- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
02. 04. 2025.
06:50 >> 07:34
2
Gajević: Na zarade mogu uticati i geopolitičke prilike
Aktuelne geopolitičke prilike, pad aktivnosti u turističkoj privredi, smanjenje trgovačkih marži, eventualno su razlozi što prosječna zarada u prva dva mjeseca ove godine pada. To je za Radio Crne Gore ocijenio finansijski konsultatnt Stevan Gajević. Ipak, radi se, ističe, o sezonskim stagnacijama i napominje da bi situacija bila potpuno drugačija kada bi industrija bila pokretač razvoja.
Prosječna zarada u februaru, prema podacima Monstata, iznosila je hiljadu i dva eura i niža je nego mjesec ranije za 0,2 odsto. Na kraju prošle godine bila je osam eura viša. To što zarada pada u zimskim mjesecima može se, konstatuje finansijski konsultatnt Stevan Gajević, tumačiti manjim aktivnostima u turističkoj privredi
“Turistička aktivnost u ovim mjesecima stagnira, a nemamo zimsku sezonu, već samo ljetnju, pa to može biti jedan od razloga eventualnog pada zarada, jer plate u turizmu stagniraju, da ne kažem padaju tokom zime”, ocijenio je Gajević.
Drugi mogući razlog je i smanjenje marži u trgovinama, ali i doskorašnji bojkot trgovačkih lanaca.
“Tokom bojkota su marže ograničene ili su cijene pojedinih proizvoda snižene. Sada imamo definitivno niže marže što se u krajnjem može odraziti na visinu plata, koje su direktno povezane sa visinom marži”, obrazložio je Gajević.
Sa druge strane, napominje naš sagovornik, kada bi industrija bila “motor” razvoja onda bi uticaj na kretanja zarada bio značajno, konstatuje, manji.
“Zašto? Zato što je industrija visoko akumulativna djelatnost i tokom čitave godine obezbjeđuje dovoljnu akumulaciju kapitala, pa samim tim i određeni kvalitet zarada”, istakao je finansijski konsultant.
Na zarade, prema riječima Gajevića, mogu uticati i geopolitičke prilike kod nas.
“I te prilike nam ne idu na ruku. Sve je manje turista, sve se manje ljudi iz Evrope, koji su dominantno turističko tržište, odlučuje na putovanje i bankarske transfere. Tako i da to može biti jedan od razloga zašto su zarade u Crnoj Gori donekle stagnirale”, naglašava Gajević.
Prema riječima Gajevića dešava se takoreći sezonska stagnacija zarada, prema podacima Monstata, koji, kako kaže, ima nejasnu metodologiju obračuna na koju su ukazivali, zaključuje i univerzitetski profesori.
Коментари2
Остави коментар