- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
25. 10. 2021.
16:44 >> 16:45
2
TREĆI KVARTAL
EU konstatovala snažan oporavak CG privrede
Crnogorska privreda, podstaknuta ukidanjem ograničenja putovanja, se snažno oporavila, a realni BDP je skočio za 19% skoro nadoknađujući pad od 20,5% zabilježen prethodne godine, navodi se u Pregledu ekonomskih kretanja u zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za treći kvartal 2021, koji je objavila EU.
U dokumentu, u koji je TVCG imala uvid, navodi se da je rast BDP-a uglavnom podstaknut porastom privatne potrošnje, što je značajan pozitivan doprinos neto izvoza ka rastu kao i oporavku investicija.
U ocjenama o realnom sektoru navodi se da su krah prošlogodišnje turističke sezone i drastičan pad prihoda od turizma doveli su do nagle kontrakcije privrede.
"Ovi snažni bazni efekti i povlačenje ograničenja putovanja doprinijeli su snažnom oporavku privrede u drugom kvartalu 2021, kada je BDP porastao za 19% u odnosu na isti period prethodne godine, skoro nadoknađujući 20,5% međugodišnje kontrakcije registrovane godinu dana ranije", navodi se u izvještaju.
Konstatuje se da je privatna potrošnja porasla za 15,4% međugodišnje nakon pada od 8,2% u prvom kvartalu i bila, zajedno sa neto izvozom, glavni pokretač oporavka.
"I izvoz i uvoz roba i usluga su se oporavili postepenim ponovnim otvaranjem privrede", konstatuje se u dokumentu.
Nezaposlenost raste uprkos oporavku privrede
Uprkos oporavku privrede i vladinim mjerama za zadržavanje radnih mjesta, stopa nezaposlenosti bilježi dalji rast u drugom kvartalu 2021, na 24,2%, u poređenju sa 22,3% u prvom i 17,9% godinu dana ranije.
"Tržište rada je zabilježilo mali napredak u julu i avgustu, pri čemu je stopa nezaposlenosti opala samo neznatno na 23,6% i 23,3%, respektivno. Žene čine 60,1% ukupne nezaposlenosti", stoji u izvještaju.
Navodi se da je jedan od ključnih razloga za loše performanse tržišta rada povećanje broja lica koja prvi put traže posao, koji su krajem avgusta zabilježili ukupan porast od 31,4% u odnosu na isti period prethodne godine.
Konstatuje se da je Vlada za 2022. najavila plan povećanja minimalne zarade na 450 eura (sa sadašnjih 250), kao i ukidanje doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje na zarade.
"Manji prihodi od zdravstvenog osiguranja bili bi nadoknađeni povećanjem stopa poreza na dohodak fizičkih i pravnih lica, akciza, poreza na dividende i novog poreza na podizanje gotovine za kompanije", navodi se u izvještaju.
U dokumentu u koji je TVCG imala uvid, podsjeća se da je Crna Gora 7. jula zaključila hedžing aranžman sa četiri banke kako bi zaštitila javne finansije od valutnog rizika kredita kineske Eksim banke od 944 miliona dolara za izgradnju dionice autoputa Bar-Boljare.
Navodi se da svap ugovor smanjuje kamatnu stopu na dug autoputa sa 2% u dolarima na 0,88% u eurima.
Izvještaj konstatuje i da je crnogorski premijer Zdravko Krivokapić pozvao 22. septembra članove vladajuće koalicije da započnu razgovore o restrukturiranju vlade, isključujući mogućnost opštih izbora prije redovnog glasanja 2024.
Takođe, podsjeća se na ocjene iz Paketa proširenja, prema kojima je Crna Gora postigla određeni napredak i da je umjereno pripremljena u pogledu ekonomskih kriterijuma za članstvo u EU koji zahtijevaju razvoj funkcionalne tržišne ekonomije i njenog kapaciteta da se nosi sa pritiskom konkurencije i tržišnim snagama unutar EU.
Ivan Mijanović, dopisnik TVCG iz Brisela
Коментари2
Остави коментар