Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

Bojana Baranin [ TVCG ]

18. 03. 2025. 20:15 >> 20:15
1

Bojkot trgovina bez rezultata – dijalog vlade i privrednika neophodan

Bojkot trgovačkih lanaca nije ostvario cilj, a da bi se pronašlo sistemsko rješenje za snižavanje cijena neophodan je dijalog privrednika i vlade. To poručuju privrednici, koji su sa okruglog stola koji je organizovao Centar za zaštitu potrošača, između ostalog zatražili da se smanji stopa PDV-a na voće, povrće i meso.

Položaj potrošača u Crnoj Gori nije na zadovoljavajućem nivou, a visoka inflacija i rast cijena izazovi su s kojima se svakodnevno suočavaju, poručuju iz Centra za zaštitu potrošača. Ističu da akcije koje je trebalo da doprinesu smanjenju cijena nijesu dale očekivane rezultate.

"Smatramo da bojkot trgovačkih lanaca nije ostvario cilj i nije bio prava mjera", rekla je Olga Nikčević iz Centra za zaštitu potrošača.

Advokat Miloš Vukčević naglasio da bi trebalo da zajedno sjednu država, privrednici, uvoznici, distributeri i da pronađu konkretno rješenje.

Iz Ministarstva ekomomskog razvoja kažu da se trude da nađu rješenje.

"Vlada je nedavno formirala koordinaciono tijelo koje će pratiti cijene na tržištu i predlagati nove mjere. Takođe, jedna od značajnih aktivnosti u narednom periodu je, kaže Jasna Vujović, donošenje Zakona o robnim rezervama", poručila je Jasna Vujović iz Ministarstva ekonomskog razvoja.

Vlasnici trgovačkih lanaca, međutim, poručuju da ove mjere nijesu dovoljne. Kažu da su uzročnici visokih cijena mnogobrojni, od kojih su najznačajniji nameti države.

"Od 22.000 artikala koji postoje u Voliju na 9.000 artikala nameti, carine i akcize", istako je Dragan Bokan, vlasnik trgovačkog lanca.

Takođe, vlasnik trgovinskog lanca Ljubomir Šćepanović smatra da bez sistemskih rješenja i bez krupnih promjena ne može se pronaći trajno rješenje. 

Jedno od rješenja, poručuju proizvođači, trebalo bi da bude smanjenje PDV-a na određene prozvode, poput voća, povrća i mesa.

"Svježe meso u Crnoj Gori jeftinije je nego u Srbiji do 15 odsto. Prerađevine od mesa u prosjeku 23,4 odsto. Jeftiniji smo i od Hrvatske ili Slovenije", rekao je vlasnik mijesne industrije Đorđije Goranović.

Iz Ministarstva poljoprivrede kažu da će period pred nama, kada je riječ o cijenama, biti izazovan.

"Cijena proizvodnje u EU raste 2.2 odsto prema Eurostatu, a cijena poljoprivrede na globalnom nivou raste 1.6 odsto, dakle možemo očekivati najmanje dupli porast cijene proizvodnje u našoj državi", rekao je Mirsad Spahić.

Okruglom stolu, iako su bili pozvani, nijesu prisustvovali premijer i predstavnici Ministarstva finansija.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније