- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
19. 08. 2019.
06:55 >> 06:57
PRVIH SEDAM MJESECI
Za povlašćene proizvođače struje 8 miliona
Povlašćenim proizvođačima je, na ime podsticaja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, u prvih sedam mjeseci ove godine isplaćeno 8,08 miliona eura, što je tri odsto više nego u istom periodu prošle godine, pokazuju podaci Crnogorskog operatera tržišta električne energije (COTEE).
"Podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora počelo je 1. maja 2014. godine i do sada je povlašćenim proizvođačima na ime podsticaja isplaćeno 28,85 miliona eura", kazali su Pobjedi iz COTEE-a.
Prema podacima COTEE-a, po osnovu podsticaja u prvih sedam mjeseci, najviše je 5,88 miliona eura za vjetroelektranu (VE) Krnovo dobila kompanija Krnovo grin enerdži.
To je za 33 odsto više nego u istom periodu lani.
Ovoj kompaniji je za nepune dvije godine od početka rada VE Krnovo, na ime podsticaja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora isplaćeno 17,2 miliona eura. Ova VE počela je sa radom u novembru 2017. godine.
Projekat na Krnovu realizovale su austrijska firma Ivicom konsalting i francuska kompanija Akuo enerdži. Kompanija Masdar iz Abu Dabija je početkom prošle godine kupila 49 odsto akcija vjetroelektrane Krnovo.
Gradnja VE na Krnovu, čija vrijednost je oko 120 miliona eura, počela je u maju 2016. godine, a ima instalisanu snagu 72 megavata (MW) i planiranu godišnju proizvodnju od 200 do 230 gigavat sati (GWh). Ugovorom je državno zemljište na Krnovu dato je u zakup na 20 godina, sa mogućnošću produženja do maksimalno pet godina.
Vlasnicima malih hidroelektrana je za prvih sedam mjeseci ove godine isplaćeno 2,2 miliona eura. Od vlasnika malih hidroelektrana (mHE) najviše je dobila beranska kompanija Hidroenergija Montenegro 902.027 eura, čijih šest mHE imaju status povlašćenog proizvođača.
Radi se o mHE Jezerštica, Bistrica, Orah, Rmuš, Spaljevići 1 i Šekular u Beranama.
Коментари0
Остави коментар