Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

[ M.L.B. ]

04. 10. 2023. 06:32 >> 20:09
4

ANKETA MONSTATA

Skoro 23% domaćinstava jedva spaja "kraj sa krajem"

Najveći procenat građana, 63,9 odsto, živi u domaćinstvima koja ne mogu priuštiti nedjelju dana godišnjeg odmora van kuće, dok najmanji procenat, 13,9 odsto, živi u domaćinstvima koja ne mogu priuštiti adekvatno zagrijavanje stana ili kuće. To su podaci iz Ankete o dohotku i uslovima života u 2022. godini, koju je objavio Monstat.

“Mogućnost spajanja “kraja sa krajem”, kao indikator subjektivnog siromaštva pokazuje da u 2022. godini 22,7 odsto osoba živi u domaćinstvima koja uz mnogo poteškoća spajaju 'kraj sa krajem', dok njih 0,6 odsto živi u domaćinstvima koja su izjavila da veoma jednostavno spajaju 'kraj sa krajem“, navodi se u anketi koju je objavio Monstat.

Podaci iz Ankete o dohotku i uslovima života za 2022. godinu, pokazuju da se 28,4 odsto djece od 0 do 17 godina nalazilo u riziku od siromaštva.

“Procenat djece u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti je pokazatelj koliko je djece koja su u riziku od siromaštva i/ili izrazito materijalno i socijalno deprivirana, i/ili žive u domaćinstvima s veoma niskim intenzitetom rada. U 2022. godini, ovaj pokazatelj je iznosio 40,4 odsto”, stoji u dokumentu.

Stopa rizika od siromaštva 20,3 odsto

Stopa rizika od siromaštva u 2022. godini u Crnoj Gori je iznosila je 20,3 odsto, pokazuje Anketa o dohotku i uslovima života koju je objavio Monstat.

Kako pojašnjavaju. stopa rizika od siromaštva pokazuje procenat osoba čiji je dohodak ispod praga rizika od siromaštva. Oni nijesu nužno siromašni, samo imaju veći rizik da to budu, jer je njihov ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva.

Podaci pokazuju i da je to najniža stopa siromaštva od 2018. kada je iznosila 23,8 odsto.

Posmatrano prema starosti, u 2022. godini, lica mlađa od 18 godina, najviše su bila izložena riziku od siromaštva (28,4 odsto), kao i lica starosti od 18 do 24 godine (25,8 odsto). Najnižu stopu rizika od siromaštva imale su osobe starosti 55 do 64 godine (13,4 odsto).

“U zavisnosti od najčešćeg statusa aktivnosti, kod lica starih 18 i više godina, u 2022. godini, najmanji rizik od siromaštva imala su lica zaposlena kod poslodavca (5,1 odsto), dok su nezaposleni najviše bili izloženi riziku od siromaštva (40,3 odsto). U 2022. godini, 37,6 odsto stanovnika Sjevernog regiona je bilo izloženo riziku od siromaštva, dok su stanovnici Južnog regiona imali najmanji rizik siromaštva od 9,8 odsto. Riziku od siromaštva, u 2022. godini, je bio izložen skoro svaki treći stanovnik ruralnih područja (27,3 odsto). Stopa rizika od siromaštva u gradskom području iznosila je 16,4 odsto u 2022. godini”, ističe se u anketi koju je objavio Monstat.

Anketa o dohotku i uslovima života (EU-SILC) je godišnje istraživanje koje Uprava za statistiku redovno sprovodi od 2013. godine.

Podaci prikupljeni ovim istraživanjem predstavljaju osnovu za izračun pokazatelja siromaštva i socijalne isključenosti za Crnu Goru. Pokazatelji se temelje na konceptu relativnog siromaštva koji uzima u obzir raspoloživi dohodak domaćinstva, broj članova u domaćinstvu (veličinu domaćinstva) i distribuciju dohotka unutar populacije, pojašnjavaju u Monstatu.

Пратите нас на

Коментари4

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније