Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

01. 05. 2016. 14:41 >> 14:27

PKCG

Stimulisati i edukovati mlade preduzetnike

Za veće učešće mladih u projekte koji doprinose razvoju preduzetničkog duha neophodno je sprovoditi edukaciju kroz sve vidove obrazovanja, obezbijediti što povoljnije uslove kreditiranja i poslovni ambijent pogodan za pokretanje novog biznisa, ocijenjeno je iz Privredne komore (PKCG).

Iz PKCG je saopšteno da je neophodno sa preduzetničkim obrazovanjem krenuti što ranije, možda čak i u osnovnoj školi organizovati male radionice na kojima bi se djeca upoznala sa osnovama preduzetništva.

“Smatramo naročito bitnim da se u srednjim školama stekne što više znanja o preduzetništvu i ako je moguće, kroz određene projekte, pokušati nastaviti sa organizacijom učeničkih preduzeća. Edukaciju o preduzetništvu treba sprovoditi i kroz sve moguće vidove neformalnog obrazovanja”, rekli su agenciji Mina-business predstavnici Komore.

Oni su kazali da bi, na osnovu anketa koje su urađene, najveći broj mladih svoje zaposlenje potražio u državnoj upravi.

“Nije to slučaj samo u Crnoj Gori nego i u regionu, pa se pokušavaju napraviti odgovarajući sistemi podrške koji bi doprinijeli razvoju preduzetničkog duha”, dodali su iz PKCG.

Prema njihovim riječima, uz nastavljanje sa već razrađenim mjerama podrške, neophodno je obezbijediti što povoljnije uslove kreditiranja, kao i lakši pristup finansijama i kreirati što povoljniji poslovni ambijent za pokretanje novog biznisa, a naročito kada se radi o realizaciji inovativnih ideja.

"Jako je bitno da mladi ili koji su tek krenuli u preduzetništvo razvijaju i nove, inovativne poslove i da se povežu sa naučno-istraživačkom zajednicom", smatraju u PKCG.

Iz Komore su, odgovarajući na pitanje da li su mladi zainteresovani za projekte Privredne komore koji se tiču preduzetništva, kazali da su mladi zainteresovani, i to posebno za projekat Erasmus za preduzetnike početnike.

"Međutim, ipak ta zainteresovanost i nije u mjeri koja se očekivala. Konkretno, Komora je za ovaj projekat u cilju informisanja cjelokupne javnosti sa mogućnostima koje pruža uradila opsežne promotivne kampanje, u šta spadaju Info dan, lifleti, portal Komore, izjave i tekstovi u štampanim i elektronskim medijima, prezentacija na fakultetima", precizirali su iz Komore.

Značajan broj mladih je, kako se dodaje, pokazao interesovanje za taj projekat. Međutim, samo dio njih je zvanično aplicirao da učestvuje u projektu.

"Do sada je sa biznis planovima apliciralo osmoro mladih od čega je trenutno na obuci dvoje, jedno uskoro polazi na obuku, a dvoje je u procesu povezivanja sa iskusnim preduzetnikom iz EU. Aplicirali su mladi preduzetnici iz oblasti turizma, ugostiteljstva, poljoprivreda i usluga", naveli su iz PKCG.

Privredna komora, kako su rekli, posvećuje posebnu pažnju mladima. Kroz realizaciju brojnih projekata, sa posebnim naglaskom na tu populaciju u Erasmus projektu i dodjelom stipendija za srednješkolsko obrazovanje za deficitarna zanimanja, organizovanjem edukacija, promocija i poslovnih susreta, Komora pruža podršku preduzetništvu.

PKCG realizuje značajan broj projekata koji su uglavnom finansirani iz fondova EU. Od 2008. godine Komora, kao dio konzorcijuma koji čini Direkcija za mala i srednja preduzeća, Mašinski fakultet iz Podgorice, i Business Start Up Centar iz Bara, realizuje projekat Evropska mreža preduzetništva (EEN).

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније