Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Julijana Žugić [ Radio Crne Gore ]

22. 05. 2025. 13:40 >> 13:42
Čitaj mi:

Ranom dijagnostikom do izlječenja u više od 90% slučajeva

U našoj zemlji godišnje se zabilježi oko 60 novih slučajeva melanoma, najagresivnijeg oblika raka kože, koji ima veliki potencijal da metastazira, kazala je u Radio-ordinaciji Radija Crne Gore nacionalna koordinatorka Euromelanom kampanje dr sc.med. Ana Popović, dermatovenerološkinja i onkološkinja u Kliničkom centru Crne Gore.

"Visoka je smrtnost, jer se bolest u 60 do 70% slučajeva otkriva u odmaklom stadijumu. Ono što nas posebno zabrinjava jeste činjenica da svakih pet godina broj novooboljelih raste približno 20%. Kada govorimo o faktorima rizika, prije svega treba reći da melanom povezujemo sa kumulativnim, odnosno dugotrajnim izlaganjem štetnim ultraviolentnim zracima", rekla je doktorka Popović.

Stoga, navodi doktorka, melanom se najčešće može vidjeti kod osoba između pete i šeste decenije života, mada je naš najmlađi pacijent imao 17 godina.

To znači, ističe doktorka, da se melanom može javiti u svim životnim dobima, te da su u većem riziku osobe svijetlih očiju, svijetle kože, kose, riđe kose, osobe koje imaju pjege,
one znatno češće i lakše zadobijaju opekotine od sunca.

Doktorka takođe ukazuje da su mnogo osjetljivije osobe sa velikim brojem mladeža, naročito sa atipičnim i kongenitalnim mladežima i lica sa rijetkim genetskim oboljenjem - kserodermom pigmentozum.

Ona je naglasila da su u riziku i oni koji u porodici imaju bliskog srodnika oboljelog od melanoma ili kojima je bolest već bila registrovana, zatim, tu su i pacijenti u imunosupresiji, kao što su osobe sa transplantiranim organom, oni koji imaju HIV infekciju ili malignu bolest.

"Ne smijemo zaboraviti ni upotrebu solarijuma. Svjetska zdravstvena organizacija ga je 2009. godine proglasila kancerogenom prve klase. Od 2014. u Australiji i na Novom Zelandu na snazi je apsolutna zabrana solarijuma. U Crnoj Gori, od 2018. godine,
zabranjeno je da ga koriste maloljetnici. Stariji od 18 godina mogu se sunčati pod solarnim lampama uz potpisani informisani pristanak, " navela je dr Popović.

Svako od nas trebalo bi da pregleda svoju kožu jednom mjesečno i obrati pažnju na određene promjene. Ako uoči da je asimetrična ili nazubljenih, nepravilnih ivica, ili primijeti promjenu kod koje postoji više boja, poput crne, plavičaste, ljubičaste, dr Popović savjetuje da se javi ljekaru.

Objašnjava da postoji i apigmentni melanom.

"Obratititi pažnju i na promjenu koja je veća od 6 mm u prečniku ili postoji evolucija u obliku, veličini i ponašanju tokom vremena. Upozoravajući su znaci ako promjena raste, krvari, svrbi, boli. Ukoliko se melanom otkrije blagovremeno, u ranom stadijumu, hirurškom intervencijom koja traje 20 minuta u lokalnoj anesteziji, osoba se u preko 90% slučajeva može smatrati u potpunosti izliječenom. Po hirurškom odstranjivanju, promjena se patohistološki analizira. Ako je dijagnoza melanom, svim pacijentima se radi nova proširena hirurška intervencija, kako se bolest ne bi vratila na isto mjesto", rekla je doktorka.

Ukoliko govorimo o uznapredovalim stadijumima bolesti, ona navodi da je tim pacijentima dostupna  savremena inovativna terapija - imunoterapija i kombinovana target terapija.

"Zahvaljujući tim ljekovima, kod 50% pacijenata sa metastatskim melanomom, preživljavanje je duže od pet godina. Značajno je reći da je ova terapija namijenjena pacijentima u trećem stadijumu bolesti, odnosno kada je bolest zahvatila limfne čvorove. Kod polovine pacijenata melanom se neće proširiti na unutrašnje organe. Dakle, neće preći u najgori, četvrti stadijum. Vrlo brzo našim građanima biće dostupni i ljekovi za rane stadijume bolesti - 2 B i 2 C. To je od velikog značaja, jer će ishodi biti bolji", ukazala je dr Popović i naglasila da je prevencija ključna, stoga, kako ističe, izuzetno je bitno jačati svijest o značaju zaštite kože.

Doktorka je posavjetovala građane da se ne izlažu suncu od 10 do 16 časova, te da ukoliko su primorani da se u tom vremenskom periodu nađu vani, tokom ljetnjeg perioda, treba da se zaštite odjećom, naočarima i šeširima od ultravioletnog zračenja, a da na otkrivene djelove tijela nanesu fotoprotektivni krem.

"Posebno apelujem na roditelje da svoje mališane mlađe od tri godine, nikako direktno ne izlažu suncu. Stariju djecu, od 10 do 16h, treba štititi odgovarajućom odjećom i kremama sa visokim faktorom zaštite", poručila je doktorka.

Istraživanja su pokazala da jedna opekotina sa plikovima udvostručuje rizik od melanoma u odraslom dobu, upozorila je dr Popović.

Cilj Euromelanom kampanje, koja se obilježava tokom maja, jeste i podizanje svijesti stanovništva o važnosti redovnih samopregleda kože i godišnjih dermatoloških pregleda.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније