Економија
24. 09. 2023. 13:05 >> 13:06 12
НОВИ УДАР НА БУЏЕТ
Од Нове године могуће и поскупљење струје
Од уторка се најављује ново поскупљење горива, а у децембру биће познато да ли ћемо од наредне године плаћати скупљу стују. Све ће то уз свакодневни раст цијена намирница бити удар на ионако танке буџете грађана, па аналитичари предлажу да Влада смањи акцизе, а Синдикат тражи се профит Електропривреде искористи за спрјечавање поскупљења струје.
Уз честитке за новогодишње празнике 1. јануара наредне године могли би да добијемо и веће рачуне за струју. Све ће бити познато за нешто више од два мјесеца, јер ће Регулаторна агнеција за енергетику 1. децембра одлучити о Цедисовом захтјеву за повећање регулаторно дозвољеног прихода.
С друге стране, из Електропривреде најављују да би ове године требало да зараде 100 милиона еура. Тај новац би, као и прошле године, држава која је већински власник Електорпривреде, могла, како сматрају у Синдикату, да преусмјери и спријечи раст цијена струје.
"Шокирала нас је мало искрено та вијест. Јасно нам је да треба да се прати та политика цијена када је у питању тај важни енергент, али порука из Уније би била да док год ЕПЦГ има тај профит, а грађани се налазе у кризи која је изазавана растућом инфацијом, да се суздрже од тог повећања", истакао је Срђа Кековић из Уније слободних синдиката.
А ново повећање цијена горива очекује нас од уторка. И то није крај, јер се, према ситуацији на тржишту, предвиђа даљи раст цијена нафте.
Ти трендови за сада, чини се, не брину Владу. И док су нам из Министарства финансија саопштили да помно прате цијене, аналитичари тврде да је потребно хитно смањити акцизе.
"Не треба чекати да цијене горива достигну рекордне цијене, јер управо тада правимо штету. Тада креирамо амбијент када ће доћи до раста цијена, а када већ дође до раста цијена касно је за реакције. Ово је прави тренутак да се реагује ако нисмо већ закаснили са превентивним мјерама", казао је економски аналитичар Мирза Мулешковић.
А превентивне мјере већ су донијеле државе региона, па су у Србији и Хрватској ублажен инфлаторни удар, док се код нас није даље одмакло од најаве поновног покретања акције "Стоп инфлацији". Али јесте у похвалама с рекордном сезоном, већим приходима и растом БДП-а.
Но, од свега тога грађани, тврде наши саговорници, неће имати много користи, ако им се не помогне.
"С једне стране грађанима се морају обезбиједити додатна примања, морају се обезбиједити додатна давања социјално угроженима, али морамо дати субвенције у привреди како би на тај начин одржали тренутне цијене, како не би дошло до даљег раста", сматра Мулешковић.
Кековић каже да су смо имали повећање номинално минималне зараде за 200 еура, а куповна моћ пала за једну четвртину или више.
"Ако се хвалимо на једној страни овим успјесима морамо да се окренемо погледамо истини у очи и што нам се дешава у стварности", каже Кековић.
А, дешавања у стварности биљежи и статистика. Потрошачке цијене су од јануара до августа ове године у просјеку више 10 одсто него лани. А више би од 1. јануара могле бити и цијене воде и одвоза смећа у Главном граду, што су најавили из Чистоће и Водовода.
Коментари 12
остави коментар