- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
07. 09. 2024.
15:10 >> 15:11
Čitaj mi:
POTREBNA BRZA REAKCIJA
Presušilo korito Ibra kod granice Crne Gore i Srbije
Slike suvog korita Ibra u blizini granice Srbije i Crne Gore uznemirile su javnost. Brzom akcijom Ribočuvarske službe ribe i drugi živi svijet prebačni su u dio gdje ima vode, kaže za RTS šef Ribočuvarske službe u Kraljevu Slobodan Ilić.
U Kraljevu, kroz koje u poslednjem dijelu protiče Ibar vodostaj je veoma nizak, korito je prepolovljeno u odnosu na neku normalnu širinu, ali vodostaj je stabilan u poslednjih nekoliko dana.
Snimci presušenog korita nastali su na granici Srbije sa Crnom Gorom, gdje i izvire Ibar na planini Hajli. Takođe Ibar je presušio i na pojedinim mjestima u Crnoj Gori gdje su se odmah okupili ribočuvari, ribolovci, građani sa obje strane granice i počeli da spasavaju ribe i druge vodene životinje.
Nažalost, nema ni padavina koje bi ovu situaciju popravili. U crnogorskim medijima pisalo se da je Ibar presušio zbog ekstremne suše, ali i zbog ljudskog nemara.
Čuli su se i apeli građanima Rožaja da smanje potrošnju vode jer se oni snabdijevaju vodom upravo iz Ibra.
Slobodan Ilić, šef Ribočuvarske službe u Kraljevu koja gazduje Ibrom na toj teritoriji kaže za RTS da je vododstaj stabilan a da je najteže na granici sa Crnom Gorom, u Špiljanina, gdje je rijeka presušila u dužini od 800 metara do kilometra.
"Ribočuvar na tom području obavijestio je sve kolege da se krene u akciju spasavanja vodnog živog svijeta", naveo je Ilić.
Kako je istakao, riba u tom toku je ostala u tim manjim virovima i moralo je da se krene odmah sa spasavanjem zbog niskog nivo kiseonika da ta riba ne bi uginula.
"Brzom akcijom mještana, ribolovaca Ribočovarske službe krenuli smo u spasavanje ribe vraćajući je u tok gdje ima dovoljno vode", rekao je Ilić.
Napominje da je stanje ribljeg fonda u Ibru, prema monitoringu koji se radi svake treće godine, stabilno.
Meštani u Gornjem toku Ibra svjedoče da je ovakvih situacija bilo i u prošlosti, ali ne tako često i ne u posljednjih 20 godina.
Коментари0
Остави коментар