- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
03. 01. 2025.
16:12 >> 16:13
1
Čitaj mi:
MULEŠKOVIĆ
Crna Gora mora da se distancira od potrošačkog modela budžeta
Budžet za 2025. godinu, u suštini, je socijalni i potrošački, a ne razvojni – 280 miliona eura namijenjenih za kapitalne projekte i blizu 720 miliona za zarade zaposlenih u javnom sektoru to najbolje potvrđuju, saopštio je ekonomski analitičar Mirza Mulešković.
Mulešković smatra da će 2025. biti veoma izazovna u ekonomskom smislu, kako na globalnom nivou, EU, regionu, tako i kod nas. Smatra da je nezahvalno davati prognoze privrednog rasta.
"Ono što je za očekivati jeste da će se teško ponoviti ekonomski rast iz 2024. godine. Crna Gora se opredijelila za tzv. potrošački model, gdje će javne finansije zavisiti od potrošnje građana, privrede, naplate indirektnih poreza... Takav model je ranjiv, zavistan i dugoročno neodrživ. Karakteriše ga velika neizvjesnost – šta ako podbaci turistička sezona, šta ako strani građani se vrate u matične države, šta ako ne bude novih investitora, šta ako lična potrošnja podbaci, šta ako... Uz turbulentne globalne trendove, takav model nije najsrećnije rješenje", stav je Muleškovića.
Mulešković se kritički osvrnuo i na projektovani budžet za 2025., za koji očekuje da bude usvojen u januaru.
"280 miliona eura namijenjenih kapitalnim projektima i blizu 720 miliona za zarade zaposlenih u javnom sektoru najbolji su pokazatelj njegove socijalne, a ne razvojne komponente", kaže Mulešković.
Mulešković vjeruje da će se i u narednoj godini nastaviti ekonomske (fiskalne) reforme, reforma javne uprave..
"Manje populističkih, a više strateških odluka zasnovanih na realnim razvojnim parametrima i uz učešće svih aktera na političkoj, ekonomskoj sceni, te predstavnika NVO sektora i građanskih aktivista, što nije bio slučaj u ovoj godini."
Коментари1
Остави коментар