- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
23. 10. 2024.
18:38 >> 18:41
mojkovac
Mladi pravnici u borbi za očuvanje planete
U zgradi Opštine Mojkovac danas je održana panel diskusija pod nazivom "Ex tempore Hugo Grotius", posvećena utemeljivaču međunarodnog prava Hugu Grocijusu. Događaj, organizovan s ciljem aktivnog uključivanja mladih, posebno budućih pravnika i diplomata, okupio je stručnjake iz oblasti ekologije, kao i studente i đake srednjih škola, te njihove profesore, koji su diskutovali o ključnim savremenim izazovima klimatskih promjena.
Panel je uvodnim govorom otvorio Ivan Ašanin, potpredsjednik Opštine Mojkovac. On je istakao da su klimatske promjene sveprisutne i da je ljudski faktor glavni uzročnik mnogih ekoloških anomalija, koje sve češće imaju razorne posljedice. "Opština Mojkovac, sa svojim prirodnim bogatstvima, izložena je većem riziku. Zbog toga činimo sve da damo maksimalni doprinos u očuvanju zdrave životne sredine", naveo je Ašanin.
Posebnu pažnju izazvao je rad studentkinje Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore, Tamare Medojević, pod nazivom "Ideja prirodnog prava Huga Grocijusa i klimatske promjene kao savremeni izazov čovječanstva". Medojević je naglasila da pravnici moraju biti predvodnici u borbi za očuvanje planete, ističući da je to njihova dužnost. "Zaštita životne sredine je možda najvažnija misija našeg života", poručila je.
U diskusiji su učestvovali i brojni stručnjaci iz oblasti prava i ekologije. Dr Dragan Hajduković, profesor teorijske fizike i kvantne mehanike, pokretač ideje ekološke Crne Gore, govorio je o sukobu između čovječanstva i prirode, kao i o održivosti koncepta ekološke države Crne Gore. Dr Maja Kostić Mandić, profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore, osvrnula se na vezu između klimatskih promjena i ljudskih prava, dok je Azra Vuković iz NVO "Green Home" govorila o praktičnim posljedicama klimatskih promjena.
Događaj je moderirao Dejan Minić, vršilac dužnosti direktora Direkcije za imovinu, dok su asistenti u organizaciji bili Darko Smolović, Ivana Medojević i Dragana Filipović. Panelu je prisustvovao i profesor Paul Stanton Kibel iz Kalifornije, što je diskusiji dalo međunarodni značaj.
Ova panel diskusija predstavlja važan korak ka uključivanju mladih u globalne ekološke procese, naglašavajući njihovu ključnu ulogu u borbi za očuvanje životne sredine.
Коментари0
Остави коментар