- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
04. 11. 2024.
14:04 >> 15:29
7
Čitaj mi:
skupština crne gore
Mujović: Ako RAE odobri veći prihod za CEDIS i CGES, od 1. januara veći računi za struju
Ministar energetike Saša Mujović saopštio je na današnjoj sjednici Skupštine da neće doći do poskupljenja aktivne struje 1. januara kao što je kazao i premijer Milojko Spajić, ali da bi računi mogli biti viši, što će zavisiti od odluke Regulatorne agencije za energetiku. Poslanici su nastavili danas danas drugu posebnu sjednicu jesenjeg zasijedanja, a na dnevnom redu bili su odgovori ministara na poslanička pitanja.
Na poslanička pitanja sada odgovara ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković. Poslanik BS-a Admir Adrović pitao je ministra zašto se kancelarija savjetodabne službe za poljoprivredu još nisu otvorile u Andrijevici, Rožajama i Plavu.
Ministar Joković je kazao da te regionalne kancelarije trebalo da budu u Bijelom Polju, Beranama, Pljevljima, Nikšiću, Podgorici i Baru. Te kancelarije bi bile nadležne i za ostale opštine. Joković kaže da ministarstvo na čijem je čelu ima problem sa nedostatkom kadra.
Anđušić je potom pitao ministra zašto se odustalo od smjene Odbora direktora Solar gradnje.
Mujović je kazao kako je 14. avgusta 2024. godine dobio informaciju da je održana sjednica odbora direktora Solar gradnje na kojoj je razriješena Valerija Saveljić. On je kazao da mu se u tom trenutku "svijet srušio".
"Ne zato što je smijenjen neko personalno, nego zato što je napravljen atak na dogovor koji je do tada funkcionisao, koji je do tada kuću gradio i bez kojega znam da ne možemo dalje. Nisam htio da prećutim. Reagovao sam ne ulazeći u meritum odluke i to da li je zakon prekršen, a moram biti pošten i priznati. Odbor direktora Solar gradnje nije prekršio zakon. Imao je pravo da uradi to što je uradio prema Zakonu o privredenim društivima i bez obrazloženja da smijeni izvršnu direktoricu. Imao je to zakonsko pravo", naveo je Mujović.
Mujović: Kada postanemo dio EU struja postaje tržišna roba
Na poslanička pitanja odgovara i ministar energetike Saša Mujović. Prvo pitanje postavio je poslanik DPS-a Mihailo Anđušić, upitavši da li se u toku nardne godine može očekivati da građani dobiju uvećane račune za električnu energiju. U međuvremenu je premijer Milojko Spajić odgovorio na to pitanje da cijene struje neće rasti od 1. januara, a Anđušić kaže da je odgovor ministra bio suprotan, pa je tražio objašnjenje od ministra Mujovića.
"Ako tumačimo premijerovu izjavu, možemo očekivati da od 1. januara ti računi neće biti uvećani, što znači da u toku januara oni neće biti uvećani, a da vrlo vjerovatno od drugog datuma oni mogu biti uvećani, tačnije od 1. februara. Da li je to značio odgovor premijera", upitao je Anđušić.
Ministar Saša Mujović odgovorio je kazavši da dok god Crna Gora nije dio EU, električnu energiju možemo tretirati kao dio socijalne kategorije, odnosno da Vlada ima mehanizam da cijene električne energije drži u većoj ili manjoj mjeri pod kontrolom.
"Onog dana kada postanemo dio EU ta socijalna kategorija postaje tržišna roba koja se mora povinovati zakonima tržišta i čiju cijenu dominatno određuje tržište", kazao je Mujović i dodao:
"Što se tiče aktivne energije onoga što je pod ingerencijom EPCG odnosno Vlade, što možemo kontrolisati, potpuno je istinita tvrdnja premijer da od 1. januara neće doći do povećanja aktivne cijene el. energije. Da li ćemo povećavati tokom 2025., rekao sam do 1. januara 2027. mi to moramo povećavati i moramo se prilagođavati evropskoj normi. Hoćemo li to raditi 2026 ili '27 to je krajnje otvoreno pitanje", rekao je Mujović.
Anđušić je kazao da je jasno koliko je bio neozbiljan odgovor premijera.
On je tražio odgovor na pitanje da li u toku naredne godine građani mogu očekivati uvećanje cijena električne energije, bilo ono euro, dva procenta ili deset procenata.
Odgovarajući na pitanje, Mujović je kazao da se ne slaže da je premijer bio neozbiljan na pomenutoj pres konferenciji. Rekao je i da je sjednica Regulatorne agencije za energetiku 18. novembra.
“Ako se desi da Regulatorna agencija odobri veći regulatorno dozvoljeni prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara dođe do povećanja cijene električne energije. Odnosno, ne cijene električne energije, nego da računi budu uvećani za tu stavku. Što se tiče cijena električne energije, vrlo jasno ponavljam, da 1. januara neće doći do povećanja cijena aktivne električne energije. Takođe, ističem da može doći do povećanja ukupnog računa samo za onaj iznos za koji je referentna Regulatorna agencija za energetiku", kazao je Mujović.
Anđušić je kazao da je jasno da će doći do povećanja cijena struje.
"Slobodno možemo iz punih usta reći građanima da mogu očekivati u narenoj godini uvećanje cijena elektične energije, i stvari treba definitivno nazvati pravim imenom", istakao je Anđušić.
Koprivica: Srpski jezik treba da ima status službenog jezika
Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč pitala je potpredsjednika Moma Koprivicu da li se saglašava sa najavama pojedinih činilaca vlasti o izmjeni Ustava u dijelu službenog jezika i državljanstva.
Koprivica je kazao da takva pitanja zahtijevaju dijalog i argumentovanje u dobroj vjeri.
"Vjerujem da će crnogorsko društvo ipak pokazati ono što posjeduje a to je unutrašnja snaga da se vodi dijalog i postiže konsenzus i da se dođe do rješenja koja garantuju da svima budu poštovani identitet i dostojanstvo i da budu poštovani u istoj mjeri kao svima drugima", rekao je Koprivica.
Po pitanju jezika i sličnih pitanja, Koprivica kaže da je zastupnik dijaloga, i da to nema veze ni sa kakvim nametanjem i inženjeringom.
On je kazao da srpski jezik nije nikakav proizvod uvoza iz Srbije, već je utemeljen u kulturološkom i društvenom biću Crne Gore.
"Srpski jezik ijekavskog izgovora, ima dugu tradiciju opšte upotrebe i dodao bih tradiciju ustavnosti u Crnoj Gori. To nije jezik kojim govore samo pripadnici srpske nacije u Crnoj Gori, tim jezikom govore i pripadnici drugih nacija o čemu takođe svjedoče podaci sa popisa", naveo je Koprivica.
Ističe da je pitanje statusa srpskog jezika unutrašnje pitanje, i niko ga ne smije izmiještati iz tog okvira. Kaže i da srpski jezik treba da ima status službenog jezika, odnosno da u CG svi jezici budu ravnopravni.
Govoreći o dvojnom državljanstvu Koprivica kaže da bi ta pitanja trebalo riješiti zbog građana koji žive u Crnoj Gori, kojima je Crna Gora centar životnih interesa i faktički i suštinski ispunjavaju uslove za crnogorsko državljanstvo.
"Državljanstvo je ljudsko pravo, a ne bilo kakav instrument za prekrajanje biračkog tijela ili bilo kakav inženjering. I protiv sam toga, to smatram neprihvatljivim, vidjeli smo kakav je inženjering na unutrašnjem planu, u smislu, međuopštinskog seljenja birača, kad su iz vašeg i mog Nikšića prelazili u drugu opštinu, uzimajući pravo na lokalnu samopravu građanima te države. Ako bi se to još dešavalo na međudržavnom planu, to bi urušilo sve moguće odnose i to je apsolutno neprihvatlivo", kazao je on.
Poslanik i lider GP URA Dritan Abazović podsjetio je na slučaj preminule porodilje iz Ulcinja.
"Stvar je sljedeća. Po onome što se moglo čuti radi se o jednoj zaista drastičnoj grešci koja se desila u bolnici Bar. Nisam ovdje da bilo koga optužim, ali s obzirom da je ishod bio takav da se žena liječila nakon porođaja dva mjeseca u KBC-u gdje su pruženi svi tretmani na krajnje profesionalan način, i da se u istoj nedelji desio još jedan sličan slučaj a da ta druga gospođa se liječi i pokušava da izađe i takve situacije, vjerujem da treba da zatražimo pravdu i na Ministarstvo sprovede sve istrage", kazao je Abazović.
Pozvao je nadležne da "oko ove stvari ne ćute".
Koprivica: Odluke sudova odgovorno poštovane
Poslanik DPS-a Nikola Janović upitao je potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Moma Koprivicu da li smatra normalnim da nema ničije profesionalne odgovornosti zbog činjenice da je Upravni sud poništio više odluka Vlade čiji je potpredsjednik.
Koprivica je odgovorio da je relevantna odredba da je sudska vlast nezavisna.
"Odluke sudova su sprovedene u pravnosti i odgovorno poštovane. U vezi sa tim odlukama, one su u potpunosti ispoštovane", kazao je Koprivica.
On je kazao da je tu ostvaren kvalitativno drugačiji pristup ostvaren u odnosu na vrijeme bivše vlasti.
"To je mjera odgovornog odnosa prema principu vladavine prava", kazao je Koprivica.
Janović je kazao da je jako važno da pravosuđe bude profesionalno i kvalitetno, te da se vladavina prava zasniva na primjeni, a ne donošenju zakona.
Đeljošaj: Abanski forum i manjine se neće povlačiti nikom, pobijediće evropska Crna Gora
Poslanik DPS-a i šef Kluba poslanika te partije Andrija Nikolić kazao je da danas živimo "društvenu, političku i moralnu devastaciju" čiju odgovornost ima Vlada.
"Danas se iz srca Vlade prijeti uvođenjem dvojnog državljanstva, izmjenama Ustava, a odnedavno i ustavotvornom skupštinom, što je ravno državnom udaru u aktuelnim političkim okolnostima i situacijama", kazao je Nikolić.
On je pitao ministra Đeljošaja da li predsjednik Skupštine Andrija Mandić kada na ovaj način prijeti Skupštini govori u njegovo ime i u ime Vlade, te da li će napustiti Vladu ukoliko premijer Milojko Spajić "podlegne pritisku kolega iz ZBCG" i pokrene proceduru za uvođenje dvojnog državljanstva, odnosno izmjena Ustava u dijelu službenog jezika.
"Mislim da su se sve crvene lampice popalile i trenutak je da pogledamo đe smo i da svi zajedno vidimo šta možemo da uradimo da ne ugrozimo evropski put naše zemlje. Oni koji to tolerišu postaju saučesnici”, kazao je Nikolić.
Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj odgovorio je na pitanje Nikolića, kazavši da su oni od početka bili jasni. Kada su potpisali sporazum o formiranju vlasti, cijenio je, kako je kazao, da će svi politički subjekti poštovati dogovor.
"To sam naveo i u svojim nedavnim izjavama, a isto je potvrdio i premijer Spajić prije par dana u ovoj Skupštini. Sve inicijative kojima se urušavaju ustavotvorno strojstvo, zakoni, institucije, međunacionalni sklad i evroatlanska budućnost Crne Gore nikada neće naići na podršku Albanaca i Albanskog foruma. Vrijeme je najbolji pokazatelj opravdanosti našeg ulaska u Vladu”, kazao je Đeljošaj.
Poručuje da premijer Spajić poštuje dogovor.
“Da je ovo istina potvrđuje godišnji izvješatj Evropske komisije o napretku Crne Gore. Stav lidera parlamentarne većine Milojka Spajića da neće dozvoliti nikome da ugrozi evropski put Crne Gore je potvrda politike koju nam je premijer obećao kada je zatražio našu podršku koju i dalje ima. Po prirodi sam borac a imam i fantastične odnose sa našim zapadnim partnerima. Naša država mora držati pravi put - put u EU. Ja, Albanski forum i ostale manjinske partije promovišemo CG kao građansku i evropsku državu i sve suprotno od toga imaće naš snažan odgovor. Albanski forum i manjine se neće morati povlačiti nikom, nego će pobijediti evropska Crna Gora, jer ja nijesam političar povlačenja, nego pobjeda", istakao je Đeljošaj.
Nikolić mu je kazao da je jasno da nema problem sa Srbima već sa prevarantima koji se pozivaju na nacionalno.
"Vidjećemo vrlo skoro da li gospodin Mandić ima petlje da gura ovo o čemu priča i zamajava svoje biračko tijelo da bi ga uvjerio kako on sjedi u fotelju predsjednika Skupptine sa nekim višim ciljem od onoga koji je upisan u programu njegove stranke - da će izvesti Crnu Goru iz NATO-a, da će poništiti nezavnisnost Kosova, da će ukinuti sankcije Rusiji. Fotelja je izgleda najskuplja 'srpska reč' za NSD i Mandića”, kazao je Nikolić.
On je dodatno pitao Đeljošaja da li predsjednik Skupštine, govoreći o ustavotvornoj Skupštini, govori u ime Vlade Crne Gore.
Đeljošaj je odgovorio da Vlada o tome nikada nije raspravljala.
"Niti je otvorila raspravu niti je, ne daj Bože odlučivala. To su vjerovatno lični stavovi subjekta koji predstavlja", kazao je Đeljošaj.
Crna Gora ostvaruje odlične rezultate u procesu evropskih integracija, i u tom kontekstu mislim da treba da nastavimo da šaljemo tu poruku zajedništva. Uvijek ćemo imati u društvu suprotno od toa, ali najznačajnije i jeste da građani Crne Gore, preko 80% građana Crne Gore želi Crnu Goru kao građansku, evropsku, da bude naredna članica Evropske unije. Biće uvijek ideja i inicijativa", naveo je Đeljošaj.
Milatović: Spajić i Šimun da hitno sprovedu istragu ili podnesu ostavke
Poslanica DPS-a Sonja Milatović pozvala je na sjednici Skupštine, ministra zdravlja i premijera da se hitno ispita slučaj preminule porodilje iz Ulcinja.
"Upoznata je crnogorska javnost sa crnom viješću da je jedna žena otišla u bolnicu da na svijet donese dijete i da se iz te bolnice nije vratila živa. Govorim o barskoj bolnici. Pitam se ima li iko odgovoran u ovoj državi", kazala je Milatović, upitavši "dokle više".
"Do čega je dovedena ova država? Do koje mjere je urušen zdravstveni sistem? Do koje je mjere degradiran bezbjednosni sistem? Ovo je država u kojoj se danas strahuje za život u porodilištu i na ulici", kazala je ona.
Milatović je saopštila i da su porodilišta postala nebezbjedna mjesta.
"Zato pozivamo premijera Milojka Spajića i ministra zdravlja Vojislava Šimuna da hitno sprovedu istragu i isporuče rezultate, a ukoliko to nijesu u stanju neka ne čase časa već neka podnesu ostavke", kazala je ona.
Na poslanička pitanja odgovaraju potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar razvoja Nik Đeljošaj, potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica.
Na pitanja poslanika odgovoraće i ministri energetike i poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Mujović i Vladimir Joković.
Коментари7
Остави коментар