Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

A.J.

05. 07. 2024. 16:36 >> 16:36

IRENA RADOVIĆ

"CBCG ostaje posvećena unapređenju poslovnog ambijenta"

CBCG ostaje posvećena unapređenju poslovnog ambijenta Crne Gore kroz usklađivanje sa evropskim standardima, s akcentom na inkluziju i održivost crnogorske ekonomije. To je, u razgovoru sa timom Evropske banke za obnovu, kazala guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović.

Radović se sastala danas sa timom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) na čelu sa Barbarom Rambusek, direktoricom EBRD za rodnu i ekonomsku inkluziju i Remonom Zakarijom šefom kancelarije EBRD-a u Crnoj Gori.

Na sastanku je razgovarano o saradnji Centralne banke i EBRD u cilju snaženja crnogorskog regulatornog i supervizorskog okvira, kao i implementaciji inicijativa koje podržavaju zelenu tranziciju i implementaciju ESG standarda u finansijski sistem.

"U svjetlu nedavno potpisanog Memoranduma o saradnji CBCG i EBRD, posebna pažnja posvećena je projektu WE Finance Code, koji dvije institucije partnerski sprovode, sa ciljem daljeg unapređenja pristupa izvorima finansiranja za crnogorska mikro, mala i srednja preduzeća kojima rukovode žene ili su njihove vlasnice. Razgovarano je i o daljoj regionalnoj koordinaciji centralnih banaka i drugih regulatora koji u saradnji sa EBRD doprinose realizaciji We Finance Code projekta", navode u saopštenju.

Radović se EBRD-u zahvalila na saradnji i podršci u projektima usmjerenim na unapređenje regulatornog okvira i snaženje privrednog ambijenta Crne Gore.

Barbara Rambusek, direktorica EBRD za rodnu i ekonomsku inkluziju čestitala je guvernerki Radović i timu na postignutim rezultatima CBCG, ambicioznoj reformskoj agendi, kao i aktivnostima na promovisanju zelene tranzicije i inovacija u finansijski sistem.

"Posvećenost ovim temama garantuje postizanje dugoročnih rezultata, održiv finansijski razvoj i uspjeh na putu ka EU", kazala je Rambusek.

Na sastanku je razgovarano i o daljim aktivnostima i implementaciji programa za drugu generaciju polaznica Programa razvoja liderki za pozicije odlučivanja u Crnoj Gori “Women on Boards“, koji predstavlja prvi korak ka inkluzivnijem ekonomskom razvoju i ostvarivanju punog ekonomskog potencijala crnogorskog društva.

EBRD će upravo iz tog razloga, kroz “We Finance Code” finansijski podržati drugu fazu programa “Women on Boards”, koji je na inicijativu tadašnje izvršne direktorice IRF-a, a sadašnje guvernerke CBCG Irene Radović, prošle godine pokrenut i u Crnoj Gori.

Kako su istakli iz CBCG, “Women on Boards” program je pokrenut po uzoru na zemlje EU, sa ciljem pripreme crnogorskog poslovnog ambijenta za implementaciju EU direktiva kojima se predviđa veće učešće žena na pozicijama korporativnog odlučivanja u skladu sa obavezujućom pravnom tekovinom EU i primjenom ESG standarda.

WE Finance Code je projekat pokrenut u oktobru 2023. godine sa ciljem unapređenja finansiranja malih i srednjih preduzeća koje vode žene, a Crna Gora je jedna od prvih 13 pilot zemalja uključenih u ovaj projekat. Kodeks, zasnovan na globalnom okviru, omogućava prilagođavanje lokalnom kontekstu, pružajući fleksibilnost u primjeni i usvajanju u lokalnom finansijskom ekosistemu.

Regulatorna tijela, banke i ostali pružaoci finansijskih usluga, stručna udruženja, investitori, i ostali učesnici domaćeg finansijskog ekosistema se ohrabruju da prihvate Kodeks i doprinesu unapređenju podataka kojima će se postići veća vidljivost žena u biznisu, a sa ciljem kreiranja proizvoda i usluga za bolje finansiranje preduzetništva. U zemljama učesnicama, projekat podstiče stvaranje nacionalnih javno-privatnih koalicija za uvođenje Kodeksa i uspostavljanje sistema praćenja napretka.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније