- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
30. 05. 2022.
10:20 >> 10:18
PKCG
Najveći potencijali ekonomije u primarnoj poljoprivredi
Kriza je pokazala da struktura crnogorske privrede mora biti diversifikovana, a najveći potencijali su u primarnoj poljoprivredi, jer tu postoji veliki neiskorišćeni kapacitet, saopštila je direktorica Sektora za projekte u Privrednoj komori (PKCG) Tanja Radusinović.
„Usmjeravanje na organsku poljoprivrednu proizvodnju takođe bi moglo doprinijeti unapređenju turističke ponude. Transfer znanja i iskustva koje rumunski poslovni sektor ima u ovoj oblasti mogao bi biti veoma vrijedan za nas“, kazala je Radusinović na forumu crnogorskih i rumunskih privrednika u hotelu Podgorica.
Iz PKCG je saopšteno da je poslovni forum organizovan u okviru Evropske mreže preduzetništva, a organizatori su bili Ambasada Rumunije, PKCG, rumunska kompanija Arhipelago i ICT Cortex.
Radusinović je ocijenila da je poslovni forum pokazao jasan interes privrednika iz dvije države za umrežavanje i jačanje saradnje.
Ona je predstavila aktivnosti crnogorske krovne poslovne asocijacije i ekonomske pokazatelje države u uslovima pandemije.
Radusinović je ocijenila da je kriza takođe jasno ukazala na značaj digitalizacije i potrebu snažnog fokusiranja na digitalnu transformaciju crnogorskog društva.
„Zahvaljujući tome, ICT industrija je najbrže rastuća u našoj zemlji, tokom posljednjih nekoliko godina. Takođe, povećana je potreba za dodatnom dobro obučenom radnom snagom i razvojem inovacija. U skladu s tim, potencijalna saradnja bi se mogla istražiti omogućavanjem bolje povezanosti rumunskog i crnogorskog ICT sektora“, smatra Radusinović.
Prema njenim riječima, rumunsko tržište bi moglo biti važno za crnogorski turizam, a uspostavljanje direktnih letova iz Rumunije za Crnu Goru tokom sezone moglo bi značajno uticati na broj turista koji dolaze iz ove zemlje.
Ona je posebno apostrofirala mogućnost saradnje sa institucijama i organizacijama iz Rumunije kroz razvoj i implementaciju projekata koje finansira EU, ističući da partnerstvo u Dunavskom regionalnom programu i Horizontu Evropa može doprinijeti da se razmijene ideje i know-how.
Transfer znanja o mogućnostima korišćenja Evropskih strukturnih fondova takođe bi bio od koristi za Crnu Goru i njenu privredu.
Rumunsku delegaciju činili su predstavnici IT sektora, tekstilne industrije, proizvođači medicinskog namještaja od nerđajuceg čelika, bezalkoholnih pića, piva, te Privredne komore grada Jašija i tamošnjeg Univerziteta Alexandru Ioan Cuza.
Ministarka nauke i tehnološkog razvoja, Biljana Šćepanović, naglasila je važnost razmjene znanja i iskustava sa Rumunijom koja je jedno od IT tržišta sa najvećim rastom.
„Ministarstvo će se posvetiti unapređenju ambijenta za naučnotehnološki razvoj Crne Gore i istraživanja u ovoj oblasti. Prepoznajemo važnost inovacija za ekonomski razvoj, a digitalna transformacija je prepoznata kao jedan od ključnih prioriteta u našim strategijama“, rekla je Šćepanović, dodajući da ove oblasti otvaraju širok prostor za saradnju, te da Ministarstvo vjeruje da razmjena znanja može doprinijeti realizaciji ovih procesa.
Ambasador Rumunije, Viorel Ardeleanu, smatra da poslovni forum pokazuje zainteresovanost rumunskih privrednika da nađu partnere kako bi realizovali konkretne poslove u Crnoj Gori.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je vodeći kadnidat za članstvo u EU i Rumunija podržava njene namjere da što prije postane dio evropske porodice.
„Želimo da politički, tehnički i razmjenom iskustava, podržimo evropski put Crne Gore, intenziviramo saradnju između kompanija, uspostavljajmo i unapređujemo veze sa lokalnim upravama, naučnom i inovativnom zajednicom. U tome nam pomaže PKCG kao jedan od glavnih partnera Ambasade“, kazao je Ardeleanu.
On smatra da prostor za saradnju privrednika postoji u turizmu, agraru, izgradnji infrastrukture i ICT sektoru, ali i među naučnim zajednicama dvije države.
Poslovni forum je završen bilateralnim razgovorima privrednika o mogućnostima uspostavljanja saradnje na konkretnim poslovima.
Коментари0
Остави коментар