Економија
03. 05. 2023. 16:33 >> 16:33
ПРИВРЕДНА КОМОРА
Привреда и политички доносиоци одлука треба више да комуницирају
Регион Западног Балкана није искористио све своје шансе за економски и привредни развој, због чега је кључ у регионалној сарадњи и удруживању, оцијењено је на регионалној конференцији Жене од утицаја: На сцени.
На панелу Регионална пословна сцена: Куда плови овај брод у оквиру конференције која је одржана у Херцег Новом оцијењено је да су наше земље мале и нијесу довољно јаке да се боре са конкуренцијом на глобалном тржишту.
“Такође, морамо створити пословни амбијент којим ћемо задржати постојеће и привући нове инвеститоре, али и оне људе који ће својим уласком на тржиште нашим државама донијети додатну вриједност”, наводи се у саопштењу.
Предсједница Привредне коморе (ПКЦГ), Нина Дракић, казала је да, иако су земље Западног Балкана усмјерене једне на друге, нијесу искористиле све шансе за привредни развој.
“Подаци нам показују да на простору Западног Балкана имамо још пуно потенцијала за међусобну сарадњу, што је свакако предуслов за економски развој. Земље региона нијесу довољно јаке да се боре са конкуренцијом на глобалном тржишту, тако да се кроз сарадњу и удруживање тај потенцијал може много боље искористити”, навела је Дракић.
Према њеним ријечима, Црна Гора је можда једна од земаља Западног Балкана која је највише зависна од региона у смислу спољнотрговинске размјене, која износи око 30 одсто. У другим земљама тај проценат је нешто мањи.
Она је казала да се у Црној Гори, али и осталим земљама региона, и даље више примат даје политици, него струци и привредницима.
“Морамо сви ми радити на томе да се гради боља позиција за привреду и не смијемо правити противнике између привреде и политике. Доносиоци одлука морају да схвате да су управо привредници ти који доносе неку додатну вриједност, а да је држава ту да би успоставила правила игре, која ће привредницима омогућити да раде свој посао. Морају схватити да су ту како би били сервис грађанима и привреди, а не неко ко је богом дан да буде на тим позицијама. То су ствари на којима морамо дугорочно радити и не могу се промијенити преко ноћи”, казала је Дракић.
На важност успостављања сигурног политичког амбијента указала је и извршна директорица Пхилип Моррис Монтенегро и предсједница Управног одбора Америчке привредне коморе (АмЦхам) у Црној Гори, Светлана Вуксановић.
“Ми смо недавно представили извјештај за 2021. и прошлу годину који је показао да се пословни амбијент у Црној Гори погоршао у овом периоду. То је оцијенило 90 одсто чланства Америчке привредне коморе, а као главни разлог виде политичку ситуацију. Дакле, политичка нестабилност, из које даље произилази економска несигурност”, рекла је Вуксановић.
Она је навела да су извјештај представили и Влади и надају се да ће усвојити и уважити њихове поруке и препоруке.
На питање како можемо поправити ситуацију и колико зависи од нас, а колико од доносиоца одлука, Вуксановић је одговорила да бизнис не може да чека.
“Јако је важно да ми као представници привреде и политички доносиоци одлука међусобно више комуницирамо, треба да радимо као партнери, а не супротстављене стране”, додала је Вуксановић.
Извршни директор ИЦТ Цортеxа, Тарик Заимовић, сматра да је дигитална писменост основ свега, уколико желимо квалитет живота какав би требало да имамо.
Према његовим ријечима, образовни систем од почетка до краја треба да се бави развојем тог функционалног зања.
“Ми у земљи имамо пуно потенцијала и талената које својим образовним системом убијамо и од њих правимо просјек. Мало ко ће то изговорити наглас, али постали смо земља медиокритета. Дакле, потребни су нам људи способни да рјешавају проблеме, фале нам прави лидери која морамо најприје да нађемо, а онда и да их школујемо”, рекао је Заимовић.
Дракић је, када је ријеч о оснаживању жена у Црној Гори, казала да је прошле године усвојена друга Стратегија о развоју женског предузетништва у чијој изради је учествовала и ПКЦГ. Управо је овај документ оно што представља основ за даљи развој.
“Резултати истраживања које је урадила иницијатива Топ Бусинесс Монтенегро показали су да је повећан број компанија у којима су жене власнице или у којима оне управљају бизнисом. Тако је 2015. године тај проценат износио девет или десет одсто, а сада је на нивоу од 23 до 24 одсто. Анализе су показале и да су резултати компанија у којима су власнице жене и које воде жене много боље у смислу да гро тих компанија остварује добит и позитивне финансијске резултате, мање су задужене”, казала је Дракић.
Друга по реду регионална пословна конференција Жене од утицаја: На сцени одржана је од 26. до 28. априла у Херцег Новом. Организаторке су Сања Милосављевић из Пресс роома и Јелена Вулетић из Баланце2Бусинесс, а како су поручиле, посебан акценат стављен је на подстицање професионалног развоја, предузетништва и иновација.
Вулетић је казала да је њихова мисија подизање свијести о међусобном повезивању, пружању подршке и учењу о усклађивању са временом.
“Само на тај начин можемо добити прилику за отварање најважнијих врата за нове напретке и развој у животу”, навела је Вулетић.
Милосављевић, која је идејни творац пројекта, поручила је да пројекат Жене од утицаја има за циљ да подстакне професионални развој, предузетништво и иновације.
“Цијели пројекат у сржи има жену, баш онакву каква она јесте. Када ме питају ко су то жене од утицаја, увијек одговарам да сте то ви. Ви сте оне које стварају и оне које имају могућност да праве утицај”, закључиа је Милосављевић.
Коментари 0
остави коментар