- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
28. 03. 2024.
14:08 >> 14:08
Čitaj mi:
RADIONICA NVO Green Home
Na sjeveru Crne Gore zimi jako zagađen vazduh
NVO Green Home organizovala je radionicu za predstavnike civilnog sektora, studente i aktiviste na temu Zagađenje vazduha u opštinama Bijelo Polje, Nikšić, Pljevlja i Podgorica. Kako je istaknuto, podaci pokazuju da tokom zimskih mjeseci imamo jako zagađen vazduh u sjevernoj regiji, a tokom proljeća i ljeta, ukoliko nema akcidentnih situacija, onda je kvalitet vazduha u cijeloj Crnoj Gori veoma dobar.
Gordana Đukanović iz Agencije za zaštitu životne sredine istakla je da situacija koja je juče zabilježena u Crnoj Gori padanjem tzv. prljavih kiša nije alarmantna i predstavlja prirodni izvor zagađenja.
Radionica je, kako naglašavaju u NVO Green Home, imala za cilj podizanje svijesti i jačanje kapaciteta organizacija i aktivista u adresiranju uticaja klimatskih promjena i zagađenja vazduha na kvalitet života u ovim opštinama.
“U okviru radionice, fokusirali smo se na povezanost klimatskih promjena sa zagađenjem vazduha i zdravljem ljudi, glavnim izvorima zagađenja i monitoringom zagađenja vazduha. Pokušali smo da indentifikujemo ulazne tačke za smanjenje zagađenja vazduha na lokalnom nivou i naravno cilj nam je jačanje učešća žena i mladih u procesima donošenja odluka u vezi sa klimatskim promjenama i zagađenjem vazduha”, kazala je Azra Vuković direktorica NVO Green Home.
Vuković ističe i da je cilj da se građani upoznaju sa onim što radi Agencija za zaštitu životne sredine, te kako i na koji način mogu da prate stanje zagađenosti vazduha putem javno dostupnih podataka.
Gordana Đukanović iz Agencije za zaštitu životne sredine istakla je da su osim pojašnjenja tumačenja podataka o zagađenosti vazduha govorili o podacima sa mjernih stanica koji pokazuju povećano zagađenje tokom zimskih mjeseci.
“Podaci pokazuju da tokom zimskih mjeseci imamo jako zagađen vazduh u sjevernoj regiji dok u period proljeća i ljetnjih mjeseci, ukoliko nema akcidentnih situacija, onda je kvalitet vazduha u cijeloj Crnoj Gori veoma dobar”, kaže Đukanović.
Ona ističe da situacija koja je juče zabilježena u Crnoj Gori padanjem tzv. prljavih kiša nije alarmantna I predstavlja prirodni izvor zagađenja.
"Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju (OSCE), kao regionalna organizacija koja obuhvata 57 država članica, prepoznaje značaj zaštite i bezbjednosti životne sredine", kazao je predstavnik ove organizacije Bernd Burvic.
On je podsjetio da je u decembru 2021. OSCE usvojio ministarsku odluku o jačanju saradnje u rješavanju izazova izazvanih klimatskim promjenama.
“Zagađenje vazduha je izazov koji dijeli čitava Jugoistočna Evropa, sa značajnim uticajem na zdravlje i istovremeno potencijal za saradnju, jer će zajednički napori vjerovatno dati više rezultata. Elektrane na ugalj, industrija, grijanje stanova, saobraćaj, poljoprivreda i nekontrolisano sagorjevanje otpada su glavni izvori čestica i drugih emisija u vazduh u regionu”.
Burvic ističe da je prema Evropskoj agenciji za životnu sredinu, zagađenje vazduha najveći rizik za zdravlje životne sredine u Evropi i glavni uzrok prerane smrti i bolesti. Osim toga, loš kvalitet vazduha može ugroziti poljoprivredu, šumarstvo i ekosisteme i na taj način povećati nesigurnost sredstava za život.
“Rješavanje problema zagađenja vazduha u jugoistočnoj Evropi je takođe prilika da se postigne napredak u rješavanju rodnih izazova u regionu. Zdravstveni rizici generalno su u snažnoj korelaciji sa polom, posebno u domaćinstvima sa niskim prihodima. Žene, koje su često odgovorne za kućne poslove, češće će biti pogođene zagađenjem u zatvorenom prostoru. Djeca su posebno osjetljiva na loš kvalitet vazduha jer zagađivači mogu imati trajni uticaj na njihov razvoj, a uticaji počinju već prije rođenja”, istakao je Burvic.
Radionica je dio projekta „Jačanje svijesti o uticaju grijanja na zagađenje vazduha, klimatske promjene i zdravlje“ koji je finansijski podržan od strane OSCE (Organisation for Security and Co- operation in Europe).
Коментари0
Остави коментар