- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
16. 12. 2024.
16:14 >> 16:13
Čitaj mi:
prognoze za srednji rok
Prosječan rast ekonomije biće 3,7 odsto
Crnogorska ekonomija će u srednjem roku prosječno godišnje rasti po stopi od 3,7 odsto, navodi se u Nacrtu Programa ekonomskih reformi za period od naredne do 2027. godine (PER).
Taj dokument je predstavljen danas na okruglom stolu u organizaciji Ministarstva finansija, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, kroz projekat Jačanje upravljanja javnim finansijama u Crnoj Gori, koji finansira Ministarstvo finansija Slovačke.
Tokom okruglog stola predstavljen je nacrt dokumenta i razmotreni su načini na koji zainteresovane strane najbolje mogu doprinijeti izradi finalnog dokumenta.
Program ekonomskih reformi, Vlada priprema uz učešće svih ključnih aktera društvene zajednice i isti će biti u potpunosti usaglašen sa Predlogom zakona o budžetu.
U skladu sa ovogodišnjim smjernicama Evropske komisije za izradu Programa ekonomskih reformi za period 2025-2027. godina, dokument se sastoji iz dva ključna poglavlja: makroekonomski okvir i fiskalni okvir.
Nacionalna PER koordinatorka, državna sekretarka u Ministarstvu finansija, Bojana Bošković, rekla je da je novina u odnosu na prošlogodišnji Program da strukturne reforme koje su ranije bile sastavni dio Programa, sada predstavljaju dio Reformske agende/Plan rasta.
„U tom kontekstu dodato je posebno poglavlje o usklađenosti Reformske agende sa makro-fiskalnim okvirom, a u cilju koherentnosti i kredibiliteta ekonomskih i fiskalnih politika”, dodala je Bošković.
O PER-u 2025 -2027, govorili su i generalni direktori u MF-a, Bojan Paunović, Miloš Mišković, Andrijana Ulić Rajović i Jelena Jovetić.
Tokom prezentacije dokumenta, istaknuto je da će shodno osnovnom makroekonomskom scenariju, crnogorska ekonomija u srednjem roku prosječno godišnje rasti po stopi od 3,7 odsto, odnosno po godinama, 4,8 odsto u narednoj godini, 3,2 odsto i 3,1 odsto u 2026. i 2027. godini.
„Usljed usporavanja pritisaka cijena na evropskom nivou, očekuje se postepeno usporavanje inflacije, koja će prosječno iznositi 2,9 odsto u periodu od naredne do 2027. godine“, navodi se u saopštenju.
Snažna potrošnja domaćinstava, povećanje minimalne i prosječne zarade i minimalne i prosječne penzije, reforme poreske politike i poslovnog ambijenta, rast investicione aktivnosti i nastavak rasta u turizmu, uz mjere sektorske podrške i relevantne prognoze ekonomske aktivnosti i inflacije u Evropi, čine osnovne pretpostavke makroekonomskog scenarija u srednjem roku.
„Period od naredne do 2027. godine karakteriše otpočinjanje intenzivnog investicionog ciklusa kroz ulaganja, kako kroz kapitalni budžet, tako i kroz grantove obezbijeđene od Evropske unije, od kojih su najznačajniji za izgradnju auto-puta, za dionicu Andrijevica-Mateševo i rekonstrukciju željezničke infrastrukture koji su već obezbijeđeni“, rekli su iz Ministarstva finansija.
Uporedo, kroz Plan rasta za Zapadni Balkan, Crnoj Gori će na raspolaganju biti 383 miliona EUR, u periodu od ove do 2027. godine za sprovođenje strukturnih reformi i ulaganje u infrastrukturu.
„Preostala sredstva, neohodna za ambiciozni plan izgradnje infrastrukture, kojom će se omogućiti, širenje ekonomskog potencijala obezbijediće se iz kreditnih sredstava“, dodaje se u saopštenju.
Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici Delegacije EU u Crnoj Gori, Ambasade Njemačke, Unije slobodnih sindikata, Privredne komore, UNICEF-a, Sekretarijata Savjeta za konkurentnost, Uprave za statistiku, Prijestonice Cetinje, Opštine Petnjica i druga zainteresovana javnost.
Tokom konstruktivne diskusije saopšten je niz predloga i sugestija, koje će, po završetku javne rasprave, Radna grupa za izradu PER-a sagledati i obraditi i nakon toga finalizovati tekst Program ekonomskih reformi.
Plan je da Vlada u januaru naredne godine usvoji PER 2025 – 2027 i dostavi ga Evropskoj komisiji.
Predlozi i sugestije, u vezi sa navedenim Programom, mogu se dostavljati u toku trajanja javne rasprave, odnosno do 28. decembra, na e-mail adrese ivana.radojicic@mif.gov.me i anastasija.perucic@mif.gov.me.
Коментари0
Остави коментар