- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
30. 10. 2024.
11:42 >> 11:43
Čitaj mi:
Ministarstvo finansija
Ostvaren suficit od 85 miliona eura
Crna Gora je u prvih devet mjeseci ostvarila suficit od 85 miliona eura odnosno na nivou 1,2 odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP), pokazali su podaci Ministarstva finansija.
“To je u poređenju sa planom, koji predviđa ostvarenje deficita od 31,6 miliona eura, za 116,6 miliona eura bolji budžetski bilans od plana”, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su rekli da se trend rasta državnih prihoda nastavlja, pa je tako i treći kvartal zaokružen značajnim rastom i suficitom budžeta od čak 85 miliona eura.
“Skupština je početkom septembra usvojila izmjene i dopune Zakona o budžetu Crne Gore za ovu godinu, u cilju tehničkog usaglašavanja u skladu sa novom organizacijom državne uprave, kao i potrebom uravnoteženja budžeta, shodno revidiranim makroekonomskim pokazateljima i dosadašnjim trendovima naplate budžetskih prihoda, te je u tom kontekstu, izvršeno i prilagođavanje plana prihoda i rashoda budžeta za ovu godinu”, podsjetili su iz Ministarstva.
Naime, u prvih devet mjeseci prihodi budžeta naplaćeni su u iznosu od 2,07 milijardI eura, što je u odnosu na isti prošlogodišnji period više čak 169,9 miliona eura ili 8,9 odsto.
“Međutim, ako izuzmemo prihode jednokratnog karaktera, prihodi budžeta za devet mjeseci u odnosu na posmatrani period prošle godine viši su čak 294,5 miliona eura ili 16,9 odsto, dok su u poređenju sa rebalansom veći 25,6 miliona eura ili 1,3 odsto”, navodi se u saopštenju.
Kapitalni budžet realizovan je u iznosu od 110,91 miliona eura, što predstavlja 98,7 odsto plana za ovaj period.
“Najznačajnija pozitivna odstupanja zabilježena su kod prihoda po osnovu poreza na dodatu vrijednost (PDV), poreza na dobit pravnih lica, poreza na dohodak građana, doprinosa i akciza”, navodi se u saopštenju.
Porez na dobit preduzeća ostvaren je u iznosu od 204,3 miliona eura, što je 63,3 miliona eura ili 44,9 odsto više u odnosu na posmatrani period prošle godine i 2,4 miliona eura ili 1,2 odsto više u odnosu na plan po rebalansu.
“Porez na dohodak građana ostvaren je u iznosu od 59,5 miliona eura, odnosno 16,2 miliona eura ili 37,4 odsto više u odnosu na posmatrani period prošle godine i jedan milion eura ili 1,7 odsto više u odnosu na rebalansom planirani”, dodaje se u izvještaju.
Doprinosi su ostvareni u iznosu od 430,2 miliona eura, što je 42,4 miliona eura ili 10,9 odsto više u odnosu na posmatrani period prošle godine i 7,2 miliona eura ili 1,7 odsto više od plana po rebalansu.
“Porez na dodatu vrijednost iznosio je 901,6 miliona eura što je 111,6 miliona eura ili 14,1 odsto više u odnosu na posmatrani prošlogodišnji period i 3,9 miliona eura ili 0,4 odsto iznad plana. Povraćaj PDV-a u tom periodu iznosio je 72,3 miliona eura što je 6,2 miliona eura ili 9,4 odsto više u odnosu na realizovani povraćaj PDV-a za devet mjeseci prošle godine, što u značajnoj mjeri utiče na stimulisanje poslovnog ambijenta i ukidanje biznis barijera u privredi”, rekli su iz Ministarstva.
U prvih devet mjeseci, prihodi od akciza takođe bilježe rast i iznosili su 276,9 miliona eura što je 34,7 miliona eura ili 14,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine i 3,4 miliona eura ili 1,2 odsto u odnosu na plan po rebalansu.
“Najveći doprinos rastu akciza za devet mjeseci zabilježen je, kao i obično, kod akcize na mineralna ulja i njihove derivate i akcize na duvan i duvanske proizvode”, dodaje se u saopštenju.
Navedene brojke, kako su objasnili, nedvosmisleno potvrđuju da odgovorno i transparentno upravljanje javnim finansijama, optimizacija potrošnje, racionalno planiranje i fokus na razvojne projekte, daju pozitivan efekat na punjenje državnog budžeta i stabilnost i otpornost javnih finansija.
“Cilj Ministarstva finansija je da nastavi trend ekonomskog rasta ubrzanom dinamikom i svojim kompetentnim politikama doprinese ukupnom prosperitetu države i boljem standardu svih građana”, zaključuje se u saopštenju.
Коментари0
Остави коментар