Економија
25. 11. 2022. 11:29 >> 11:28
ОДРЕДИЛИ НАКНАДУ ЗА ОДОБРЕЊЕ КРЕДИТА
ЦЕЗАП добио још један судски спор против ЦКБ банке
Центар за заштиту потрошача (ЦЕЗАП) је, према ријечима његових представника, добио још један судски спор против Црногорске комерцијалне банке (ЦКБ) по тужби коју су покренули за заштиту колективних интереса потрошача.
"Основни суд у Подгорици донио је још једну пресуду по колективној тужби покренутој у Црној Гори, којом је утврђено да је ЦКБ, чланица ОТП Групе, овога пута поступала супротно члану 102 Закона о заштити потрошача, чиме је поново повриједила колективна права потрошача", саопштили су из ЦЕЗАП-а.
Пресудом је, како су додали, утврђено да је ЦКБ повриједила став 1 наведеног члана, одређујући накнаду за одобрење кредита у износу од један до 1,7 одсто износа одобреног кредита, чиме је уједно повриједила колективна права потрошача.
"Забрањује се туженој да у уговорима које нуди потрошачима одређује накнаду за одобрење кредита у проценту, зависно од износа кредита који се одобрава, у року од 15 дана од дана правоснажности пресуде. Туженој се забрањује такво или слично поступање убудуће", наводи се, између осталог, у пресуди Основног суда.
Пресуда је донијета 18. новембра, по тужби коју је ЦЕЗАП, преко свог пуномоћника, адвоката Милоша Вукчевића, поднио у новембру прошле године.
Суд је у образложењу пресуде између осталих важних елемената нашао да је тужбени захтјев основан, јер банка мора да омогући потрошачу да из цјелокупног уговора разумно схвати природу стварно пружених услуга, чиме ће такође да му се омогући да може да провјери постоји ли преклапање међу различитим накнадама или међу услугама за које се оне наплаћују.
Из ЦЕЗАП-а су подсјетили и да је Врховни суд прије мање од мјесец такође донио решење којим је одбацио захтјев ЦКБ банке за ревизију пресуде Вишег суда од октобра прошле године, према којој је банка такође прекршила колективна права потрошача, тада у вези са другом накнадом - за пријевремену отплату кредита).
Иако се ради о првостепеној пресуди, из ЦЕЗАП-а су истакли њен значај, с обзиром на заступљеност ове накнаде у уговорима свих банака у Црној Гори и њену новчану вриједност, а узимајући у обзир и чињеницу да црногорски судови овим путем већ сада исказују пуну спремност за пуну примјену правне тековине Европске уније (ЕУ) у Црној Гори.
Коментари 0
остави коментар