Екологија
02. 10. 2023. 06:45 >> 06:45
ШТЕТОЧИНА ХАРА ШУМАМА
Пивска планина на удару поткорњака
Пивска планина на удару је поткорњака, штеточине која хара шумама широм Црне Горе. У Парку природе Пива забринути су стањем на терену и упозаравају да надлежни недовољно раде да спријече ширење болести која почиње озбиљно да угрожава цјелокупан шумски биодиверзитет и наноси непоправљиву еконосмку штету.
Осушених стабала на зеленим шумским пространствима има широм Црне Горе, а све их је више и на Пивској планини.
Мали инсект који уништава хеткаре шума великом брзином напада прије свега обољела стабла и она која су усљед вјетра и снијега пала на земљу.
"То је једно веома погодно тло за брзо размножавање поткорњака, а ово утиче и на сусједна стабла као што видимо ова смрча је била здрава али је сада нападнута поткорњаком, највјеровантије да су са ове извале поткорнајци отишли", казао је шумаркси инжењер у пензији Блажо Јанковић.
У парку природе пива забринути су стањем на терену и траже хитну рекацију надлежних.
"Санитарна сјеча горово да није постојала, а проблем је неопходно ријешити тако што је стабла која су обољела, оборена и осушена стабла, неопходно што прије физички уклонити из шуме", казао је директор Парка природе "Пива" Никола Цицмил.
У Управи за газдовање шумама и ловиштима не споре да поткроњак прави штету, али нијесу забринути.
"Тренутно стање није алармантно да се ради о неком великом угрожавању шуме, али се мора реаговати одмах како би се српијечило даље ширење поткорњака", казала је Босиљка Жарковић из Управе за газодавње шумама и ловиштима ПЈ Плужине.
Ко да реагује, надлежна је Управа за газдовање шумама?
"Ми смо регаовали, радимо већ дознаку, односно завршавамо је", додала је Жарковић.
Жарковић истиче да се већ годинама боре са поткроњаком између осталог и постављањем тзв. феромонских клопки, тендери се радовно расписују али нека стабла често није могуће одмах извући због дугих зима и неприступачних терена.
"То су промјене које су се појавиле у току зиме, не морају да буду само од поткорњака, него и вјетроизвале, сњегоизвале. Имамо још један јесењи тендер и моћи ће да се крене у сјечу и извлачење тих стабала", казала ке Жарковић.
"Трајно рјешење је израда и сјеча физиолошки ослабљених стабала и постављање феромонских клопки", додао је Јанковић.
Цицимил предлаже хитно формирање стручног тима који ће направити санациони план јер штета по биодиверзитет може бити непоправљива.
"С друге стране то ће имати и економски утицај јер шуме неће бити толико квалитетне приликом сјече тако да ће сви бити на губитку", казао је Цицмил.
Док траје битка са поткорњаком додатна опасност су и пожари који би били фатални за шумске комплексе када би захватили овако осушена стабла.
Коментари 0
остави коментар