- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
22. 07. 2021.
14:27 >> 14:27
21. MAJ
Turizam mora biti prioritet i lokomotiva razvoja
Turizam mora biti prioritet i lokomotiva razvoja, potrebno je da se kroz turističku djelatnost obezbijedi uravnotežen turistički razvoj na teritoriji cijele države, a Crnoj Gori predstoji sanacija turizma i to bi trebalo da bude dugoročni zadatak u strateškim opredijeljenjima.
To je saopšteno na tribini „Osvrt na stanje u turizmu i ekonomske prilike“ koju je organizovala Građanska inicijativa 21. maj.
Član Savjeta GI „21. maj“, prof. dr Rade Ratković kazao je da je 2019. godina kada je prvi put u turističkoj industriji zabilježen dobitak od 11 miliona eura.
„Te godine smo imali 2,6 miliona dolazaka i 14,5 miliona noćenja“, kazao je Ratković.
Smatra da u Crnoj Gori predstoji sanacija turizma i da bi to trebalo da bude dugoročni zadatak u strateškim opredijeljenjima.
„Prosječe plate u turizmu su najniže od svih privrednih grana u Crnoj Gori. Motivacija je loša, a ona je loša zbog naših ranijih loših tržišnih pozicija i malih prihoda“, pojasnio je Ratković.
Trenutno, kako je rekao, nema evidencije kreveta ni noćenja u komplementarnom smještaju.
„Za prvih pet mjeseci, u odnosu na 2019. godinu smo ostvarili 31,26 odsto“, kazao je Ratković.
Smatra da je tokom ove sezone potrebno se maksimalno posvetiti gostima, dobrom servisu, održavanju komunalne čistoće i posebno zdravstvenom sistemu.
„Treba da sprovodimo sve mjere prevencije i da završimo zadatak vakcinacije. Treba da donesemo Plan pripeme turističke sezone za 2022. godinu. Treba da donesemo akcijski plan nastupa na prioritetnim ino tržištima i naravno da donesemo Plan oporavka turizma do 2025. sa akcijskim planom po godinama“, naveo je Ratković.
Član Savjeta GI „21. maj“ Dragan Ivančević, istakao je da turizam mora biti prioritet i lokomotiva razvoja Crne Gore i da obezbijedi ono što je najveći patriotizam, a to je da se kroz turističku djelatnost obezbijedi uravnotežen turistički razvoj na teritoriji cijele države.
„Pred nama može da bude dobra ekonomska turistička budućnost. Turizam mora da napravi dvije važne patriotske vrijednosti kada je u pitanju Crna Gora, a to je da kroz turističku djelatnost zapošljavamo naše i da trošimo naše. Ništa se nije uradilo na stvaranju kadra u turizmu i ugostiteljstvu. Mora se stvoriti bolja i adekvatnija kadrovska struktura u turizmu i ugostiteljstvu, gdje će mladi prepoznati kreativnu djelatnost i shvatiti da u svojoj zemlji mogu da obezbijede dobru egzistenciju i da patriotski doprinesu razvoju svoje zemlje i svojih resursa“, rekao je Ivančević.
Istakao je da je najveći zadatak svake turističke zemlje da obezbijedi prodaju svojih roba i da svoje robe i usluge izvozi kroz turizam.
„Zalagaćemo se da svaka buduća vlada i vlast u Crnoj Gori pozicionira turizam adekvatno onim efektima, koje turizam treba da donese ovoj zemlji, a to je da turizam ima svoj posebni resor i da pokreće sve djelatnosti koje su u drugim resorima, a koje su važne za razvoj zemlje i za najbolju moguću valorizaciju svih potencijala koje ova zemlja ima, a koji nisu mali“, istakao je Ivančević.
Ekonomista i građanski aktivista Andrej Nedović, kazao je da ministri u Vladi nisu eksperti i da nije toliko važno što je premijer otišao da se susretne sa premijerom Velike Britanije, već je za građane bitno da se država razvija u pravom smjeru, kako ekonomski, društveno, tako i socijalno.
„Danas imamo eksperte u ministarstvima koji nemaju dana radnog iskustva kada su u pitanju privatni biznisi. Predlažem apostolima da podnesu ostavke, da otvore biznise u Crnoj Gori, da otvore radna mjesta za građana Crne Gore i oni će im biti zahvalni“, rekao je Nedović.
Naveo je da je deficit budžeta u prvih šest mjeseci 137 miliona eura.
„Kasa je prazna. Brojke pokazuju da će i nakon septembra biti potrebno novo zaduženje Vlade Crne Gore. Kada je u pitanju nezaposlenost, 2018. iznosila je 15 odsto, kao i 2019. godine, a 2020. godine iznosila je oko 18 odsto, a ove godine u prvih šest mjeseci iznosi 23 odsto. To su poražavajuće brojke“, rekao je Nedović.
Smatra da su primorski gradovi opterećeni što se tiče turizma i da su potrebna ulaganja u sjever.
„Turistička sezona u Crnoj Gori traje od juna do avgusta i potrebno je ulaganje u konferencijski, filmski turizam. Crna Gora mora da se okrene zapadnom tržištu. Gosti iz Njemačke i Velike Britanije u Crnoj Gori čine manje od pet odsto od ukupnog broja turista, dok Hrvatska ima u ukupnom procentu 25 odsto samo gostiju iz Njemačke“, rekao je Nedović.
U turizmu, odnosno ekonomiji, kako je rekao, postoje tri glavana izazova, a to je sezonalnost, dominantnost primorskog turizma i privlačenje zapadnih turista.
Коментари0
Остави коментар