- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
21. 06. 2024.
08:18 >> 08:19
poslali ponudu
Vlada nudi otkup akcija Vile Oliva
Vlada je poslala ponudu najvećem malom akcionaru Instituta “Simo Milošević”, kompaniji Vile Oliva, u kojoj nude da otkupe njenih 27,4 odsto akcija u Institutu za 5,25 miliona eura, ali uz uslov da država odmah preuzme akcije.
Vijesti pišu da se informciji koju je Vlada usvojila navodi da bi isplatila akcije kada i ako Agencija za zaštitu konkurencije odobri plan restrukturiranja koji još nije ni napisan.
Vlada je usvojila informaciju u srijedu i oko 19 sati poslala Vili Oliva uz zahtjev da odgovor na ponudu pošalju do četvrtka u 15 sati.
Iz ove kompanije u vlasništvu porodice biznismena Žarka Rakčevića, prema informacijama Vijesti, odbili su ovu ponudu i ponovo kandidovali svoje predloge za rješenje krize, gdje je i predlog da ova firma Institutu obezbijedi pozajmicu kojom bi bio odblokiran račun.
Iz Vila Oliva u četvrtak su za danas prvo bili najavili svoju konferenciju za novinare, a zatim je dogovorena zajednička konferencija Rakčevića i premijera Milojka Spajića, što znači da i dalje postoji mogućnost za dogovor i da će danas biti saopšteno zajedničko međurješenje.
Direktna Vladina podrška Institutu komplikovana je zbog evropskih propisa o kontroli državne pomoći, o čemu odlučuje Agencija za zaštitu konkurencije.
Na jučerašnji dan računi kompanije iz Igala bili su 197 dana u neprekidnoj blokadi zbog duga koji sada iznosi 7,3 miliona EUR, to znači da bilo koji povjerilac može zatražiti uvođenje stečaja.
U Informaciji koju je Vlada objavila nema konkretnih mjera za spasavanje Instituta nakon otkupa akcija.
“Ovaj otkup, izvršio bi se na način što bi država kontrolu nad akcijama stekla sada, a u cilju uspješnog usvajanja plana spasavanja i plana restrukturiranja, dok bi se plaćanje cjene akcija utvrđene u skladu sa zakonom, izvršilo onog momenta kada Agencija za zaštitu konkurencije odobri plan restrukturiranja. Ovim bi se udio države podigao na 2/3 učešća u društvu koje prate korpus prava shodno zakonu i Statutu. Navedena će se operacionalizovati kroz zaključivanje dva Sporazuma”, navedeno je u informaciji Vlade.
U ovom dokumentu, koji se prema nazivu zove “Informacija o ponudi manjinskim akcionarima za zajedničko djelovanje radi usvajanja plana spasavanja Instituta”, traži se i da se mali akcionari unaprijed obavežu da će glasati za plan restrukturiranja, iako još nije objavljen.
U informaciji se navodi se da je u martu završena procjena vrijednosti Instituta, ali i da će ona samo informativno biti dostavljena članovima odbora direktora.
Vlada ovim unaprijed traži glas i akcije, a nema završen plan spasavanja Instituta i mjesecima kriju dokument o procjeni vrijednosti Instituta od malih akcionara.
U informaciji je navedeno da su imali sastanak sa predstavnicima Vile Oliva.
“Na sastanku je iznijeta ponuda za otkup akcija manjinskih akcionara u cilju povećanja učešća državnog kapitala u Institutu kako bi država mogla u potpunosti da preuzme odgovornost nad poslovanjem. Sporazumom akcionara o glasanju će se unaprijed odrediti kako će manjinski akcionar, koji budu taj sporazum prihvatili, glasati po osnovu svojih akcija, na koji način će se odrediti u odnosu na pitanja izglasavanja plana spasavanja i plana restrukturiranja Instituta igalo, a kako bi se nedvosmisleno obezbijedila podrška manjinskih akcionara u procesu spasavanja Instituta”, piše u informaciji.
Najavljuje se da će Vlada i Vile Oliva, ako ponuda bude prihvaćena, potpisati sporazum kojim će regulisati prava i obaveze iz otkupa akcija.
“Utvrdiće se obaveza kupovine udjela HTP Vile Oliva, u iznosu od 5,25 miliona EUR (vrijednost u iznosu od 6,1 miliona EUR, a sa kojom je izašao ovaj manjinski akcionar na berzu, korigova je za državu Crnu Goru na navedenu vrijednost od 5,25 miliona EUR), dok će se navedena kupoprodajna vríjednost akcija isplatiti u roku od tri dana od dana prihvatanja plana restruktuiranja, a najkasnije po isteku šest mjeseci od dana zaključivanja sporazuma, uz uslov da je manjinski akcionar u svemu ispoštovao sporazum o zajedničkom glasanju. Takođe, ovaj sporazum sadržaće ugovornu kaznu, ukoliko država Crna Gora ne ispuni svoju ugovornu obavezu, kojom će se obezbijediti manjinski akcionar”, navedeno je u Informaciji.
Коментари0
Остави коментар