- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
31. 03. 2025.
19:46 >> 19:46
Počinje dugo najavljivana rekonstrukcija Termoelektrane Pljevlja
Počinje dugo najavljivana rekonstrukcija Termoelektrane Pljevlja. U ponoć će obustaviti proizvodnju, a prilagođavanje novim ekološkim standardima trajaće sedam i po mjeseci i koštati 75 miliona eura. Na konferenciji za medije saopštieno je da će ta kompanije vrlo brzo donijeti odluku da ni sljedeća tri mjeseca neće biti poskupljenja struje, ali da nije predvidivo kakve će cijene biti u junu, julu i avgustu.
„Večeras će u 24 sata TE prestati sa radom i krenuće aktivno da se radi ta završna faza ekološke rekonstrukcije i ukoliko sve bude u redu TE bi trebalo ponovo u pogon da krene 15 – og novembra“, rekao je Milutin Đukanović, predsjednik odbora direktora EPCG.
Do tada će biti završena adaptacija kotla i dimnjaka. Objekat će biti modernizovan, negativni uticaj na životnu sredinu smanjen, a rok trajanja postrojenja produžen. I to će skupo koštati crnogorsku Elektroprivredu.
„75 miliona - i ja od toga nikako ne bih odvajao izmiještanje rijeke Ćehotine, a to izmještanje će koštati Rudnik uglja 25 miliona evra. Znači, rekonstrukcija plus izmještanje Ćehotine to je 100 miliona eura, da ne govorimo da će Elektroprivreda morati da odvoji gotovo 70 miliona za kupovinu nedostajuće električne energije“, istakao je Đukanović.
„U ovom periodu dugoročnog zastoja biće potpuno obezbijeđeno stabilno snabdijevanje električnom energijom naših građana. Nabavili smo sve potrebne količine, ostala je još neka manja koiličina koja će se nabavljati na mjesečnom i na dnevnom nivou“, napominje Ivan Bulatović, izvršni direktor EPCG.
Zanimalo nas je da li će mirovanje postrojenja u Pljevljima uticati na cijenu struje.
„Treba očekivati u nekom narednom periodu povećanje cijene električne energije za krajnje korisnike. Ono što je sigurno, što smo danas rekli, da ekološka rekonstrukcija neće uticati na povećanje cijene električne energije“, istakao je Bulatović.
Ni radnike ne treba da brine to što će pogoni utihnuti do jeseni.
"Nijedan radnik neće biti uskraćen ni za jedno pravo tokom privremenog zastoja rada TE Pljevlja. Kolektivni ugovor će biti ispoštovan u potpunosti, a veći dio radnika službi proizvodnje i održavanja biće aktivno uključen u planirane remontne radove. Na vrhuncu radova na gradilištu će biti angažovanmo oko 200 radnika, od kojih će oko 170 biti stručnjaci raznih profila“, istakao je Žarko Ćaćić, izvršni direktor TE.
Cilj je da najveći obim radova bude završen do početka avgusta. Kada se kompletan posao okonča moderno postrojenje ispunjavaće sve savremene, tehničke i ekološke zahtjeve, a emisija štetnih gasova uskladiće se sa najstrožim evropskim normama.
Tom miksu benefita za građane Pljevalja ali i države dodaju se solarni projekti poput vjetroelektrane Gvozd od koje se prvi kilovat sati očekuju krajem godine.
Коментари0
Остави коментар