- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
07. 05. 2021.
17:30 >> 17:35
2
ZVANIČNIK EU O DUGU
"Balansirati" između prava i obaveza
Crna Gora je suverena zemlja koja sama može da donosi odluke o zaduživanju i o svojoj vanjskoj politici, ali s druge strane, izrazila je želju da postane članica Evropske unije (EU), što sa sobom nosi obaveze i odgovornosti, poručio je visoki evropski zvaničnik povodom povodom kineskog duga.
"Kina je ne samo sa Crnom Gorom, već i sa mnogim drugim državama 'Belt and road' inicijative sklapala zajmove u vidu garancija koji se ne odnose samo na ugovorene radove, već i na drugu imovinu koja je u vlasništvu države", kaže evropski zvaničnik komentarišući uticaj Pekinga.
EU, kako kažu u Briselu, prema Zapadnom Balkanu ima globalni pristup. Naglašavaju da u slučaju Crne Gore, kao kandidata, postoje pravila koja treba da budu ispunjena na putu ka članstvu, na šta se Podgorica obavezala pravnom tekovinom EU.
"Evropske procedure podrazumijevaju mnoštvo tehničkih pitanja, ali i način na koji se sklapaju finansijski dogovori", kaže evropski zvaničnik.
Zbog toga je, kako je naglasio zvaničnik EU važno da Crna Gora poveže dva principa: S jedne strane Crna Gora je suverena i nezavisna zemlja koja sama odlučuje o svojoj vanjskoj politici, a s druge, izrazila je želju da postane članica EU, što sa sobom nosi obaveze i odgovornost. Te dvije logike, kako kaže evropski zvaničnik, treba "upariti" svuda na Zapadnom Balkanu.
Strateška debata o Zapadnom Balkanu 10. maja
Uticaj trećih zemlja u regionu glavna je tema strateške debate o Zapadnom Balkanu koja će biti održana 10. maja. Kako je najavljeno, debata će biti posvećena geopolitičkom pristupu EU regionu, više nego samim koracima u procesu pristupnja.
"I bez diskusije je jasno da Zapadni Balkan ima evropsku pespektivu. Ovdje ćemo se baviti vanjskom politikom", objašnjava zvaničnik EU.
Ističe da je jasno da se situacija posljednjih godina značajno promijenila kada je riječ o vanjskom uticaju na zemlje Zapadnog Balkana.
"EU ne pretenduje na ekskluzivnost prisustva u regionu, ali je važno da EU bude prisutna i da bude vodeći igrač", kaže zavničnik EU.
On dodaje da je u EU postoji "zabrinutost zbog sve veće frustracije na Zapadnom Balkanu", izazvane zastojem u procesu proširenja, i naglašava da EU mora da razmotri kako da povrati svoj "izgubljeni uticaj u regionu".
U Briselu konstatuju da je strateški interes EU da bude "više prisutna" na Zapadnom Balkanu uz napomenu da stabilnost regiona znači i stabilnost cijele Evrope.
Ključna tačka djalog Beograda i Prištine
U Savjetu EU naglašavaju da će ministri tokom sastanka u ponedjeljak saslušati izvještaj specijalnog predstavnika EU za dijalog Beogrda i Prištine, Miroslava Lajčka, a da će pitanje dijaloga biti biti jedna od "ključnih tačaka" strateške debate o Zapadnom Balkanu.
Ivan Mijanović, dopisnik RTCG-a iz Brisela
Коментари2
Остави коментар