Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

K. J.

01. 10. 2024. 21:10 >> 21:07
1

cbcg

Radović: Podrška finansijskoj inkluziji i regionalnoj saradnji

U Crnoj Gori napravljeni značajni iskoraci kada je u pitanju finansijska inkluzija, ali i dalje postoji prostor za unapređenje, a CBCG, kroz regulatorne izmjene, projekte sa međunarodim institucijama i inicijative kojima koordinira, doprinosi stvaranju inkluzivnijeg okruženja za pristup kapitalu, finansijskoj edukaciji i poslovnim mogućnostima za ranjive kategorije, rekla je guvernerka Centralne banke Crne Gore dr Irena Radović.

Ona je učestvovala na konferenciji na visokom nivou pod nazivom „Centralne banke i centralno bankarstvo u izuzetno složenom svijetu: Demonstriranje posvećenosti i održavanje kredibiliteta“, koju je organizovala Narodna banka Sjeverne Makedonije u saradnji sa Odborom za transformaciju Breton Vudsa (Reinventing Brettonn Woods Committee), saopšteno je iz CBCG.

Kako ističu konferencija, koju su otvorili predsjednica Republike Sjeverne Makedonije Gordana Siljanovska Davkova, guvernerka Narodne banke Sjeverne Makedonije Anita Angelovska Bezhoska i izvršni direktor Odbora za transformaciju Breton Vudsa Marc Uzan, okupila je guvernere centralnih banaka više evropskih zemalja, visoke predstavnike međunarodnih institucija kao što su Međunarodni monetarni fond, Svjetska banka, Evropska centralna banka, Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska agencija za bankarstvo, te predstavnike međunarodne akademske zajednice.

“Kroz više panela, učesnici su diskutovali o ključnim izazovima sa kojima se suočavaju centralne banke, sa posebnim naglaskom na očuvanje njihove nezavisnosti i kredibiliteta. Zaključeno je da nezavisnost centralnih banaka ostaje ključni faktor za održanje finansijske stabilnosti i jačanje povjerenja i kredibiliteta finansijskog ekosistema. Ovo pitanje posebno dobija na značaju u svijetlu širenja mandata centralnih banaka u dinamičnom okruženju koje uključuje klimatske promjene, digitalizaciju, fintech, te finansijsku edukaciju i inkluziju.”, navodi se u saopštenju CBCG.

Radović je, dodaju, na panelu o inkluzivnom finansiranju u regionu Jugoistočne Evrope govorila o reformskoj agendi CBCG i dinamici usklađivanja regulatornog i institucionalnog okvira sa centralnim bankama Eurosistema, kao i o finansijskoj inkluziji u dijelu odgovornih rodnih politika.

“Tom prilikom, guvernerka Radović je istakla da su „u Crnoj Gori napravljeni značajni iskoraci kada je u pitanju finansijska inkluzija, ali i dalje postoji prostor za unapređenje“, te da CBCG, kroz regulatorne izmjene, projekte sa međunarodim institucijama i inicijative kojima koordinira, doprinosi stvaranju inkluzivnijeg okruženja za pristup kapitalu, finansijskoj edukaciji i poslovnim mogućnostima za ranjive kategorije. Panelisti su zaključili da su potrebni dodatni napori kako bi se adresirale strukturne nejednakosti, te da centralne banke imaju važnu ulogu u ovim procesima. Kroz inkluzivne politike, promovisanje finansijske pismenosti i inovacije, one mogu značajno umanjiti prepreke za finansijsku inkluziju, što će imati pozitivne efekte na ekonomiju, poručeno je sa panela”, zaključuju u saopštenju.

Na marginama konferencije, guvernerke centralnih banaka Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Bosne i Hercegovine Irena Radović, Anita Angelovska Bezhoska i Jasmina Selimović imale su odvojen susret sa predsjednicom Republike Sjeverne Makedonije Gordanom Siljanovskom Davkovom. Uz snažnu poruku podrške kompleksnim mandatima centralnih banaka i regulatornim politikama koje doprinose zatvaranju jaza u finansiranju osjetljivih kategorija, sagovornice su posebno istakle važnost intenziviranja saradnje između zemalja regiona, posebno u kontekstu njegove evropske perspektive.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније