Економија
17. 03. 2023. 12:08 >> 12:28 4
АСАНОВИЋ
"Због подводног кабла електропреносни систем стабилнији, профит већи"
Извршни директор ЦГЕС-а Иван Асановић истакао је да је пројекат подморског кабла са Италијом донио много користи и компанији и држави. Како је казао у емисији "Линк" Радија Црне Горе, ојачан је енергетски системе државе, који је постао отпорнији на поремећаје. Црна Гора је постала једно од главних енергетских чворишта на Балкану, профит је порастао, а већи дио биће уложен у корекцију рачуна грађана.
Како је истакао Асановић, сигурност напајања црногорског приморја, пуштањем трафостанице Ластва која је дио ове интерконекције, смањила је проблеме који су раније били изражени у том дијелу Црне Горе.
Црна Гора је, каже, из једног електроенергетског запећка Европе, постала једно од главних чворишта на Балкану и добили смо велику потражњу за прекограничним трансферима енергије кроз наш систем.
"У пројекат је уложена 1,1 милијарда еура, а наша обавеза је била око 100 милиона еура. Стратешко партенерство са италијанском компанијом Терме било је одлично и ефекти су такви да је ЦГЕС за три године од транзира приходовао 72,6 милиона еура, а у 2022. години 41,5 милиона. Ако знамо да су од 2009. до пуштања ове интерконекције 2020, приход по том основу био око четири милиона, онда бројке говоре довољно о користима од овог пројекта", истиче Асановић.
Додаје да је енергетска криза показала да је права срећа што имамо ову конекцију са Италијом, која је била ангажована близу свог максимума.
"Подморска интерконекција је технички замишљена као биполарна, односно да имамо двије жиле, и реализација постављања другог кабла је у плану, али у наредних неколико година, јер се ради о пројекту за који треба велики новац. Оно је дефинисано уговором са "Термом" и иде својим током, ми радимо на комплетирању инфраструктуре. У мору треба да се постави још један кабл, а у нашем дијелу далековод од Ластве до Пљеваља", наглашава Асановић.
Ефекти досадашњег дијела пројекта су тако добри да у ЦГЕС-у, а и код италијанских колега имају мотив да га заврше.
"Ми већ сада имамо неке прелиминарне финансијске извјештаје за 2022. који говоре да смо имали нето добит од 21,4 милиона еура, што је значајно побољшање резултата компаније. Овај резултат је посљедница не само кабла, већ и других пројеката и једног пажљивог рада и планирања и компетенција запослених. Није направљена корист само за електропреносни систем, већ од ових 21,4 милиона еура профита компанија ће двије трећине или више од 14 милиона вратити потрошачима кроз корекције дијела рачуна, што значи мању тарифу за пренос у периоду до 2023. до 2025. Ми то већ примјењујемо", истиче директор ЦГЕС-а.
Што се тиче даљих улагања у мрежу, планирају велике инвестиције ове године у које ће уложити 195 милиона еура у намјери да омогуће сигурно и квалитетно снабдијевање.
"Ту је реконструкција далековода и трафостаница интеконекције према сусједима. Улагања у смарт грид пројекте, такозване паметне мреже, да би омогућили лакшу интеграцију обновљивих извора енергије у систем. За неке инвестиције се морамо кредитно задужити, али имамо повољне каматне стопе и гаранције државе, тако да очекујемо да све планирано и реализујемо", казао је Асановић.
Напомиње да су са досадашњим инвестицијама значајно унаприједили електропреносни систем и скоро елеминисали проблеме које су имали раније.
"Имамо пар критичних локација, као што је напајање Улциња, које је једностано из Бара, али и ту смо са алабанским оператором потписали меморандум који подразумијева заједничи рад на два пројекта, чиме ће Улцињ добити напајане и са друге стране. Ту је и унапређење мреже измеђи Подгорице и Коплика у Албанији. У суштини наш план је препознао сва мјеста на мрежи која су на граници оптерећења и радимо на повећању сигирности напајања", наводи Асановић.
Коментари 4
остави коментар