima koje ovdašnje vlasti pokušavaju da realizuju sa Alabarom navodi medije, političare i javnost na različite teorije koje idu i do toga da je on samo maska za ulaganja u kojima je vlasnik novca ipak neko drugi, ali dokaza za to još nema. Ali, zašto bi to morao da radi neko ko je izgradio Burdž kalifu i veći dio Dubaija? Teško je ne zapitati se zašto neko ne bi objeručke prihvatio poslovne prilike u kojima lideri, gladni prilika za promociju pred biračima, nude velike površine najatraktivnijeg zemljišta, ubrzane procedure za dobijanje dozvola, poreske olakšice i druge dobre šanse za zaradu“, piše u tekstu.
Alabar čeka zeleno svjetlo od Skupštine Crne Gore
Alabar je pokazao interesovanje za izgradnju rizorta u Ulcinju, a dostavio je ponudu za zakup devet kupališta na ulcinjskoj Velikoj plaži.
Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata potpisale su 28. marta sporazume o ekonomskoj saradnji i zajedničkom ulaganju. Vlada Crne Gore ih je usvojila juče, nakon čega treba da ih, u formi zakona, odobri Skupština.
Sporazumi sa UAE predviđaju da ta država izabere investitora za dva projekta razvoja nekretnina na jugu i na sjeveru Crne Gore, ali i da, kako tvrde, garantuje za njihovu realizaciju
Premijer Milojko Spajić kazao je da bi, nakon konsultacija sa svim poslaničkim klubovima, podrška mogla biti čak sa 81 glasom.
„Cijela Vlada stoji iza projekta saradnje sa UAE. Postojaće nedoumice i politički stavovi, ali sam ubijeđen da ćemo u komunikaciji sa svim poslaničkim klubovima u Skupštini doći do, ubijeđen sam, čak 81 glasa“, rekao je Spajić juče na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade.
On je kazao i da je Vlada afirmisala zaključke Skupštine Opštine (SO) Ulcinj od 21. marta, navodeći da izvršna vlast želi da podrži lokalne zajednice u očuvanju lokalnog sklada i ekoloških standarda.
„Vlada je naložila svim resornim ministarstvima da se u budućnosti, ukoliko bude potencijalnih projekata, vode ovim zaključcima SO Ulcinj. Ovim dodatno pojačavamao taj odnos prema Opštini Ulcinj kao i prema svim drugim“, rekao je Spajić.
Ti zaključci se, između ostalog, odnose na to da svi investicioni projekti u toj opštini moraju biti u skladu sa načelima održivog razvoja i ekološke odgovornosti, poštujući planska i strateška dokumenta Opštine Ulcinj.
Spajić je naveo da će se nakon usvajanja sporazuma u Skupštini očekuje pregovore sa UAE i zainteresovanim investicijama. On tvrdi i da se još ne zna konkretno šta će biti izbor investitora iako je proteklih mjeseci imao više sastanaka sa biznismenom iz UAE Mohamedom Alabarom koji je predstavio projekat pretvaranje ove lokacije u veliki grad sa 35 milijardi eura. Alabar je tražio zakup velike plaže na 99 godina.
Spajić je kazao da ovaj investitor razmatra još dvoje lokacije za sličnu investiciju, jedna se nalazi u državi koja ima izlaz na Atlanski okean, a druga je na Mediteranu.
On je naveo i da svi poslanički klubovi i lokalne samouprave treba da budu odgovorni da prihvate ovaj projekat, “kako ne bi djeci i unucima objašnjavali kako su propustili 35 milijardi“.
Коментари3
Остави коментар